Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 29 مهر 1394 / 09:08|کد خبر : 951|گروه : اخــبــار زنــان

دستان خالی جوانان کردستانی در جستجوی کلید قفل بیکاری

دستان خالی جوانان کردستانی در جستجوی کلید قفل بیکاری

جوانان ما بی انگیزه هستند، سخت کار پیدا می‌کنند، ازدواج نمی‌کنند، حاضر نیستند مسئولیت بپذیرند و مشکلات و کمبودهای دیگری دارند که جامعه و دیر یا زود جوانان را از نفس می‌اندازد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، بیکاری ‌یکی از معضلات بزرگ استان کردستان است و بسیاری از ناهنجاری‎های‎ موجود دراین استان، ریشه در این پدیده دارند و این مشکلات فقط با عزم و ارادۀ ملی رفع می‌شود.


 آمار بیکاری در استان ما به نسبت شهرهای دیگر بالا و این موضوع نگران کننده است. جوانان ما بی انگیزه می‌شوند، سخت کار پیدا می‌کنند، ازدواج نمی‌کنند، حاضر نیستند مسئولیت بپذیرند و مشکلات و کمبودهای دیگری دارند که جامعه و دیر یا زود جوانان را از نفس می‌اندازد.


از آنجایی که استان کردستان استانی غیر صنعتی است و کارخانه ها و کارگاه های صنعتی زیادی ندارد از نظر میزان بیکاری بالاتر از میانگین کشوری است و با وجود آنکه جوانان تحصیلکرده فراوانی دارد بیشتر آنها اگر هم کاری پیدا کنند با رشته تحصیلی و زحمتی که طی چند سال در دانشگاه کشیده اند مرتبط نیست .
 
در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، بیکاری از مشکلات مهم اجتماعی و از نامطلوب‌ترین پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی است که پیامد‌هایی منفی در زمینه‌های مختلف به دنبال دارد.

 


 درسال‌های اخیر در کشور و به ویژه در کردستان علاوه بر مشکل بیکاری، پیامدهای آن مانند احساس بی ارزشی در جوانان، فقر و تنگدستی، ناهنجاری‌های روانی، میل به بزهکاری، مهاجرت، آلودگی به اعتیاد، قاچاق کالا و مواد مخدر، طلاق و مانند آن پررنگ تر از گذشته شده است.

 


از میان هزاران فارغ‌التحصیل دانشگاه در بین آقایان، مسافرکشی، مشاغل کاذب و کار در آژانس نخستین مقصد شغلی فارغ‌التحصیلان بیکار محسوب می‌شود، اما آیا منشی‌گری، آرایشگری و خدمتکاری و غیره برای کسانی که سال‌ها در راه کسب علم تلاش کرده و دود چراغ خورده‌اند مناسب است؟

 


باید پذیرفت که امروز بیکاری، تورم، فراهم نبودن زیرساخت‌ها و بوروکراسی اداری بر شهروندان فشار وارد می‌کند و در کنار این مشکلات شاهد بی‌رونقی و بی‌توجهی به تولید هستیم. برای رفع این مشکلات نباید شعار و وعده‌هایی بدهیم که امکان تحقق آن وجود ندارد چرا که با این‌کار بی‌اعتمادی به مسئولان بین شهروندان بیشتر می‌شود.

 

گویی نام کردستان و بیکاری با هم عجین شده‌اند، آنچنان که در کمتر خانه‌ای از خانه‌های این شهر سخن از بیکاری نیست.

 

پدیده بیکاری امروز مانند غول خفته بهترین جوانان را یکی یکی شکار کرده و با توجه به اینکه در کردستان زمینه‌های پرکردن اوقات فراغت نیز فراهم نیست، امکان دارد‌آنها را به کام خود فرو ببرد، پس باید قبل از ‌آنکه دیر شود، مسئولان پای در رکاب حل مشکلات بیکاری در کل کشور از جمله این استان بگذارند.
ظرفیت های ویژه کشاورزی استان با اقلیمی چهار فصل، آب کافی، خاک حاصل خیز و میزان بارندگی بالاتر از متوسط کشور موضوعی است که با تدبیر و ایجاد صنایع تبدیلی بزرگ در کار آن می تواند بسیاری از مشکلات بیکاری در این استان را پوشش دهد.

 

ظرفیت های گردشگری منحصر به فرد برای ایجاد فرصت های شغلی در حوزه گردشگر پذیری نیز مسئله ای است که استان کردستان بر خلاف بسیاری از استان هایی که پتانسیل های آنها در سطح پایین تری قرار دارد، نتوانسته است از آن به خوبی بهره برده و برای رفع و یا حداقل کاهش معضل بیکاری قدمی بردارد.

 

مرز مشترک قابل توجه به کشور عراق و پتانسیل های بالقوه در بخش صادرات نیز دردی از زخم عمیق بیکاری استان دوا نکرده است و در تمام این بی توجهی ها کردستان از نظر صنعت نیز وضعیت مناسبی ندارد.

 

هر چند استاندار کردستان چندی پیش تقویت مشاغل کوچک و خانگی را راه حلی برای رفع بیکاری در استان دانست اما هنوز اقدام هایی در این راستا صورت نگرفته است در حالی که ایجاد اشتغال‌های کوچک در کاهش این آمار تاثیرگذار خواهد بود اما آیا آیا کُردستان شایسته و مستحق این آمار بالای بیکاری وعدم توسعه است؟

امروز بیکاری به یکی از مشکل عمده در استان تبدیل شده است. وجود بیکاری بالا از یک سو بخش وسیعی از نیروی کار فعال جامعه را حاشیه‌نشین می‌کند و بر روند تولید ملی و شکوفایی کشور تاثیر منفی می‌گذارد و ازسوی دیگر فقر، فساد، توزیع ناعادلانه درآمدها، طلاق، قاچاق مواد مخدر، ناامنی و پیامدهای دیگری را دامنگیر جامعه می‌کند.

 

در هر برنامۀ توسعه استان، تامین اشتغال باید در اولویت قرارگیرد. ایجاد اشتغال از ابزارهای مهم کاهش فقر و نابرابری است. بنا براین افزایش فرصت‌های شغلی در مناطقی که بیشتر دچار بیکاری و فقرند، اهمیت مضاعفی دارد. اگر توزیع اشتغال درمیان همه افراد جامعه یکسان نباشد، آن جامعه توسعه نیافته است؛ هرچند در آن ایجاد اشتغال شود و درآمد بالا رود.

انتهای پیام/

 برچسب ها :

بیکاری در کردستانصنایع کوچک و مشاغل خانگیدست و پنجه نرم کردن با مشکلات جوانان

نظرات کاربران :

محمدی [پنجشنبه 30 مهر 1394 | 07:33] پاسخ

من سه ساله که مدرک کارشناسی ارشدم و از دانشگاه تهران گرفتم اما هنوز هم که هنوزه بیکارم و دربه در دنبال کار می گردم اگه وضع به همین منوال پیش بره فکر کنم کارگری آخر و عاقبتم باشه

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel