Aftabedel Print Banner
شنبه 1 دی 1397 / 13:14|کد خبر : 9026|گروه : اخــبــار اســتــان

سیاست یک بام و دو هوا دستفروشان سنندجی به کجا ختم می شود؟!

سیاست یک بام و دو هوا دستفروشان سنندجی به کجا ختم می شود؟!

دستفروشان می گویند؛ دستفروشان از روی ناچاری به این شغل روی آورده‌اند، وقتی که کارخانه‌ و یا امکان دیگری برای اشتغال وجود ندارد، آنها باید نان سر سفره بیاورند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، در برخی فرهنگ‌ها برخی رفتارها توسط گروهی از مردم پذیرفته است، اما انجام همان رفتار توسط گروه دیگری از مردمان ناپذیرفتنی وتابوست لذا جریان یک بام و دو هوا بوجود آمد تا نقل بسیاری از مثل هایی شود تا بلکم به زبان ها دیگری محفل مجلس گردد و باب سخن حق بر زبان ها گشوده شود.

 


جریان دستفروشی در سنندج که شهردار سنندج 17 آذر ماه اعلام کرد که فاز نخست این ساماندهی اجرا می شود باعث اعتراض دستفروشان و تجمع آنها در جلوی شهرداری سنندج گردید چرا که شهردار سنندج اعلام کرده بود که؛ " براساس این طرح دستفروشان به یک مکان تعیین شده منتقل خواهند شد و اجازه حضور در خیابان‌های مرکزی و پر رفت و آمد را ندارند و اجرای این طرح را «مطالبه مردم و کسبه» خواند و گفت که حضور دستفروشان در خیابان فردوسی و معابر پررفت و آمد موجب اعتراض گسترده شهروندان شده است.

 


در حالی که دستفروشان سنندجی معتقدند که تنها کسب درآمد آنها از راه دستفروشی است و در شهری که بیکاری روز به روز در حال افزایش است کاری و منبع درآمدی جز این شغل ندارند.

 


وی می گوید: که دستفروشان از روی ناچاری به این شغل روی آورده‌اند، وقتی که کارخانه‌ و یا امکان دیگری برای اشتغال وجود ندارد، آنها باید نان سر سفره بیاورند.

 


یکی دیگر از دستفروشان اظهار کرد: هیچ‌ وقت حاضر به تغییر مکان نمی‌شویم چرا که مکان در نظر گرفته شده دور از مرکز شهر است و هیچ کسی برای خرید کردن به آنجا مراجعه نمی‌کند.

 


دستفروشان سنندجیمی گویدند؛ اگر مسئولان شهرداری صادق هستند و تمایل به ساماندهی این وضعیت نابسامان شهر را دارند، پارکینگ روبری مسجد ملاویسی یا پارک ملت سنندج که اکنون جای معتادان شده را در اختیار ما بگذارند و حتی حاضر به پرداخت اجاره نیز هستیم تا بلکه این مشکل برای همیشه برطرف شود در غیر این صورت دستفروشی در پارک دیدگاه را نمی‌پذیریم.

 


طرح ساماندهی دستفروشان را  در فضای تعاملی وپس از برگزاری انتخابات  جهت تعیین نمایندگان دستفروشان  اجرا خواهیم نمود.

 


شهردار سنندج  گفت : در راستای تعامل سازنده و اجرای بهتر طرح ساماندهی دستفروشان جلسه ای دو ساعته در مسجد والی برگزارو مقرر شد جهت برنامه ریزی بهتر دو شنبه هفته جاری طی انتخاباتی با نظارت شهرداری و شورای اسلامی شهر دستفروشان نسبت به انتخاب نمایندگان خود اقدام کنند.
شهردار سنندج اظهار داشت : مشکل سد معبر خیابان های اصلی سطح شهر سالها است که مورد نقد شهروندان ورسانه هاست و همواره شهرداری به دلیل برنامه نداشتن در خصوص ساماندهی دستفروشان مورد انتقاد قرار می گرفت.

 


مهندس  حشمت اله صیدی بیان کرد : پس از یک سال کار کارشناسی و برنامه ریزی شده طرح ساماندهی دستفروشان تدوین شد وشهرداری با قاطعیت کامل در جهت اجرای نمودن این طرح است.

 


وی گفت : قطعاً اجرای موفق این طرح که رفاه ورضایتمندی شهروندان را در برخواهد داشت بدون مشارکت وتعامل شهروندان ودستفروشان امکانپذیر نخواهد بود.

 


مهندس  صیدی اعلام کرد : از ابتدای سالجاری این شهرداری با برگزاری جلسات مختلف با دستفروشان سعی نمود با تعامل  ومشارکت دو سویه  بدون هیچ گونه تنشی نسبت به اجرای این طرح اقدام نماید.

 


وی اعلام کرد :  پس از برگزاری جلسات مختلف ،دستفروشان خیابان فرودسی هم در خصوص مکان های تعیین شده وزمان اجرای طرح اعتراضاتی داشتند که با برگزاری جلسه ای در مسجد والی که جمع کثیری از دستفروشان حضور داشتند تمامی انتقادات وپیشنهادات آنها مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

 


مهندس  صیدی عنوان کرد : در این جلسه مقرر شد که دوشنه هفته جاری دستفروشان در مسجد والی و طی انتخایاتی که با نظارت این شهرداری برگزار خواهد شد نسبت به انتخاب نمایندگان خود اقدام کنند.

 


شهردار سنندج بیان کرد : پس از انتخاب نمایندگان دستفروشان در جلسات مختلفی انتقادات وپیشنهادات آنها بررسی خواهد شد و پس از جمعبندی نهایی و در فضای تعاملی نسبت به اجرای طرح ساماندهی دستفروشان قدام خواهد شد.

 


وی ابراز امیدواری نمود : با تعامل سازنده دستفروشان و همچنین حمایت تمامی دستگاههای ذیربط بتوانیم یکی از مشکلات چندین ساله سطح شهر که مشکلات فراوانی را برای شهروندان بوجود آورده رفع نمایم.

 


حال این دور باطل را که هر ساعت و هر روز می بینیم و در مقابل وضعیت پیش‌آمده تلخ و نابهنجاری که از کنترل خارج شده چه باید کرد؟ چه کسانی باید بنشینند و برنامه‌ریزی فکری، بنیادی و کاربردی را به فراخور این اوضاع طرح ریزی نمایند؟ که هم افراد دستفروشی که در پی کسب روزی حلال هستند از دست فروشان ظاهر نما مشخص شوند و هم این آشفتگی سیمای شهری از بین رود؟ جای این سئوال خالی نماند که در این بین تکلیف حقوق عابرین و رانندگان به عنوان شهروندان دیگر این شهر چه خواهد بود؟

 

گزارش از غریبه رحیمی


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel