Aftabedel Print Banner
شنبه 17 آذر 1397 / 11:47|کد خبر : 9007|گروه : اخــبــار اســتــان

بیراهه‌ای برای تاب دادن چرخ زندگی/ ساماندهی دستفروشان سنندج در قالب روز بازار و شب بازار

بیراهه‌ای برای تاب دادن چرخ زندگی/ ساماندهی دستفروشان سنندج در قالب روز بازار و شب بازار

دست‌فروشی حکایت بی‌پایان کوچه و بازار دیار من است از دیروز تا امروز و این قصه فردا نیز ادامه خواهد داشت، سال‌هاست از مسیرهای اصلی سنندج گذر می‌کنم و هر روز چهره‌های جدید می‌بینم که در مسیر گذرم بساط کسب و کارشان را در پیاده‌روها پهن کرده‌اند، جوان و پیر، تحصیل‌کرده و بی‌سواد و...

به گزارش آفتاب دل، خیابان‌های شهر پر است از دستفروشان دوره گردی که از کبریت و دستمال آشپرخانه گرفته تا بیسکوئیت و... می‌فروشند و آنقدر بر تعداد آنها افزوده شد که لحظه‌ای نمی توان به آسودگی در خیابان‌های شهر قدم زد یا حتی پشت چراغ‌های قرمز ایستاد گویا وضعیت کنونی آنها در سطح شهر سنندج مناسب و زیبنده شهری با نام طبیعت زیبا و بکر نیست.


تصاحب پیاده روهای شهر سنندج توسط همین دستفروشان در بعضی از روزها خصوصاً روزهای جمعه در خیابان های سیروس و چهارباغ سبب ترافیک عابرین پیاده در مسیر میدان انقلاب و حوالی آن شده است ، دستفروشانی که همه چیز دارند اما هیچ ندارند ، نمی توان منکر آن شد که اینها هم ممکن است خرج زندگی و خانواده هایشان را از همین شغل بدست آورند اما آیا شهرداری کاری برای ساماندهی آنها انجام داده است ؟

 

دست‌فروشی حکایت بی‌پایان کوچه و بازار دیار من است از دیروز تا امروز و این قصه فردا نیز ادامه خواهد داشت، سال‌هاست از مسیرهای اصلی سنندج گذر می‌کنم و هر روز چهره‌های جدید می‌بینم که در مسیر گذرم بساط کسب و کارشان را در پیاده‌روها پهن کرده‌اند، جوان و پیر، تحصیل‌کرده و بی‌سواد و...

 


اگر هر بیننده ای فاصله ی چهاراه سیروس تا " میدان انقلاب " را نظاره کند از این همه بی نظمی متجب خواهد شد، به راستی نقش شهروندان ، مسئولین استان، شهرداری و تمام کسانی که می توانند دست به کار شده و اقدام کنند برای رفع این معضل چیست؟


ساماندهی دستفروشان سنندج در قالب روز بازار و شب بازار


شهردار سنندج از آغاز اجرای فاز نخست طرح ساماندهی دستفروشان از اول دی ماه سالجاری خبر داد و گفت: در فاز نخست این طرح تمامی دستفروشان خیابان فرودسی در قالب روز بازار و شب بازار ساماندهی می شوند.


شهردار سنندج اظهار داشت: وجود دستفروشان در معابر هسته مرکزی یکی از مهم ترین مشکلات سطح شهر است که سالها باعث ایجاد ترافیک، آشفتگی بصری و نارضایتی شهروندان شده است.

 


حشمت اله صیدی بیان کرد: یکی از برنامه شهرداری و شورای اسلامی شهر در این دوره که با جدیت و برنامه ریزی اصولی در جهت عملیاتی نمودن آن بودیم اجرای طرح ساماندهی دستفروشان بود.

 


وی گفت: معاونت خدمات شهری و سازمان  ساماندهی مشاغل شهری این شهرداری با انجام مطالعات کارشناسی ودر جلسات مستمردرسالجاری کلیات طرح ساماندهی دستفرشان را تدوین و در صحن شورای شهر هم اجرای این طرح به تصویب رسید.

 


صیدی با بیان اینکه برخورد قهری با دستفروشان تنها پاک کردن صورت مسئله است گفت: جلسات متعددی با دستفروشان هم برگزار شد و تمام سعی  مجموعه شهرداری هم بر اجرای طرح ساماندهی دستفرشان با حفظ  شأن و کرامت آنها است.

 


وی عنوان کرد: در راستای اجرای این  طرح دستفروشان در قالب روز بازار و شب بازار ساماندهی می شوند که برای برپایی این بازارها مجوزات لازم از دستگاههای مرتبط و ذیربط هم اخذ شده است.

 


شهردار سنندج از آغاز فازنخست اجرای طرح ساماندهی دستفروشان از اول دی ماه سالجاری خبر داد و گفت: در فاز نخست اجرای این طرح دستفروشان خیابان فردوسی در قالب روز بازار و شب بازار ساماندهی می شوند.

 


 صیدی اعلام کرد: براساس مجوزات صادر شده پارک دیدگاه بعنوان اولین روز بازار برای دستفروشان تعیین شده که هر روز از ساعت 9 صبح الی 17 عصر دستفروشان می توانند در این مکان اقدام به فروش اقلام خود نمایند.

 


وی افزود: میدان آزادی تا سه راهی بلوار برادران شهید نمکی هم برای برپایی شب بازار تعیین شد و با مسدود شدن این مسیر هر روز از ساعت17 الی 24 شب دستفروشان  می توانند در معبر سواره رو اقدام به دستفروشی کنند.

 


 صیدی تصریح کرد: با یکی از پیمانکاران که در این زمینه سابقه اجرای این طرح را دارد قرارداد عقد شده و این پیمانکار موظف به اجرای دقیق این طرح است.

 


وی گفت: در راستای مدیریت و کنترل بهتر روز بازار و شب بازار اپلیکیشنی تهیه شده که تمامی اطلاعات دستفروشان در آن وارد شده و شهروندان هم می توانند با نصب این اپلیکیشن انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص نحوه مدیریت این بازار ارائه نمایند.

 


صیدی عنوان کرد: پس از اجرای موفق ساماندهی دستفروشان خیابان فردوسی نسبت به ساماندهی دیگر دستفروشان خیابان های اصلی سطح شهر هم اقدام خواهد شد.

 


شهردار سنندج اجرای موفق این طرح را در گرو مشارکت تمام شهروندان و دستفروشان دانست و گفت: باید دیگر دستگاههای ذیربط هم در راستای اجرای بهتر این طرح همکاری لازم را با شهرداری داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش از مهوش رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel