Aftabedel Print Banner
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 / 13:02|کد خبر : 9308|گروه : اخــبــار اســتــان

آغاز سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سنندج/ارسال 95 مقاله به دبیرخانه این همایش

آغاز سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک در سنندج/ارسال 95 مقاله به دبیرخانه این همایش

سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با محوریت آب ، انسان و طبیعت در سنندج به همت جهاددانشگاهی و مشارکت اتاق بازرگانی استان آغاز به کار کرد.

به گزارش آفتاب دل، سید مختار هاشمی روز سه شنبه در سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک که با محوریت آب، انسان‌ و طبیعت در سنندج برگزار شد، با اشاره به اینکه سیل هزینه های اجتماعی، اقتصادی و روانی زیادی بر کشور تحمیل کرد، اظهار داشت: حوادث سیل اخیر کشور پیوند آب، جامعه و طبیعت را بخوبی نشان داد.

 


وی اضافه کرد: بررسی هیدرولوژی اجتماعی یکی از اولویت های مطالعاتی بوده که برای نخستین بار در ایران همایشی با محوریت هیدرولوژی اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

 


هاشمی با اشاره به اینکه علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در سیاست جهانی و توسعه پایدار ایفا می کند، گفت: مفهوم نوین قلمروهای هیدرولوژی اجتماعی بر این نکته تاکید دارد که آب ارتباط عمیق با ذهنیت ها دارد.

 


عضو کمیسیون ستاد احیا دریاچه ارومیه اضافه کرد: تا ذهنیت افراد در خصوص آب مشخص نشود نمی توان تصمیم عملی در این خصوص اتخاذ کرد.

 


این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید آب را از چرخه هیدرولوژی به چرخه هیدرو اجتماعی ارتقا دهیم‌ اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده نادیده گرفتن علم هیدرولوژی چالش های زیادی را در حکمرانی آب ایجاد کرده است.

 

ارسال 95 مقاله به دبیرخانه این همایش


دبیر علمی کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک اظهار داشت: برگزاری این محفل علمی حاصل همفکری و همراهی شخصیت های حقیقی و‌حقوقی در راستای پیشبرد دانش روز و پر رنگ تر کردن مسئله اجتماعی آب برگزار شده است.

 


هاشمی از ارسال 95 مقاله به دبیرخانه این همایش خبر داد و گفت: از این تعداد 73 مقاله مورد پذیرش قرار گرفته و از تعداد مقالات پذیرش شده 42 مقاله به طور شفاهی و 31 مقاله هم در قالب پوستر ارائه شده است.

 


دبیر علمی کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک با اشاره به اینکه 42 مقاله در 6 نشست طی دو روز برگزاری این همایش ارائه می شوند، افزود: علاوه بر این سه نشست تخصصی با عناوین هیدرولوژی وقایع حدی و تغییرات اقلیمی، هیدرولوژی اجتماعی، آمایش سرزمین و توسعه پایدار و اکوهیدرولوژی برگزار می شود.

 

 

در تهیه و تدوین هر استراتژی توسعه ای توجه به مسئله آب امری ضروری است

 


رییس کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک نیز گفت: به دنبال موفق بودن دو دوره گذشته این همایش تصمیم به برگزاری سومین دوره آن گرفتیم.
چیا سهراب نژاد با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی سنندج در این دوره از برگزارکنندگان اصلی این همایش هستند، افزود: جهاد دانشگاهی هم از بانیان این همایش است که این نهاد علمی و آموزشی در راستای رسالت خود با نگاه علمی به بیان موضوعات اساسی می پردازد.

 


وی با بیان اینکه این نهاد علمی تاثیر عمیق و چشمگیری در تصمیم گیری کشور دارد، گفت: با برگزاری چنین برنامه ای به دنبال این هستیم که آب بجای تهدید به فرصت تبدیل شود.

 


رییس شورای سیاستگذاری کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک نیز در این همایش اظهار داشت: در تهیه و تدوین هر استراتژی توسعه ای توجه به مسئله آب امری ضروری است.

 


سید کمال حسینی با اشاره به اینکه اقتصاد آب هم از دغدغه های بخشدخصوصی است، افزود: انتظار داریم خروجی این جلسه در راستای تشکیل شورای سیاستگذاری آب و خاک در اتاق بازرگانی با جضور صاحب نظران، سازمان های مردم نهاد و مسئولان باشد.

 

 

واگذاری اراضی در حریم رودخانه نشان می دهد توجهی به تجربه گذشتگان نشده است


فرماندار سنندج هم در این همایش اظهار داشت:تمامی تمدن ها در کنار رودخانه ها و چشمه ها شکل گرفتند و آبیاری از گذشته های باستان مورد توجه حکومت های هزاره پیش از میلاد بوده است.

 


محمدابراهیم زارعی اضافه کرد: واگذاری اراضی در حریم رودخانه نشان می دهد توجهی به تجربه گذشتگان نشده است.

 


وی تاکید کرد: بهترین آبیاری و استفاده از آب را در گذشته داشتیم و می طلبد مطالعات باستان شناسی در حوزه آب هم داشته باشیم.

 


زارعی مطالعه مدیریت آب در دوره های مختلف تاریخی را ضروری دانست و افزود: در دوران هخامنشی سازه های آب و سد در کشور داشتیم که باید این مباحث مورد توجه قرار گیرد.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel