Aftabedel Print Banner
دوشنبه 25 آذر 1392 / 10:21|کد خبر : 98|گروه : اخــبــار زنــان

مصاحبه ی خواندنی با اولین خانم دف نواز غرب کشور در سنندج

مصاحبه ی خواندنی با اولین خانم دف نواز غرب کشور در سنندج

ژیلا شایق اولین خانم دف نواز غرب کشور است که با اینکه 33 سال دارد ولی از 3 سالگی مشغول دف نوازی و خواندن مداحی است .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، ژیلا شایق اولین خانم دف نواز غرب کشور است که با اینکه 33 سال دارد ولی از 3 سالگی مشغول دف نوازی و خواندن مداحی است . وی مقام اول کشوری را در مداحی و دف نوازی کسب کرده است . بزرگترین مشوقش برای دف نوازی پدرش بوده است و به گفته ی خودش افتخار می کند که شاگرد خانقاه بوده است و اظهار دارد که هر کاری انجام می دهم برای رضای خداوند و رسول الله (ص) و خوشحالی مردم و دل خودم است و حاضر نیستم شغلم را با مادیات عوض کنم .


این دف نواز سنندجي با اشاره به شكوه و جذابيت ماه  ربیع الاول در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: يكي از شادترين ايام نزد مرزنشينان غيور استان کردستان كه از روزگاران قديم تاكنون تجلي گاه اغلب مناسبت ها و آيين هاي خوش آنها بوده و هست ماه مولود است که در آن مردم در آيين مولودي با شنيدن صلوات و اشعار كردي و فارسي در وصف حضرت رسول (ص) بسيار خشنود مي شدند و در پايان مولودي خواني همگي با دلي صاف و اعتقادي راسخ به درگاه خداوند متعال دعا مي كنند.


وی گفت: مردم در گذشته به پذيرايي غذا، خرما و نقلي كه در اين آيين توزيع مي شد حرمت مي گذاشتند و بر اين باور بودند كه خوردن اين مواد غذايي در مراسم مولودي خواني به يقين براي آنها شفابخش خواهد بود و با توجه به اين اعتقاد صادقانه نيز براي عيادت مريض از اين خوراكي تحفه مي بردند.


وی  با اشاره به اين كه در گذشته بسياري از مردمان شهر سنندج در ايام ماه مولود در منزل خود آيين مولوي خواني برگزار مي كردند گفت:در اين مولودي خواني شخص همه همسايگان خود را در اقشار مختلف به اين آيين معنوي دعوت مي كرد كه پس از شنديدن مولود نامه و صرف شربت و جايي و خاتمه مولود نامه بصرف غذا مي پرداختند.


وي با اشاره به تعدادي از غذاهايي كه در اين آيينمتأسفانه پر از تجملات شده است اشاره کرد ود افزود: در گذشته پذیرایی ها برنج با انواع خورشت هاي سبزي قورمه،فسنجان،قيمه،پلو با زيره،زعفران و روغن حيواني،قليه و در كنار سفره انواع ترشي ،مربا ، دوغ ، ماست و ساير مخلفات در سفر چيده مي شد.


وي بيان كرد:البته امروزه بيشتر مراسم هاي مولودي خواني در رستوران ها و با پذيرايي غذاهايي مانند چلو كباب ، چلو مرغ و و چلو خورشت سبزي قورمه پذيرايي مي شود.


وی با مقايسه كردن آيين مولودي خواني درگذشته شهر سنندج و امروز اظهار نگراني كرد و افزود:متاسفانه ماشيني شدن زندگي امروزه و توسعه زندگي آپارتمان نشيني و حذف حياط در خانه ها فرصت برگزاري آيين مولودي خواني را از بسياري از خانه هاي سنندج گرفته است.


وی در ادامه افزود: برخي خانم ها امروز در سنندج مراسم مولودي خواني مي گيرند بطوري كه دوستان و همسايگان خود را در اين جشن دعوت مي كنند و چند خانم هم به عنوان دف زن در آيين حضور دارند و با پذيرايي چايي و شيريني مراسم را انجام مي دهند .


شایق ماه مولود را به عنوان شادترين ماه سال براي كردستاني ها معرفي كرد و افزود: درست است كه آيين مولودي خواني نسبت به گذشته كم رنگ تر شده اما بايد بدانيم همه آيين ها و رسوم گذشته به دليل موقعيت زندگي امروزه كمرنگ تر شده است.


وي در پایان  اظهار داشت: آيين مولودي خواني در كردستان نسبت به همه رسم و رسوم هاي قديمي شهر بيشتر جايگاه خود را حفظ كرده است و همچنان مورد احترام و توجه شهروندان است بطوري كه عشق به حضرت محمد (ص) و حضور جوانان در مولودي خواني ها كاملا قابل لمس است.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel