Aftabedel Print Banner
شنبه 5 خرداد 1397 / 09:05|کد خبر : 8522|گروه : بنیاد حفظ آثار و دفاع مقدس

نقش زنان در عرصه دفاع مقدس

نقش زنان در عرصه دفاع مقدس

معمولا در جنگ هایی که اتفاق می افتد بخش عمده ای از کار امدادرسانی به مجروحین و مصدومین و پرستاری از آنها بر عهده زنان آن جامعه است .زنان به واسطه برخورداری از عطوفت خدادادی ، با داشتن صبر و حوصله برای انجام این رسالت خطیر موفق تر هستند.

به گزارش دفتر نقش و مشارکت زنان در دفاع مقدس کردستان، معمولا در جنگ هایی که اتفاق می افتد بخش عمده ای از کار امدادرسانی به مجروحین و مصدومین و پرستاری از آنها بر عهده زنان آن جامعه است .زنان به واسطه برخورداری از عطوفت خدادادی ، با داشتن صبر و حوصله برای انجام این رسالت خطیر موفق تر هستند.

 


سکینه حورسی یکی از خواهران که خود در حماسه مقاومت در خرمشهر ، حضور داشته است می گوید : در روزهای مقاومت خرمشهر ، خواهران دو دسته بودند عده ای برای مهمات رسانی تعیین و تعدادی هم برای امدادگری راهی بیمارستان شدند . ما به بیمارستان رفتیم ، پشت سر هم مجروح میاوردند دست و پاها و بدن های پاره ،پاره که در پتو و حصیر پیچیده شده بودند .اوایل جرات نمی کردیم به آنها دست بزنیم ولی کم ، کم عادت کردیم . خواهران هر کار نیاز بود و قادر بودند انجام می دادند از تخلیه مجروحین و پرستاری و کار در آشپزخانه گرفته تا نگهبانی از بیمارستان . امکانات بسیار کم و مختصر بود، مجبور بودیم سرم هارا به میخ آویزان کنیم ، روز به روز وضع بدتر میشد آب و برق نبود و آب از شط می آوردیم و شستشو را کنار شط انجام می دادیم و این باعث شد که آب عده ای از خواهران را تا وسط شط ببرد که تعدادی از آنها غرق شدند.

 

 

در آن روزهایی که دشمن، پشت دیوارخرمشهرمنتظرورودبودوشهرکم کم ازسکنه خالی می شد،خواهران بسیج وسپاه خرمشهر ازجمله زنانی بودند که ضمن ممانعت ازمهاجرت خانواده هایشان،خودبه محافظت ازانبارمهمات پرداختند.کاراین خواهران،تحویل مهمات ورساندن آنها به رزمندگان اسلام بود.مقر عده دیگر ازاین زنان شجاع،مسجدجامع خرمشهر بود.بااینکه تعدادشان اغلب زیادنبودولی دلهایشان چون دریاوسیع وچون کوه محکم واستواربود.این شجاعت ورشادت باعث دلگرم شدن رزمندگان وپایداری دربرابردشمن بعثی میگردید. زنان تاآخرین روزهادرخرمشهر باقی ماندند تاجایی که برادران بازورآنهاراازشهرخارج کردند،آنها نه تنهاباکندن سنگروتهیه غذابرای رزمندگان وحفاظت ازمهمات ایشان رایاری میدادند،بلکه گاهی بااین که تعلیمات نظامی رادرسطح ابتدایی گذرانده بودند ساعت هادرخط مقدم جبهه دربرابردشمن بعثی میجنگیدند.

 

خواهرسکینه حورسی که ازروز های دفاع مقدس یادمی کند میگوید: به علت درگیری های فشرده ونگهبانی های شبانه، فرصتی برای تعلیم نظامی نبود،ناچارشب ها باهمان تعلیمات مختصر،به خط مقدم جبهه میرفتیم ودفاع میکردیم.آنجاوضع خیلی فرق میکردخمپاره مثل باران میبارید،ازچپ وراست گلوله میزدندبچه هاپابه پای هم وباجان میجنگیدند.

 

 

ایثار و فداکاری در مرز ، مرزی نداشت . در خرمشهر آن سرزمین خون و آتش زمانی کار بدان جا می رسید که به علت کمبود نیرو ، خواهران در خط مقدم نگهبانی میدادند ، زمانی می رسید که حضور تنها یک زن در پشت مسلسل ، آری فقط یک زن می توانست لشگری از دشمن را در جایش میخکوب کند آن زنان فرزانه از هیچ کاری در راه دفاع از شهر دریغ نداشتند .

 

خواهران شیردل بسیجی که خواهررضایی قائم مقام بسیج خواهران اهواز یکی ازآنهاست،شب هابه گشت زنی درشهرمی پرداختندوباخاموش نمودن چراغ های روشن خانه ها درحفظ امنیت شهر می کوشیدند وباکندن سنگر برای مردمی که هنوز درشهر بمباران می شدند،یازیر گلوله باران توپ قرارمی گرفتند خواهران درمقر بسیج می ماندند وبه محض اطلاع ازمحل اصابت گلوله برای کمک رسانی می شتافتند. به راستی آیا این ها زن بودند ویانه فرشتگان نجاتی بودند درقالب انسان؟

 

 

انتهای پیام/

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel