Aftabedel Print Banner
دوشنبه 24 تیر 1398 / 15:44|کد خبر : 9458|گروه : اخــبــار زنــان

از همه نوع کسب و کار؛

روایتی از زندگی خانواده یاری با اشغالزایی برای 300 جوان بومی / نگاه کردن به اشتغال جوانان حالم را خوب می کند

روایتی از زندگی خانواده یاری با اشغالزایی برای 300 جوان بومی / نگاه کردن به اشتغال جوانان حالم را خوب می کند

گاوداری 100 راسی، سفره خانه سنتی، راه اندازی خط تولید میوه خشک ، فروشگاه بزرگ لبنیاتی، بزرگترین باغ سر درختی کشور و ... تنها بخشی از کارآفرینی خانواده یاری در شهرستان سنندج است که توانسته اند در مجموع برای 300 نفر شغل ایجاد کنند...

به گزارش آفتاب دل،  وارد باغ که می شویم آنقدر سر سبزی و زیبایی را نظاره گر می شوی، که نمی دانی مقصد گزارشت چه بوده است چرا که محو تماشا و لذت دادن به این همه کارآفرینی می شوی و  اقتصاد مقاومتی را با تمام وجود حس می کنی.

 


خانواده ای که خودشان کمر همت را گشودند و دست دیگران را گرفتند تا بتوانند هم خود موفق باشند و هم دیگران از این خوان خدادادی لذت بریند.

 


مجتمع کشت و صنعت خانی در شهرستان سنندج یکی از مجتمع هایی است که بزرگترین باغ سر درختی کشور را به نام خود ثبت کرده اند و غیر از آن گاوداری 100 راسی ، پرورش ماهی و میوه خشک را نیز در این مجتمع می توانی مشاهده کنی.

 


ساسان یاری یکی از جوانان کارآفرین برتر در ایجاد طرح های اقتصاد مقاومتی شهرستان سنندج و صاحب مجتمع کشت و صنعت خانی است که از همان نگاه اول می بینیم که با لحنی ساده اما محکم و توانی بالقوه در انجام کارش اراده ای پرهمت قابل مشاهده است، گویا کار در خونش آغشته شده،  وی با داشتن تنها 31 سال توانسته است بزرگترین باغ سردرختی غرب کشور و داشتن گاوداری با 100 راس گاو را به نام خود ثبت کند، وی دیپلم رشته ی برق دارد اما با همت و علاقه ای که به رشته ی باغداری داشت توانسته است با دریافت تنها 30 میلیون تومان وام از بسیج سازندگی کارش را آغاز و به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای 20 نفر از مردم کردستان شغل ایجاد کند.

 


وی می گوید:  با توجه به اینکه از گذشته باغدار بودیم و در نزد پدرم نیز در بخش کشاورزی و باغداری فعالیت می کردم و آشنایی با باغات سیب داشتم، با لحاظ اینکه منطقه خاک مطلوبی دارد و از جمله شرایط آب و هوایی نسبتاً مناسب و بازدهی بیشتر درخت نسبت به دیگر محصولات کشاورزی  در منطقه اقدام به غرس این نوع درختان نمودم و توانستم .  

 


به نظر من علم هرچقدر هم که پیشرفت نماید اگر فراورده های کشاورزی را از آن بگیریم حرفی برای گفتن نخواهد داشت لذا با وام 30 میلیون تومانی که از بسیج سازندگی و در راستای طرح اقتصاد مقاومتی گرفتم خوشبختانه و با همت برادر وخواهراهایم که همگی مشغول به کار هستیم توانستم گاوداری 100 رأسی را نیز  تاسیس و در حال حاضر 8 نفر به صورت مستقیم و 12 نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

 


وی می گوید: یک فروشگاه لبنیاتی با محصولات کاملا خانگی دارم که در آنجا هم برای ۲ نفر اشتغالزایی ایجاد شده است.

 


وی ادامه داد: باور غلطی که در بین مردم وجود دارد این است که فکر می کنند برای راه اندازی یک شغل نیازمند یک سرمایه هنگفت هستند. کار‌آفرین فرصت طلب و شکارچی فرصت است. کارآفرین ریسک پذیر، آینده نگر و مهم تر از همه عمل گرا است. با خیلی از افراد که صحبت می‌کنم می‌بینم ایده هایشان در حد حرف است. هیچ کدام حاضر نیستند وارد کار شوند. اگر وارد شوند بسیاری از تفکرات غلطشان درباره کسب و کار از بین می رود. کار‌آفرینان کسانی هستند که به استقبال خطر می روند.

 


ساسان یاری افزود: به طور میانگین در سال حدود هزار تن میوه برداشت که با بسته بندی هایی که خودمان انجام می دهیم به تهران و کشور عراق صادر می شود.
در این طرح علاوه بر امرار  معاش خانواده خود بیش از 12 کارگر را بیمه و به طور غیر مستقیم برای 8 نفر شغل ایجاد کرده ام اما در فصل چیدن میوه ها تعداد کارگران افزایش می یابدو از محل درآمد این باغات، چند خانواده با کار کردن در اینجا  از مشکلات مالی نجات یافتند.

 


وی افزود: از مزایای توسعه باغات در این منطقه را می‌توان علاوه بر ایجاد منبع درآمد و ایجاد اشتغال باعث جلوگیری بی‌رویه روستائیان به شهرها، سرسبزی و طروات منطقه،برای جذب گردشگران به منطقه می‌شود که اتنظار می‌رود با حمایت مسئولین و تلاش مردم گام‌های مهمی در رونق کشاورزی این منطقه برداشته شود.

 


کارآفرینی رنگارنگ با میوه ها در کردستان


یکی از پتانسیل های ویژه در استان کردستان داشتن طیف کثیری از میوه ها و سبزیجات است که با کیفیت بالایی از باغات استان تهیه میشوند .وقتی در شغل و فعالیتی تجاری مواد اولیه به راحتی و سهولت در دست تاجر و صنعت کار باشد.

 


با خواهر ساسان یاری به گفتگو نشستیم که به تنهایی این ایده به نظرش می آید که چرا بعضی از میوه ها را نباید خشک کرد تا هم درآمد زایی برای دیگران داشته باشد هم بتوان میوه استان کردستان را با تمام رنگارنگیش به جاهای دیگر معرفی کرد لذا برای زنان سرپرست خانوار حامی شد و حال بعنوان کارآفرین برتر استان معرفی گردیده است.

 


وی می گوید: سمیه یاری هستم ، متولد 1364 از سنندج و دانش آموخته ی رشته ی مهندسی معماری می باشم.از سال 1389 وارد این شغل شدم و جزو اولین کسانی بودم که توانستم میوه خشک را در سنندج به تولید انبوه برسانم و به یاری خداوند منان توانستم جزو کارآفرینان برتر استان کردستان انتخاب شوم.

 


وی می گوید: جدای از آن 500 متر سوله ای که توانستم با کمک اطرافیان و پدرم تهیه کنم ، این محصولات از مجموعه باغات خودمان جمع اوری و فراوری شده اند که مجموعا متراژ این باغ ها به سی هکتار می رسد. بقیه هزینه ها و موارد نیز به صورت جزئی محاسبه نشده اند ولی تماما از سرمایه شخصی خودم بوده و تا به امروز نیز کسی از مسئولین استانی به بنده کمک و مساعدتی نکرده است.

 


وی می گوید: در شرکت کشت و صنعت خانی کردستان 60 کارگر به طور مستقیم و بیمه شده و بیش از200 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند که در نوع خود آمار مناسبی در زمینه ی اشتغال زایی در بخش خصوصی را داشته است.

 


در قسمت خشک کردن میوه ها ، حدودا 15 نفر نیز نیروی خانم داریم که سرپرست خانوار هستند و با هماهنگی سازمان بهزیستی جذب شده اند . افرادی که واقعا نیاز به کار داشته اند در اولویت قرار داده شده اند .یکی از سیاست ها و اصول در اساسنامه کاری ما ، بهبود بخشیدن به امر اشتغال مردم بومی استان کردستان به خصوص شهر سنندج است ، که به یاری خداوند منان در حال گسترش این مساله هستیم .

 


 
وی ادامه داد: عادات مصرف غذایی اشتباه میان مردم ، باعث شده است که امروزه میوه خشک نتواند جای خودش را به مصنوعاتی نظیر شکلات و قند و موارد اینچنینی بدهد ، در سنین اولیه رشد کودکان ، متاسفانه با مصرف موادی نظیر چیپس و پفک که کاملا به روش های صنعتی تهیه می شوند ، باعث می شود که  اختلال در رشد ذهنی و جسمی کودک ایجاد شود.

 


این بانوی موفق کارآفرین می گوید: در حال حاضر 10 نوع میوه خشک در بسته بندی های وزنی متفاوت داریم ، تمبر میوه خشک (مانند آلوچه های صنعتی فراوری شده اما کامل ارگانیک و طبیعی) ، رب انار ، آبلیموی طبیعی و آب غوره ، انواع روغن های محلی ، گردو ، لواشک و آب میوه طبیعی نیز در زمره محصولات تولیدی شرکت کشت و صنعت خانی کردستان هستند .بازهم با افتخار عنوان میکنیم که همگی این محصولات ارگانیک هستند.متاسفانه بازار استان کردستان نسبت به مصرف میوه خشک قدری کم رونق است آنهم به خاطر عدم آگاهی مردم از مزایای استفاده از میوه خشک به جای تنقلات مصنوعی و صنعتی می باشد.

 


اما انتقادشان...


واقعا اگر کسی قصد داشته باشد کار تولیدی راه اندازی کند باید قهرمان ماراتن و دوندگی در زمینه ی کاغذ بازی و بروکراسی اداری باشد چرا که در این مسیر نه تنها مسئولین حمایت نمی کنند بلکه تا در توان دارند سنگ اندازی و مشکل آفرینی می کنند . انتقاد از این که چرا از محصولات تولیدی استان کردستان که بومی می باشد حمایت نمی شود.

 

گزارش از سینا رحیمی


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel