Aftabedel Print Banner
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 / 10:38|کد خبر : 8423|گروه : اخــبــار زنــان

خانواده سنتی و مدرن کُردستانی، گرفتارسبک زندگی نامعلوم

خانواده سنتی و مدرن کُردستانی، گرفتارسبک زندگی نامعلوم

خانواده هسته مرکزی جامعه و اصیل ترین بنیاد تربیت انسان های صالح و جهانی کوچک برای ساختن جهانی بزرگ تر است اما متاسفانه این روزها سبک زندگی خانواده نه سنتی است و نه مدرن بلکه آشفته‌بازاری است از بی‌نظمی و بی‌سبکی.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، خانه و خانواده هسته مرکزی جامعه و اصیل ترین بنیاد تربیت انسان های صالح و مصلح  و خود جهانی کوچک برای ساختن جهانی بزرگ تر است.


 خانواده و تشکیل خانواده بحث محوری نظام است  و تشکیل خانواده ای آگاهانه، آسان و پایدار از تأکیدات مقام معظم رهبری است.


 از سال 86 روز 25 ذیحجه به عنوان روز خانواده  در تقویم رسمی کشور درج شده است.علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است.


در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن شفارش فراوان شده است.


خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.در این رابطه با سیده زهرا موسوی مدرس دانشگاه کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.
 
 
 
تعریف شما از خانواده چیست؟
خانواده، هسته مرکزی  اجتماع و مهم ترین پایگاه تربیت و از مهم ترین نهادهای انسان سازی به شمار می رود. خانواده کوچک ترین واحد اجتماعی است که با پیوند دو نفر به وجود می آید  و سنگر خانه در صالح سازی ، سالم سازی و پرورشی نقشی اساسی بر عهده دارند.

 

خانواده سالم چه تأثیراتی بر جامعه و خود خانواده دارد؟
خانواده به عنوان اولین خاستگاه تربیتی انسان در جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ،اگر خانواده سالم باشد، قطعاً جامعه هم جامعه ای سالم خواهد بود؛ در خانواده سالم و با نشاط و خانواده ای که بر اساس اصول منطقی و اسلامی حرکت کند فرزندان هم ، فرزندانی سالم، شاداب و مسوؤلیت پذیر خواهند بود.

 

هم اکنون با دو شکل از خانواده ها در جامعه سر وکار داریم خانواده ی سنتی و خانوداه مدرن، از دیدگاه شما هر کدام از این خانواده ها چه ویژگی هایی دارند؟
خانواده ی سنتی برگرفته از آداب و رسوم و سنت های رایج در جامعه است و با توجه به اینکه فرهنگ هر جامعه از آداب و رسوم آن جامعه نشأت می گیرد این سنت ها در حفظ فرهنگ جامعه می تواند بسیار تأثیر گذار باشد، اما خانواده ای مدرن اصول زندگی و تربیت فرزند و روش زندگی اش برگرفته از فرهنگ بیگانه ی وارده به کشور است که در حقیقت ورود فرهنگ آن ها بر خانواده های ما موجب کمرنگ شدن ارزش های خانوادگی و گسست نهاد خانواده می شود.

 

یعنی از دیدگاه شما خانواده ی سنتی موفق تر است؟
بله خانواده ی سنتی موفق تر است ؛ چرا که تأثیرات مدرن بر خانواده ها هیچ گونه سازگاری و تناسبی با آداب و رسوم و سنت های ما و فرهنگ غنی، محلی ، بومی و مذهبی ما ندارند.

 

پس شما با مدرن و مدرنیته مخالفید؟
ما با مدرن و مدرنیته مخالف نیستیم، آنچه که ما با آن مخالفیم تغییر فرهنگ و جایگزینی فرهنگ بیگانه، به جای فرهنگ خودی است که از آن به عنوان تهاجم فرهنگی اسم برده می شود.

 

تهاجم فرهنگی تا چه اندازه توانسته بر خانواده های ما تأثیر گذار باشد؟
یکی از مهم ترین اهداف کسانی که پشت پرده ، در مقابل کشورمان در حال فعالیت هستند ،تخریب و تزلزل خانواده و فرو ریختن پایه های تربیت و سلامت در یک جامعه است و تلاششان در این جهت است که اصلی ترین کانون تربیت و پرورش کودک و نوجوان را مورد آماج تیرهای مسموم خود قرار دهند و کانون گرم خانواده را با ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده و همچنین  ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسر و البته شوهر به زن مورد هدف قرار داده اند. خانواده ی مورد نظر این  کشورها  نباید در بند قواعد سنتی خانواده باشند؛ بویژه سنت هایی که ریشه ی دینی دارد. آن ها نقش خانه داری و همسری و مادری را مورد تحقیر قرار می دهند و اصلی ترین برنامه ی انها ، سلطه ی فرهنگی بر کشورها و تغییر سبک زندگیشان است.

 

منظورتان از اینکه خانواده باید در بند قواعد سنتی باشد و نباید این قاعده و قانون در میان خانواده ها سست شود، چیست؟
در خانواده های سنتی پدرو مادر از جایگاه ویژه ای  برخوردار هستند، جایگاه ویژه ی پدر و مادر به صورت طبیعی مانع بسیاری از انحرافات است. وقتی فرزند در تصمیم های خود به نظر پدرو مادر هم توجه می کند و در کارهایی که می خواهد انجام دهد از والدین خود اجازه می گیرد و در یک کلام خود سر نیست راه برای تن دادن به کارهایی که  نهاد خانواده را تحت الشعاع خود قرار می دهد تنگ می شود، اما زمانی که از این قاعده خارج شود در این خانواده های مدرن دیگر پدر و مادر نقشی در تربیت فرزند خود ایفا نمی کنند، دیگر راضی نگه داشتن والدین هم از دغدغه های فرزند مدرن نیست و این روند تا جایی ادامه پیدا می کند که نسلی بی بند وبار برای آینده پرورش می دهند.

 

جامعه ما هر روز شاهد آمار و ارقام بالایی در زمینه ی از هم گسستن خانواده ها  است  چه راه حلی را برای جلوگیری از این روند پیشنهاد می کنید؟
جوانان ما باید با آگاهی و شناخت قدم بردارند، اگر با شناخت تشکیل خانواده صورت بگیرد و زن و مرد تناسب اخلاقی، فکری، اعتقادی، اقتصادی و... را رعایت بکنند پیوند ازدواج و تشکیل خانواده شان پیوند محکمی خواهد بود و به مرحله ی  جدایی و گسستن نهاد مقدس خانواده ها نخواهد رسید.

 

حرف آخر شما؟
هرچه از اداب و رسوم سنتی و معنویت در زندگی فاصله بگیریم به همان اندازه به از هم گسیختگی خانواده نزدیک  می شویم  ، زیرا زمانی که زندگی از معنویت دور شود رفته رفته زندگی از مسیر درست دور شده و پایانش انحراف از دین ، بد عاقبتی و... است. باید سعی کنیم معنویت و اداب و رسوم را در زندگی جاری سازیم ،چرا که به کار گیری اموزه های دینی ، زندگی را موفق تر و با نشاط تر خواهد کرد.

گفتگو از غریبه رحیمی


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel