Aftabedel Print Banner
یکشنبه 13 بهمن 1398 / 07:43|کد خبر : 9885|گروه : اخــبــار زنــان

یادداشت؛

قانونی که 14 سال است خاک می خورد!

قانونی که 14 سال است خاک می خورد!

قانون تسهیل ازدواج جوانان در آذر 84 تصویب شد و 14 سال است که خاک می خورد بدون اینکه هیچ دستاوردی داشته باشد و یا اینکه گره از کار جوانی باز کرده باشد.

به گزارش آفتاب دل، برخی قوانین در کشور فقط تصویب می شود و دیگر هیچ جنبه کاربردی دیگری ندارد، قوانینی که زمان و وقت نمایندگان ملت را می گیرد، کاغذبازی های زیادی برای آن صرف می شود، هزینه های زیادی برای آن اختصاص داده شده و چه بسا سازمان ها و مناصبی هم برای آن ایجاد شده باشد.

 

کاری که فقط بر دوش مردم گذاشته شده و عملا هیچ جنبه دیگری ندارد و این ضعف بزرگ مدیریتی در کشور است، که بهای آن را در این فقره جوانان می دهند.

 

برخی از مفاد قانون تسهیل ازدواج جوانان که هرگز جامه عمل نپوشانید در زیر عنوان شده است‌

 

طبق این قانون دولت موظف و مکلف است صندوق اندوخته ازدواج جوانان را ایجاد نماید، از محل صندوق اندوخته باید به مزدوجین وام ودیعه مسکن پرداخت کند!

 

همچنین طبق مفاد این قانون دولت باید مسکن موقت زوجهای جوان را احداث و در اختیار آنان قرار دهد.

 

همه دستگاه های باید تسهیلات رفاهی و تالارهای خود را برای مراسم ازدواج در اختیار زوج ها قرار دهند، همچنین دولت موظف است طرح جامع آموزش و مشاورزه قبل و بعد از ازدواج و آمادگی برای داشتن فرزند را تسهیل کند.

 

دولت مکلف است متاهلین را در اولویت دسترسی به فرصت های شغلی وام اشتغال و وام مسکت قرار دهد، به خانواده های که هیچیک از زوجین منبع درآمدی نداشته باشند، تا 2 سال مبلغی به صورت قرض الحسنه پرداخت کند.

 

همچنین فرهنگ سازی ازدواج از طریق رسانه های گروهی، صدا و سیما، کتب درسی مقطع متوسطه و آموزش عالی صورت بگیرد، اما هنوز اقدامی چشمگیر در این خصوص انجام نشده است.

 

در همه شهرها کمیته سامان ازدواج تشکیل شود و کلیه دستگاه ها موظف به همکاری با آن هستند.

 

محل خدمت سربازان متاهل باید در محل سکونت همسر تعیین شود و مستمری آنها حداقل دوبرابر سربازان مجرد باشد.

 

کلیه مراکز آموزشی موظفند خوابگاه ها برای متاهلین تامین کنند، آئین نامه اجرایی این قانون باید پس از تصویب اساسنامه صندوق توسط مجلس ظرف مدت 3 ماه توسط دولت تهیه می شد.

 

اما هیچ کدام از این اقدامات انجام نشد و دست جوانان در حنای دولت قرار گرفت بدون اینکه اقدامی برای تسهیل کار آنها صورت گیرد.

 

اما در مقابل دولت علاوه بر اینکه یک قانون را در مدت 14 سال به دست فراموشی سپرده است، تمامی اقلام ضروری و غیره ضروری زندگی ساده را هم آنقدر با بی تدبیری و افزایش نرخ تورم افزایش داده است، که دیگر هیچ جوانی رمقی برای تشکیل زندگی ندارد.

 

ازدواج امروز در جامعه ما تبدیل به یک افسانه شده است که تعدادی از سرمایه داران این افسانه را مجلل و همراه با تشکیلات زیاد برپا می کنند و تصاویر آن را در شبکه های اجتماعی پخش می کنند و عده ای هم با قرض و فرض یک مراسم برپا می کنند و با وامی که دولت به آنها می دهد تنها می توانند شرایط اجاره مسکن و خرید برخی وسایل را تهیه کنند و بعد با درد بیکاری و معیشت سخت روزگار بگذرانند.

 

سخترین بخش این تصویبات عدم عملی شدن آنها است که جوانان امیدوار را در مضیقه قرار می دهد و آنها به امید عملی شدن این قوانین پیش قدم می شوند تا روزی قانون اجرا و عملی شدن قوانین تصویب شده سال های قبل هم کهر تائید بخورد.

 

حال اینکه جوانان هم باید منتظر وام 50 میلیونی ازدواج در سال 99 باشند، وامی که باید بعد از اجرایی شدن مفاد قوانین تسهیل ازدواج 14 سال قبل در اختیار جوانان قرار می گرفت نه اکنون بدون هیچ کارشناسی و پیش زمینه ای.

 

در حقیقت جوانان در این میان قربانی دولتمردان می شوند و مهمترین بحث زندگی آنها یعنی ازدواج دستمایه تمسخر بی تدبیری می شود و قوانین مربوط به جوانان سالها خاک فراموشی می خورد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel