Aftabedel Print Banner
دوشنبه 15 مهر 1398 / 10:11|کد خبر : 9605|گروه : اخــبــار زنــان

گزارش؛

روزنه‌های امید زندگی بعد از 35 سال جدایی توسط سپاه / هنگامی که همت و تلاش جهادی باشد هر چیزی ممکن می شود

روزنه‌های امید زندگی بعد از 35 سال جدایی توسط سپاه / هنگامی که همت و تلاش جهادی باشد هر چیزی ممکن می شود

حدود یک سال قبل، تصور احیای روستای متروکه علی سرخ و بازگشت ساکنین پایتخت نشین آن به روستا و زادگاهشان دور از تصور، خیال و آرزو به نظر می رسید و شاید روزنه‌های امید کم‌سویی هم وجود نداشت که روزی در این خاک غریب، چراخی یا اجاق خوارک پزی خانه‌ای روشن شود.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، اینجا دورترین نقطه استان کردستان است، روستایی دور افتاده در 130 کیلومتری شهرستان بیجار- تکاب، روستایی که 35 سال است که ساکنان آن به دلیل نبود برق و آب آنجا را ترک کردند اما امروز به همت سپاه بیت المقدس کردستان و قرارگاه پیشرفت و آبادانی حدود 30 خانوار آن به روستاها برگشته اند و مهاجرت را برگزیده اند.

 

 آرامش آنچنان بر تار و پود زندگی روستایی نقش بسته که می توان همین آرامش را عامل تفاوت زندگی شهری از روستایی دانست، تا جایی که برخی از شهرنشینان آرامش یک لحظه از زندگی روستانشینان را ندارند. آرامشی که در جان روستانشینان نفوذ کرده گویا روح زندگی تنها در خانه های روستایی جریان دارد.

 

روستانشینان از هر جنجال و قیل و قال و دود و دم زندگی شهری آزاد هستند، از هر گوشه زندگی روستایی می توان آوای خوش طبیعت را شنید، صدای پرندگان، شر شر آب جویبارها و شب های پرستاره آنچنان آرامشی به این زندگی می بخشد، گویی زمان در اینجا آسوده تر میگذرد.

 

اهالی روستا همواره یار و یاور یکدیگر هستند و در هر امری از غم و اندوه گرفته تا شادی و خوشحالی همواره در کنار یکدیگرند.

 

 

روستای علی سرخ از توابع بیجار که در دورترین نقطه شهرستان بیجار و استان کردستان قرار دارد در گذشته به علت راه طولانی و صعب و عبور، کاهش ذخایر آبی و افزایش مشکلات معیشتی، رفته رفته خالی از سکنه شد و بیشتر ساکنین آن به شهرهای تکاب، قزوین و تهران مهاجرت کردند.

 

با ورود قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران و همیاری دستگاه‌های خدمات رسان آبفار، برق، گاز و مخابرات، احیای جسم بی روح روستای علی سرخ اگر چه ناممکن بود امّا هنگامی که همت و تلاش جهادی باشد و کار در راه خدا، هر چیزی ممکن می شود و امروز در این روستا دوباره زندگی جریان خود را باز یافته است.

 

 

خبرنگاران استان کردستان روز گذشته را مهمان روستای علی سرخ بودند، تا از نزدیک شاهد پیشرفت این روستاها باشند.

 

هنگامی که همت و تلاش جهادی باشد هر چیزی ممکن می شود

 

سید حسین محمودی مسوول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار  در گفتگو با خبرنگاران از بازگشت حدود ۳۰ خانوار به روستای علی سرخ خبر داد و اضافه کرد: حدود ۱۷ خانوار در محل جدید روستای علی سرخ منازل مسکونی مورد نیاز خود را احداث کرده و ۱۳ خانوار دیگر هم در طی مراحل اداری دریافت تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت مسکن هستند.

 

فرمانده قرارگاه پیشرفت و آبادنی بیجار با اشاره به احیای قنات متروکه روستا که با نظر کارشناسان غیر قابل استفاده بود، یادآور شد: با حضور مردم و اقدام جهادی در حال حاضر این قنات بارگیر احیا شده و آب شرب مورد نیاز مردم را تامین خواهد کرد.

 

 

در 95 کیلومتری بیجار- تکاب روستایی خالی از سکنه به نام علی سرخ بار دیگر با کمک قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بیت المقدس کردستان جان دوباره گرفت و حال بعد از 35 سال مردم این روستا بار دیگر به روستاها برگشتند.

 

یکی از مهمترین این مشکلات هم نبود آب و جاده دسترسی مناسب به شهر است، اما در چند سال گذشته قرارگاه پیشرفت و آبادانی شهرستان بیجار با فعالیت متمرکز در دهستان سیاه منصور که از بزرگترین دهستان های شهرستان بیجار به حساب می آید مقدمات بازگشت روستاییان از شهر به روستارا فراهم کرده است.

 

وی از انتقال برق روستا با نصب 600 تیر برق از شهرستان تکاب خبر داد و بیان داشت: بعد از 35 سال برق روستای علیسرخ در ششمین روز از هفته دفاع مقدس امسال روشن شد.

 

به گفته محمودی : حفر چاه عمیق جهت انتقال آب ، زیر سازی جاده دسترسی مناسب توسط سپاه و کلنگ