Aftabedel Print Banner
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 / 09:21|کد خبر : 8481|گروه : اخــبــار زنــان

دکتر معروفی رییس همایش آموزش مطالعات اجتماعی عنوان کرد:

پرورش بعد اجتماعی انسان، از ضروریات زیست انسانی و از اولویت های اصلی نظام های تعلیم و تربیت است

پرورش بعد اجتماعی انسان، از ضروریات زیست انسانی و از اولویت های اصلی نظام های تعلیم و تربیت است

نخستین همایش یکروزه کشوری «آموزش مطالعات اجتماعی» با حضور جمع کثیری از مسئولین, اساتید و دانشجویان در سالن اجتماعات پردیس شهید مدرس سنندج برگزار شد.

به گزارش آفتاب دل، همایش کشوری «آموزش مطالعات اجتماعی» با حضور جمع کثیری از مسئولین, اساتید و دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید مدرس سنندج برگزار شد.

 

همایشی با هدف ایجاد فرصت نظرورزی و تعامل علمی میان صاحب نظران و به اشتراک گذاری دانش آموزش محتوا در آموزش مطالعات اجتماعی, ایجاد فرصت برای تامین و تولید دانش آموزش محتوا در آموزش مطالعات اجتماعی, زمینه سازی برای جلب توجه جامعه علمی به ضرورت تولید و اشاعه دانش آموزش مطالعات اجتماعی و در نهایت ایجاد فرصت برای رشد و بالندگی حرفه ای مدرسان و اعضای هیئت علمی در زمینه آموزش محتوا در آموزش مطالعات اجتماعی.


در این همایش دکتر یحیی معروفی رییس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان گرامیداشت هفته معلم، همزمانی این همایش را با این هفته به فال نیک گرفت و اظهار کرد: این همزمانی با هدف قدردانی از ساحت معلمان و متبرک کردن همایش با نام مقام معلم و استاد برگزار شد.

 

وی افزود: به باور من هرچند یک روز خاص را بصورت نمادین به نام معلم نامگذاری کرده اند ولی نیاز به یادگیری و آموزش از مکتب استاد یک نیاز همیشگی است که روز و هفته نمی شناسند بنابراین باید همه روزها مقام معلم را بزرگ دانست.

 

دکتر معروفی گفت: استادی که نتواند شاگردانی بهتر از خود تربیت کند وظیفه خود را در کسوت معلمی به خوبی ایفا نکرده است امروز هم در دانشگاه فرهنگیان تمام تلاش من و همکاران این اسیت که شاگردانی بهتر از خود تربیت کنیم.

 

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان با اشاره به اینکه انسان به عنوان موجودی اجتماعی از همان آغاز زندگی، فرآیند تکامل اجتماعی خود را شروع می کند، اظهار کرد: پرورش بعد اجتماعی انسان، از ضروریات زیست انسانی و از اولویت های اصلی نظام های تعلیم و تربیت محسوب می شود.

 

وی افزود: نظام آموزش و پرورش به عنوان یک نظام گسترده و وسیع اجتماعی از ابزارها و نهادهای گوناگونی برای تربیت اجتماعی نسل جدید بهره می گیرد که مدرسه، آموزش و برنامه درسی از مهم ترین آن ها است.

 

معروفی با بیان اینکه تربیت اجتماعی یکی از مهم ‎ ترین کارکردهای نظام آموزشی به طورعام و برنامه درسی به طور خاص، ناظر بر ایجاد و رشد مجموعه ای از شناخت ها، عواطف و مهارت های اجتماعی در دانش آموزان است، گفت: تربیت اجتماعی به معنای پرورش دانش ها، نگرش ها و مهارت های مورد نیاز برای زندگی اجتماعی است و نسبت به سایر اهداف آموزش عمومی دارای نوعی اولویت و تقدم اخلاقی است .

 

وی تصریح کرد: این امر بدان دلیل است که تربیت اجتماعی، دانش آموزان و شهروندان را برای مشارکت فعالانه در فرآیند سازگاری، اصلاح، بازسازی و بهبود آگاهانه جامعه خویش آماده می سازد.

 

رئیس دانشگاه فرهنگیان کردستان با تأکید بر اینکه آموزش مطالعات اجتماعی، چنانچه مبتنی بر رویکردهای فعال تدریس صورت گیرد، پیوند ناگسستنی با تربیت اجتماعی و شهروندی دارد، گفت: اگر این آموزش ها، با روش های مؤثر، جذاب و متناسب با ظرفیت های روانی دانش آموزان ارائه شود، نه تنها می تواند به مؤثرترین حوزه های یادگیری و درس مورد علاقه دانش آموزان تبدیل شود، بلکه اثری ماندگار در روش و مَنش آنها در زندگی فردی و اجتماعی دوران بزرگسالی خواهد داشت.

 

وی با اعلام اینکه چنانچه معلمان از روش های فعال و یادگیرنده محور استفاده کنند، با تنوع بخشی و استفاده از روش های مناسب به جذابیت و غنای تدریس می افزایند، تصریح کرد: با این اقدام معلمین می توانند یادگیرندگان را براساس برانگیزاننده های درونی و ترغیب فعالیت های خودانگیخته هدایت کنند.

 

معروفی یادآور شد: نتیجه نهایی که از این اقدام کسب می شود این است که منش های نیکویی چون تأمل و تفکر در قضاوت و تصمیم گیری، استدلال منطقی، استقلال و خوداتکایی در قضاوت، عزت نفس و اعتماد به نفس، قابلیت و رهبری تعهد نسبت به امور اجتماعی و تحمل و شکیبایی در مواجهه با موقعیت های نامأنوس حاصل خواهد شد.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel