Aftabedel Print Banner
سه شنبه 8 بهمن 1398 / 08:10|کد خبر : 9877|گروه : اخــبــار اســتــان

نیم قرن خدمات استاد «فاتح عزت‌پور»درعرصه خوشنویسی گرامی داشته شد

نیم قرن خدمات استاد «فاتح عزت‌پور»درعرصه خوشنویسی گرامی داشته شد

مراسم نکوداشت استاد فاتح عزت‌پور، استاد تمام هنر خوشنویسی کردستان به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی و با حضور اصحاب فرهنگ و هنر استان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان عصر یکشنبه 6 بهمن ماه 98  در آیین نکوداشت استاد فاتح عزت‌پور که در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد، اظهار کرد: خدمات و تلاش‌های استاد فاتح عزت‌پور در عرصه هنر خوشنویسی کردستان شایسته والاترین قدردانی هاست.
 
 
 
 
خوشنویسی هنری عرفانی و نجیب است
 
وی افزود: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان وظیفه خود می داند در قالب یکی از سیاست های محوری خود با برپایی آیین‌های نکوداشت از خدمات و تلاش‌های اساتید و مفاخر حوزه فرهنگ و هنر کردستان تجلیل و تقدیر به عمل آورد.
 
 
او در این خصوص گفت: این سیاست در طول چندین سال گذشته تا به امروز دنیال شده است و ان شاء ا... در سال های آتی نیز به منظور گرامی داشت و ارج نهادن به تلاش های فعالین عرصه هنر وفرهنگ ادامه پیدا خواهد کرد.
 
 
مرادی افزود: تجلیل از استاد هادی ضیاء الدینی، استاد بهرام مهربان کردستانی، استاد حسن انجمن، زنده یاد استاد محمد صابر صابر، استاد علی اشرف زانیار، استاد خلیل کویکی، استاد احمد خلیلی فرد و بسیاری دیگر از هنرمندان از برنامه هایی بوده است که تاکنون در عرصه‌ی هنرهای تجسمی برگزارشده است. 
 
 
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: خوشنویسی یک هنر عرفانی است و ذاتا یک هنر نجیب است.
 
 
مرادی افزود: کردستان در عرصه‌های مختلف فرهنگی و هنری حرف‌های بسیاری در کشور برای گفتن دارد و مجموعه این توانمندی‌ها موجب شده است که کردستان به عنوان یک استان فرهنگی و هنری شناخته شود.
 
 
مرادی افزود: عزت‌پور نیم قرن به عرصه فرهنگ و هنر کردستان خدمات بسیاری ارزانی داشته است و تجلیل و نکوداشت خدمات ایشان وظیفه همه ماست.
استاد امجد افتخار رئیس انجمن خوشنویسان استان کردستان و از اساتید برجسته عرصه خوشنویسی نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد عزت‌پور از خانواده‌ای فرهنگی و هنری و با پیشینه‌ای اخلاق‌مدارانه بزرگ شده است و همین شخصیت والا را در عرصه هنر خوشنویسی به منصه ظهور رسانده است.

 

وی افزود: انجمن خوشنویسان سنندج از سال 64 شروع به کار کرد و استاد عزت‌پور از سال 65 تاکنون در انجمن سنندج به عنوان مربی خدمات ارزنده ای را ارائه کرده است.
 
 
 
 
افتخار اظهار کرد: سال‌های متمادی طول می‌کشد تا یک هنرمند بتواند صاحب آثاری قابل نمایش برای عموم باشد و این استاد با تولیدات ارزشمند خود در عرصه کتابت آثار که امروز رونمایی می گردد توانمندی بالای خود را به تصویردر می آورد.
 
 
اخلاق‌مداری شاخصه اصلی هنرمندان باشد
 
استاد هادی ضیاءالدینی از هنرمندان شاخص عرصه هنرهای تجسمی کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد فاتح عزت‌پور شخصیتی است که لیاقت این حضور گسترده مردمی در مراسم نکوداشتش را دارد.
 
 
وی افزود: در فرهنگ اخلاق‌مدار ایران یک مسئله به نام اخلاق هنری مطرح است و این مهم همواره جزو شاخصه فرهنگی ایرانیان بوده است.
 
 
 
 
ضیاءالدینی خاطرنشان کرد: متاسفانه این ارزش والای فرهنگی توسط فرهنگ سرمایه‌داری و کثیف غرب مورد هجوم قرار گرفته است و سعی می کنند به واسطه گریز از به خطر افتادن منافع مادی ارزش ها را کم رنگ کنند.
 
 
وی افزود: وقتی حرف اخلاق مطرح می‌شود بلافاصله جوجه روشنفکران تاسی گرفته از فرهنگ منحط غرب دهن می‌گشایند و مبحث جدایی اخلاق وهنر را مطرح می‌کنند.
 
 
ضیاءالدینی خاطرنشان کرد: وقتی به اخلاق هنری اهمیت داده می‌شود شاهد تعهد خواهیم بود و مسئولیت‌هایی مهم بر هنرمند واگذار می‌شود اگر تعهد به کار هنرمندان وارد شود در قبال نیکی‌ها وظیفه خود را انجام می‌دهد و در برابر بدی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها ایستادگی می‌کند.
 
 
وی افزود: از پیامدهای مثبت اخلاق هنری درک هنرمند در برهه زمانی است که زندگی می‌کندواین وظیفه هنرمند را در قبال جامعه مشخص می کند.
 
 
به گفته این هنرمند کردستانی، هرچه فشار اجتماعی بیشتر می‌شود و هرچه اوضاع اقتصادی و معیشتی بر جامعه فشار می‌آورد شاهد تحت تاثیرقرار گرفتن این اخلاق خواهیم بود.
 
 
وی اذعان داشت: همین دغدغه‌های معیشتی موجب می‌شود که اخلاق‌مداری خدشه‌دار شود و خصوصیت‌های منفی در بین اقشار مختلف از جمله هنرمندان بیشتر شود.
 
 
ضیاءالدینی تصریح کرد: در این راستا واژه مهربانی می‌تواند نقشی مثبت را ایفا کند و استاد فاتح عزت‌پور هنرمندی با اخلاق و هنرمندی مهربان است.
 
 
 
 
عزت‌پور تا این قله مسیر پرفرازی طی کرده است
 
صابر میکائیلی از اساتید حوزه خوشنویسی و نقاشی خط کردستان نیز در این مراسم به تشریح خدمات و سجایای اخلاقی استاد فاتح عزت‌پور پرداخت و اظهار کرد: استاد عزت‌پور مسیر پرفرازی را طی نموده است تا به این درجه بالای هنری رسیده است.
 
 
وی افزود: اساتید بزرگی همچون استاد عزت‌پور و دیگر اساتید کردستانی که در عرصه خوشنویسی نستعلیق ایرانی نقش‌آفرینی کرده‌اند و هرگاه از استاد عزت‌پور نام می‌بریم ناخواسته به سوی نستعلیق ایرانی گسیل داده می‌شویم.
 
 
فردین صادق‌ایوبی از اساتید حوزه نقاشی کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: استاد عزت‌پور با آثار تالیفی خویش اقدامات ارزشمندی را در ماندگاری تاریخ خوشنویسی کردستان انجام داده است.
 
 
وی افزود: در حوزه هنر کردستان متاسفانه تالیفات اندکی داریم و نیاز است اقدامات ارزشمند استاد عزت‌پور توسط دیگر هنرمندان کردستانی نیز دنبال شود.
صادق‌ایوبی خاطرنشان کرد: سیر ادوار تاریخی هنر در شرق و غرب کاملا متفاوت است و نیاز است که ما در ثبت تاریخ هنر خویش همت گماریم.
 
 
در ادامه این مراسم حوزه هنری با اهدای لوح سپاس از استاد عزت پور تجلیل و سپس ازبیش از 20 اثر تالیفی استاد عزت‌پور رونمایی شد .
 
 
 
افتتاح نمایشگاه آثار این استاد هنرهای خوشنویسی  نیز در نگارخانه سوره پردیس سینمایی بهمن که در مجموع 30 اثر حاصل سال ها تلاش این هنرمند در عرصه خوشنویسی در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج یکی دیگر از برنامه های تجلیل از مفاخر کردستان توسط حوزه هنری را به پایان رساند.
 
 
نمایشگاه خوشنویسی استاد فاتح عزت پور تا 11 بهمن98 از ساعت 16 تا 19 آماده بازدید علاقه مندان است. 
 
 
استاد فاتح عزت پور متولد 1337 سنندج، دارای نشان درجه یک هنری (دکترا) و استاد تمام انجمن خوشنویسان کشور می باشد. کتابت بیش از 20 عنوان آثار شعراء و بزرگان به زبان های فارسی و کردی و تعلیم و آموزش هنرجویان بسیاری در بخش های ممتاز و فوق ممتاز در کنار تدریس در دانشگاه های استان و کشور ،  داور کشوری در زمینه های خوشنویسی و عضو شورای تشخیص و بازبینی اوراق امتحانی انجمن خوشنویسان ایران در تهران – از سال  تا کنون بخشی از فعالیت های هنری این استاد محسوب می گردد.
 
 
انتهای پیام/


برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel