Aftabedel Print Banner
دوشنبه 11 آذر 1392 / 10:16|کد خبر : 95|گروه : اخــبــار زنــان

گاهی کمرم زیر بار نگاه های ترحم آمیز مردم می شکند

گاهی کمرم زیر بار نگاه های ترحم آمیز مردم می شکند

دخترانی مهربان و فرزندانی دوست داشتنی که هیچگاه مادرشان آنها را با نگاه ناتوان ندیده است و همیشه سعی کرده صبور و آرام باشد گرچه گاهی زیر بار نگاه های ترحم آمیز صدای شکستن کمرش را شنیده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، در خیابان ، پارک ، مغازه، در هر گوشه ای از این شهر با آدمی که ناتوانی جسمی دارد یا چهره اش از عارضه ای دگرگون شده ، روبرو می شویم یا سر خود را به کلی بر می گردانیم و خودمان را مشغول نشان می دهیم یا گاهی اوقات مکثی می کنیم با تأسف سری تکان می دهیم و در دلمان شفای عاجلش را از خداوند متعال طلب می کنیم.

 

امروز روز جهاني معلولان است. 12 آذرماه هر سال به مناسبت اين روز اخبار به معلولان كشور تعلق مي‌يابد.اما سوال اينجاست كه سهم معلولان از توجه مسئولان كشور چيست؟آيا آن طور كه بايد و شايد از اين قشر از جامعه محافظت مي‌شود و به مطالبات‌شان اهميتي داده مي‌شود.


روز جهاني معلولين كه از سوي سازمان ملل متحد به عنوان اقدامي مشترك از سوي سازمان ملل متحد اعلام شده است، زماني است براي برپايي جشن و ارج نهادن به تجارب و تواناييهاي مردمي كه با معلوليتهاي گوناگون دست و پنجه نرم مي كنند. اين روز براي نخستين بار در سال 1992 ميلادي به منظور گرامي داشت سالروز تصويب قانون برنامه جهاني در ارتباط با معلولين از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد اعلام گرديد. هدف از اين اقدام ارتقاء رشد اذهان عمومي درباره مسائل مربوط به معلوليتهاي مختلف و افزايش آگاهي هايي بوده است كه مي بايست از مساله پيوستن افراد معلول در تمامي جنبه هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي زندگي منتج شود.

 


بي ترديد، معلولین يكي از محروم ترين افراد داراي كم تواني بوده كه متاسفانه با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند اکثر معلولان جهان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می باشند. موانع اجتماعی، آنها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می سازد و نگرش عوامانه و غیر کارشناسانه اجتماعی نسبت به معلولان، آنان را تا حد زیادی از زندگی و روابط اجتماعی دور می کند. البته به علت عدم تساوی در برخورداری زنان و مردان معلول از مراقبت های بهداشتی، آموزشهای شغلی و سایر خدمات اجتماعی، پیامدهای معلولیت برای زنان به گونه حادتری بروز می کند.
بطوريكه گويا محروميت ، ممنوعيت آنان از امكانات زندگي راحت را نيز موجب شده است اما بسیاری از معلولان دارای استعدادها و توانایی هایی هستند که افراد سالم از انجام آن عاجزند اما متاسفانه نگرش نامناسب جامعه موجب شده تا از این توانایی ها بهره کافی برده نشود.

 


 از مشکلات مهم دیگری که این قشر آسیب‌پذیر با آن دست به گریبان هستند این است که بسیاری از ناشنوایان به دلیل ناآشنایی مردم در نحوه برخورد با آنها، برای ایجاد ارتباط، با شکست روبرو می‌شوند و این خود دلیلی برای گوشه‌گیری و منزوی شدن آنها شده است.

 


شاید کمتر برایمان پیش آمده باشد که با خانواده های این افراد ارتباط برقرار کنیم و پای صحبت شان بنشینیم .همیشه فکر می کنیم این خانواده ها  باید مطرود، مغموم و سر خورده باشند،  اما اگر چشم هایمان را بشویم دنیای دیگری را تجربه خواهیم کرد. حال پای صحبت های مادری نشسته ایم که دو فرزند معلول را در دامن مادرانه خود پرورانده است.
"طلعت زارعی" مادری که دست تقدیر سی سال است سرنوشتش را با سرنوشت دو فرزند ناتوان ذهنی اش "سیران" و"ایران" گره زده است . او که از نعمت چهار فزند سالم نیز برخوردار است، وابستگی فامیلی با همسرش  و مصرف دارو در دوران بارداری به دلیل عارضه ی سردرد را دلیل معلولیت سیران و ایران می داند.
وی که بیماری دو فرزندش، را خیلی وقت است قبول کرده، در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل می گوید:  وجود آنها  برایمان مایه برکت است و واقعاٌ هم همین طور شد . شغل اصلی همسرم کشاورزی است و خدا را شکر به برکت همین فرزندانم است که کشاورزی ما هر سال رونق تر می گیرد .وی با اشاره به اقدامات بهزیستی گفت : بهزیستی برای هر فرزند معلولم 35000 تومان پرداخت می کند و وسایل پزشکی که احتیاج داشته باشند برایمان تهیه می کنند و خدا را از این بابت شاکرم .

 


ایران و سیران  که عاشق خیاطی هستنددر کارگاه خیاطی خواهرشان مشغول به کار هستند، دخترانی مهربان و فرزندانی دوست داشتنی که  هیچگاه مادرشان آنها را با نگاه ناتوان ندیده است و همیشه سعی کرده صبور و آرام باشد گرچه  گاهی زیر بار نگاه های ترحم آمیز  صدای شکستن کمرش را شنیده است.

 


افزایش سطح دانش و آگاهی جامعه و بویژه خانواده ها، تغییر نگرش فرد معلول نسبت به خودش و اجتماع و استفاده مطلوب از امکانات و منابع موجود در جامعه در توانمندی معلولان بسیار موثر است و امید می رود مسوولان، نگاه جدی تری به رفع موانع و مشکلات پیش روی این قشر داشته باشند   زیرا بزرگترین مشکلی که پیش روی افراد ناتوان ذهنی است عدم تعامل و ارتباطات اجتماعی و همچنین عدم آگاهی از حقوق خود است در حالیکه  آنها از توانمندی‌های زیادی برخوردارند و مسئولان با توجه به این ظرفیتها می‌توانند از این قشر جامعه در مشاغل مختلف استفاده بهتری داشته باشند.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel