Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 25 دی 1398 / 08:48|کد خبر : 9847|گروه : اخــبــار زنــان

دستفروشی به اتوبوس رسید؛

باری سنگین بر شانه‌هایی نحیف!

باری سنگین بر شانه‌هایی نحیف!

اتوبوس مملو از جمعیت است، یکی از پیک های ترافیکی دور میدان انقلاب سنندج که هم ترافیک خودرو به اوج رسیده و هم ترافیک شهروندانی که قصد دارند خود را به منزل برسانند...

به گزارش آفتاب دل، اتوبوس مملو از جمعیت است، یکی از پیک های ترافیکی دور میدان انقلاب سنندج که هم ترافیک خودرو به اوج رسیده و هم ترافیک شهروندانی که قصد دارند خود را به منزل برسانند.

 


اتوبوس توقف می کند. هر دو قسمت زنانه و مردانه کیپ تا کیپ ادم ایستاده و جای سوزن انداختن نیست، اما در این میام فردی با سبدی در دست که پر از آدامس و بیسکویت است به زور وارد قسمت زنانه می شود و می وید فقط هزار تومان است خواهشا از من بخرید، و اگر کسی از وی خریدی نکند به زور به آنها تحمیل می کند که باید خرید کنند، گویا دستفروشی به اتوبوس ها هم سرایت کرده است و در این میان مسئولان ایستگاه اتوبوس نیز تنها نظاره گر بودند و راننده نیز که در ایینه این صحنه را می دید، واکنشی نشان نداد  و برای او این مسئله عادی شده بود.

 


از چهره ی نحیف و لاغرش معلوم است که در هر لحظه در حال دویدن برای لقمه ای نان است، اسمش وریا است و می گوید مادر و دو خواهر دارم و برای خرج زندگیشان مجبورم کار کنم اگر دستفروشی را انتخاب کرده ام می خواهم لقمه ای بیشت برای خرج خانواده ام دربیاورم و اتوبوس را انتخاب کرده ام و خدا را شکر رانندگان اتوبوس ها به دلیل نیاری که دارم و از حال و روز زندگیم با خبر هستند با حضورم در اتوبوسشان مخالفت نمی کنند.

 


دو هزار و پانصد دستفروش در سنندج


آری براساس آخرین آمارها در حال حاضر 2 هزار و 500 نفر در سطح شهر سنندج از راه دستفروشی کسب درآمد می کنند .

 


از آنجا که هدف نهایی توسعه شهری به حداقل رساندن تعداد مشاغل غیر رسمی است، دستفروشی بعنوان یک معضل شهری امروزه مشکلات فراوانی را برای شهروندان و شهرداریها بوجود آورده است.

 


نمی توان منکر شد که شهر سنندج نه کرخانه ای آنچنانی دارد و نه جوانانی که پشت میزنشین شده اند و هر مردی نمی تواند بیکار باشد و باید از طریقی خرج خود و خانواده اش را بدهد اما در استان کردستان جوانان یا دستفروشی را انتخاب می کنند و یا راننده تاکسی بودن را، چرا که غیر از این دو شغل که اکثر جوانان به ان مشغولند نمی توان شغل دیگری را مد نظر برای فرار از بیکاری انتخاب کرد.

 

 

باید از طرح ساماندهی دستفروشان پشتیبانی کنیم


جلال شریعتی، عضو شورای شهر سنندج ،دست فروشی، ساخت و ساز غیر مجاز و ترافیک را سه مشکل اصلی و حاد شهر سنندج دانست و گفت: از گذشته های دور پدیده دست فروشی را داشته ایم و همیشه هم جای انتقاد بوده است، سامان دادن به این مشکلات نیاز و مطالبه اصلی مردم سنندج است.

 


وی افزود: در راستای ساماندهی به این مشکلات نباید همچون گذشته، به شیوه ای سنتی برخورد و فقط صورت مسئله را پاک کرد چرا که این امر خود به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

 


این عضو شورای شهر سنندج، بیان کرد: طرح ساماندهی دست فروشان، اگر چه بی ایراد نیست، اما مهم این است که عزمی جدی برای تغییر و تحول در راستای ساماندهی دست فروشان ایجاد شده و این کاملا به جاست.

 


وی تاکید کرد: ما باید با مدیریت درست، بازارها را کنار دست مردم ببریم و به مکان‌هایی که نیاز به تردد نباشد انتقال دهیم؛ ترافیک را کم و نیازمندی های روزمره مردم را هم تامین کنیم، در این صورت وضعیت اقتصادی افرادی هم که احتیاج واقعی دارند تامین می شود.

 


شریعتی عنوان کرد: متاسفانه امروزه تعداد قابل توجهی دست فروش، از این موقعیت سوء استفاده می کنند که گردش مالی خوبی دارند و ما به هیچ عنوان نمی خواهیم با اجرای این طرح، رضایت چنین افرادی را جذب کنیم. اما به طور قطعی درصد قابل توجهی از این دست فروش ها هم کسانی هستند که احتیاج دارند و مایلند به صورت رسمی و شناسنامه دار ساماندهی شوند .

 


وی ادامه داد: اگر بتواینم هسته شهر را به حواشی شهر انتقال دهیم و بازار را کنار دست زندگی مردم ببریم، ترافیک و تردد کم خواهد شد، سیما و منظر شهری و آشفتگی بازار هم ساماندهی می‌شود و اصناف هم شاکی نخواهند شد.

 


عضو شورای شهر سنندج بیان کرد: شهر سنندج همواره با پدیده بیکاری روبرو بوده و تا کنون متاسفانه مشکلاتمان در این زمینه چند برابر شده است و روز به روز به تعداد بیکاران اضافه می شود و با توجه به شرایط موجود، وضعیت حادتری برای سال آینده پیش بینی می شود. بر همین اساس حرکت نیاز است و منطق ایجاب می کند که طرح مذکور حمایت شود.

 


وی تاکید کرد: اگر آینده شهر را می خواهیم باید از طرح ساماندهی دستفروشان پشتیبانی کنیم تا دست فروشان واقعی بتوانند به صورت مستمر امرار معاش کنند و نظم و انضباط را در هسته مرکزی شهر نیز برقرار کینم. شهر سنندج برای توسعه و آینده مطلوب گردشگری نیاز به فراهم کردن زیرساخت دارد که در شرایط کنونی هیچ روزنه امیدی نیست، لذا نیازمند چنین حرکاتی هستیم.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel