Aftabedel Print Banner
دوشنبه 2 مهر 1397 / 10:24|کد خبر : 8842|گروه : بنیاد حفظ آثار و دفاع مقدس

جايگاه و منزلت زن قبل انقلاب چه‌بود، بعد از انقلاب چه‌شد؟

جايگاه و منزلت زن قبل انقلاب چه‌بود، بعد از انقلاب چه‌شد؟

در طول تاریخ هر جا که سخن از ایثار و شهادت است ، لاجرم ردپایی از زنان ایثارگر وجود دارد و در این میان بانوان مسلمان کردستانی هم با عشق و ایمان به مبارزه بر علیه کفر و الحاد پرداختند.

به گزارش آفتاب دل، بانوان مسلمان كردستانی با حضور انقلابی‌شان ستاره عشق آسمان حقیقت و ایمان شدند،به گونه‌ای كه حضور آنها رعب و وحشت بر دل دشمنان می‌انداخت.


 هنگامی كه سینه‌ها ملتهب و زمانه سنگین و مضطرب از تاریكی می‌شد و دیده‌ها به تاری می‌گرایید، زنان با خلق حماسه دیگری از حضور نشانه‌های رسالت مكتب اسلام و انقلاب را هویدا می‌كردند.


زنان در روزهای پیروزی انقلاب قلب‌ها را آرامش می‌دادند و افق دیدگان را وسعت دیگری می‌بخشیدند. با عشق خدایی به قلعه‌های رفیع ایمان صعود می‌كردند و چون آبشاری روان لبریز از ایمان و اعتقاد، مطلع به حقیقت دین و مذهب بودند و به بهره‌گیری از این نعمت‌های خدادادی اعتقادی راسخ داشتند.  زنان‌ این‌عناصر عفاف‌و نجابت‌، نه‌تنها در پیروزی‌انقلاب‌اسلامی‌سهم‌ بزرگی‌ایفا كردند، بلكه‌در تثبیت‌نظام‌جمهوری‌اسلامی‌و تداوم‌ انقلاب‌اسلامی‌نیز حرف‌نخست‌را زدند. این قشر بودند كه با حضور در صحنه‌انقلاب‌اسلامی‌، توطئه‌های‌دشمنان‌را در عرصه‌های‌گوناگون‌ فرهنگی‌، نظامی‌، اقتصادی‌، اجتماعی‌و سیاسی‌نقش‌برآب‌كردند.

 


در طول تاریخ هر جا که سخن از ایثار و شهادت است ، لاجرم ردپایی از زنان ایثارگر وجود دارد تا آنجا که در بسیاری از مواقع تاریخ به شهادت ایشان نیز ، شهادت داده است .


تاریخ همواره عرصه ی درگیری پیروان حق و باطل بوده است و جدال مستمری که صفحات تاریخ را از مبارزه سرشار و پهنه ی زندگی انسان را از جنگ و نبرد آکنده است .


انسان باید با عشق و ایمان به مبارزه بر علیه کفر و الحاد بپردازد و در این راه حتی از ایثار عزیزترین داشته های خود همچون جان و مال و اولاد خود دریغ نورزد .

 

زنان با اینکه نمی توانستند در جبهه ها حضور داشته باشند اما با عشق و جان کار می کردند
 


فاطمه زندی یکی از سالخوردگان کردستانی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: در کنار دلیر مردان ایران اسلامی که در دوران هشت سال نبرد علیه باطل جان و مالشان را بدون هیچ چشمداشتی تقدیم کردند شیر زنانی بودند که پا به پای این دلیر مردان در عرصه ی پیکار و جنگ شجاعانه ایستاده اند و در راستای حفظ و اعتلای اسلام و انقلاب با جان دل کوشیدند .وی گفت: در آن دوران بسیاری از زنان به لحاظ موقعیت خانوادگی و اجتماعی، امکان اعزام به جبهه را نداشتند . آنان که رزمنده حضور در جبهه و خدمت در صف رزمندگان بودند و در شهرهای خود به شکل خود جوش و مردمی در مساجد و مدارس و حسینیه ها فعالیت های پشتیبانی جنگ را انجام می دادند .


وی به خاطرات آن دوران اشاره می کند و می گوید: زنان با اینکه نمی توانستند در جبهه ها حضور داشته باشند اما با عشق و جان از طریق ارسال بسته های مواد غذایی از آجیل و شیرینی و غیره همراه با نوشته ها و نامه های زیبا و دلگرم کننده ، ارسال لباس و پوشاک و وسایل مورد نیاز  جبهه ها ، دلگرمی برای برادران و همسرانشان در پشت جبهه ها بودند .


حضور بانوان، دوشادوش مردان، سبب پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد


مرضیه حسینی یکی دیگر از بانوان کردستانی با بیان این که حضور بانوان، دوشادوش مردان، سبب پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد، گفت: از این رو جریانات و تحولات نیازمند حضور هر دو قشر مردان و زنان است و هر یک به تنهایی ثمر بخش نیست.


وی به نقش بی بدیل بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره و ابراز کرد: در تمام تحولاتی که در تاریخ واقع شده است، بانوان نقش مهم و محوری را ایفا کردند.


وی می گوید: حضور بانوان، دوشادوش مردان، سبب پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد؛ از این رو جریانات و تحولات نیازمند حضور، هر دو قشر مردان و زنان است و هر یک به تنهایی ثمر بخش نیست.

 

 

 

 خاطرات  بزرگان ما نشان می دهد که چه دلیر مردان و چه شیر زنانی در مملکت ما وجود داشته اند


اسرین نادری دانشجوی کارشناسی ارشد عربی می گوید: هر چند که ما دوران انقلاب را به خاطر نمی آوریم ولی خاطرات  بزرگان ما نشان می دهد که چه دلیر مردان و چه شیر زنانی در مملکت ما وجود داشته اند که از جان و مال و ناموس خود دفاع کرده و اگر در زندگی انبیای الهی که نگاه می کنیم، این نکته به خوبی روشن است که در کنار  انبیای الهی بانوانی حضور داشتند؛ حضرت خدیجه(س) در کنار پیامبر اکرم(ص)، حضرت هاجر(س) در کنار حضرت ابراهیم(ع) و نیز حضرت مریم(س) در کنار حضرت عیسی(ع) حضور  داشتند.


 فضای قبل از انقلاب، فضای خفقان آوری بود


یکی از شهروندان سنندجی به خاطرات زمان انقلاب اشاره و اظهار کرد: فضای قبل از انقلاب، فضای خفقان آوری بود؛ اما ما احساس تکلیف کرده در صحنه حاضر شدیم و به ندای رهبرمان لبیک گفتیم.
 
وی گفت: مبارزات ما در زمان انقلاب بر دو محور، آگاهی دادن افراد و زدودن ترس از دل آنان بود؛ از این رو ما بذر آگاهی را در دل نیروهای انقلابی قرار می دادیم و سپس آن ها را برای حضور در صحنه آماده می کردیم.


جوانی کردن آن چیزی است که اگر امروز آن را انجام دادی از انجامش شاد باشی


بتول زارعی یکی از بانوان سنندجی می گوید: در کنار خدمت به خانواده ها بحث حمایت و پشتیبانی از خود رزمندگان را در دستور کار داشتیم ، جمع آوری کمک های مردمی و بسته بندی کمک ها به منظور ارسال به جبهه های جنگ و دوختن و دوختن و بافتن لباس های گرم بری رزمندگان از جمله کارهایی بود که در آن زمان به همراه سایر خواهران در استان انجام می دادیم .بسته بندی خشکبار و سایر مایحتاج مورد نیاز برای رزمندگان و حمایت مادی و معنوی از فرزندان و خانواده هایشان در آن دوران بزرگترین افتخارات من در زندگی است .


وی می گوید: یشترین روزهای جوانی همسن و سال های من در دوران جنگ و مبارزه با دشمن سپری شد ولی با این وجود همواره به آن دوران افتخار می کنم و در یک جمله می گویم ؛ که جوانی کردن آن چیزی است که اگر امروز آن را انجام دادی از انجامش شاد باشی ، اگر در آینده بازگشتی و به آن نگاه کردی ، به آن افتخار کنی و موجب سرافکندگی و فرار تو از خاطرات آن دوران نباشد .


حضور پرشور زنان در شكل‌گیری انقلاب اسلامی از افتخارات بزرگ زنان مسلمان ایران اسلامی است. این قشر عظیم جامعه درروزهای نخستین انقلاب وارد میدان مبارزه شدند و با جهاد خود قدم به قدم، انقلاب اسلامی را یاری كردند.


بانوان با عزمی استوار در انقلاب اسلامی نقش هدایت‌گری داشتند و با حضور درصف مقدم تظاهرات، انگیزه قیام و حضور در تظاهرات و مقابله با طاغوت را در مردها و جوان‌ها به وجود آوردند. ازسوی دیگر زنان مادر و همسر بودند و به فرزندان و همسرانشان دلگرمی می‌دادند. در آن زمان نیز درست مانند دوران 8ساله دفاع مقدس، این زنان بودند كه پشت مردان ایستادند و آنها را روانه میدان كارزار كردند.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel