Aftabedel Print Banner
سه شنبه 18 دی 1397 / 08:20|کد خبر : 9066|گروه : اخــبــار زنــان

زنان فرهنگ میسارند‌ یا فرهنگ زنها را میسازد .....

زنان فرهنگ میسارند‌ یا فرهنگ زنها را میسازد  .....

همایش ها و کارگاههای متعدد در جای جای میهن عزیزمان در خصوص جایگاه رفیع زنان برگزار میگردد و تکرار مکررات از قبیل اینکه ' زنان نیمی از جمعیت را تشکیل میدهند و ارائه آمار زنان شاغل و خانم های دانشجو یا ..... آیا به راستی توانسته به نقش فرهنگ سازی زنان اشاره صحیح داشته باشد ؟؟

همایش ها و کارگاههای متعدد در جای جای میهن عزیزمان در خصوص جایگاه رفیع زنان برگزار میگردد و تکرار مکررات از قبیل  اینکه ' زنان نیمی از جمعیت را تشکیل میدهند و ارائه آمار زنان شاغل و خانم های دانشجو یا ..... آیا به راستی توانسته به نقش فرهنگ سازی زنان اشاره صحیح داشته باشد ؟؟

 


فرهنگ های حاکم بر هر جامعه ای را تا حد زیادی زنان میسازند ' برای نمونه چند مثال انرا اشاره میکنم ' در فرهنگ ما جدیدا رفتارها و مراسمی باب شده که کمافی السابق توسط زنان کشف و مدیریت میگردد مانند رسم مراسم سیسمونی دیدن و جهیزیه دیدن و جشن طلاق و جشن تعیین جنسیت نوزاد و جشن زایمان و دهها رسم و رسوم عجیب که آقایان کمتر به جزئیات آن واقف هستند ' سوال اینجاست چطور این مراسم ها که اغلب برگرفته از فرهنگ چشم و هم چشمی و گاها شبکه های ماهواره ای است ' در کمترین زمان ممکن توسط قصد وسیعی از زنان جامعه مورد پذیرش قرار میگیرد اما  در همین قشر نقش زنان در تربیت و پرورش و نسل سازی و انسان سازی به حاشیه میرود؟ 

 

  باید پذیرفت فرهنگ یک ملت را زنان میسازند چه خوب و چه بد .....

 


وقتی در جامعه ای به دلیل تغییر سبک زندگی با افزایش مشارکت زنان در اجتماع مواجه هستیم نقش فرهنگ سازی زنان به همان میزان افزایش می یابد ‌. ای کاش به جایی برسیم که این نکته را در سیاستگذاری‌های حوزه زنان و دختران در کشور جای بدهیم  و خانم ها هم با عدم تداوم این رسوم غلط به فرهنگ سازی ارزش ها بپردازند و آنرا به نسل بعد منتقل نمایند.

 


قسمت دوم بحثم در خصوص مدرک گرایی در زنان است ....

 

 دختران دبیرستانی ما به امید اشتغال وارد دانشگاه میشوند  و در دانشگاه  با دیدن اوضاع مبهم اشتغال انگیزه خود را از دست میدهند و به امید شرایط بهتر به سمت مدرک گرایی بیشتر  سوق پیدا میکنند ' نهایتا با  افزایش خانم های تحصیل کرده جویای کار  در جامعه مواجه میشویم که آسیبها تازه شروع میشود ' آسیب به این دلیل که تمام تمرکزشان مدرک گرایی بود و از آموختن اصلی ترین مهارتهای زندگی باز ماندند و این شد فرهنگ سازی زنان در آموزش.....امیدواریم در کنار این مدرک گرایی از پ نقش بی بدیل زنان در فرهنگ سازی غافل نشویم  و دختران جامعه عزیزمان ایران جایگاه واقعی  اسلامی خود را بهتر درک کنند .

 

یادداشت از فاطمه سهرابی_ استاد دانشگاه

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel