Aftabedel Print Banner
یکشنبه 5 فروردین 1397 / 09:40|کد خبر : 8292|گروه : بنیاد حفظ آثار و دفاع مقدس

زنان گمنام کردستان

زنان گمنام کردستان

مادران، همسران و دختران این مرز و بوم را در لایه های مختلف جنگ تحمیلی از جبهه های نبرد تا پشت جبهه ها و شهرها و ... حضوری پررنگ داشتند، تا آنجایی که امام خمینی (ره) نقش زنان را فراتر از نقش مردان دانسته و اساساً حضور مقتدرانه مردان در صحنه های دفاع از انقلاب اسلامی در مقاطع گوناگون را متاثر از نقش این قشر فهیم و ارزشمند جامعه می دانند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، مادران، همسران و دختران این مرز و بوم را در لایه های مختلف جنگ تحمیلی از جبهه های نبرد تا پشت جبهه ها و شهرها و ... حضوری پررنگ داشتند، تا آنجایی که امام خمینی (ره) نقش زنان را فراتر از نقش مردان دانسته و اساساً حضور مقتدرانه مردان در صحنه های دفاع از انقلاب اسلامی در مقاطع گوناگون را متاثر از نقش این قشر فهیم و ارزشمند جامعه می دانند.

 

زنده یاد رحیم احمدی فرمانده ی پیشمرگان مسلمان کرد سنندج می گوید: ما در بحث شکل گیریرسازمان پیشمرگان مسلمان کرد نباید نقش زنان را نادیده بگیریم  بخشی از سازمان را زنان انقلابی و آزاده ی کرد تشکیل می دادند هر چند حضورشان خیلی محسوس نبود اما نحوه ی سازماندهی آنها و کارهایی را که انجام می دادند امثال من که در آن زمان در سازمان مسوولیت داشتم می دانیم .

 


ما در آن زمان باور کردیم و به این حقیقت رسیدیم کهدزنان هم به اندازه ی مردان می توانند در این حماسه ها نقش آفرین باشند.

 

در آن مقطع بیشترین اطلاعات مورد نیاز ما را جمعی از این خواهران موثنه جمع آوری می کردند  اطلاعات کاملاً موثق و به روز و قابل استفاده‌ . مسوولیتی که این خواهران برای نفوذ در بین گروهک ها تقبل می کردند خطرپذیری اش بسیار بالاتر از کاری بود برادران پیشمرگ انجام می دادند.

 

هسته های مخفی که این زنان تشکیل داده بودند تجربه ی بسیار مثبتی بود که هم در آن زمان نقش خود را ایفا کرد و هم امروز و در آینده این تجربه می تواند کارساز باشد.

 

اکثر این خواهران امروز در قید حیات هستند و فرزندانی صالح و شایسته را تحویل جامعه داده اند، این انسان های متدین در آن زمان هم زحمت اداره ی خانواده را در غیاب شوهر عهده دار بودند و هم به طور مستمر در صحنه حضور داشتند و هم مسلحانه از خانه و خانواده ی خود محافظت می کردند.

 

در همین شهر سنندج وقتی گروهک ها به منازل پیشمرگان حمله می کردند در موارر متعددی فقط زنان بودند که مسلحانه دفاع می کردند و هیچ وقت اجازه ندادند که حریم خانواده شان توسط دشمن شکسته شود ، نمونه ی بارز این حرکت همسر بنده است (صدیقه خانم) من بارها به این حقیقت اعتراف کرده ام که اگر تلاش و تشویق ایشان نبود قطعاً نمی توانستمناموریت های محموله را به نحو احسن انجام دهم . چرا که همسرم در آن زمان مسلح بودند و نه تنها در زمینه  های مختلف همکاری می کردند و اطلاعات جمع آوری می نمودند مسلحانه از خانه و کاشانه ی ما نیز محافظت می کردند

 

او بعضی وقت ها همراه من در عملیات نیز شرکت می کرد برای نمونه در عملیات روستای باباریز که یکی از عملیات های مهم پیشمرگان مسلمان بود و ضربه های جبران ناپذیری به ضد انقلاب زد از لحظه ی اول تا پایان عملیات دوشادوش من و دیگر پیشمرگان جنگید و حضور حماسی اش در این عملیات به همه روحیه می داد.

 

این همسر مومن رزمنده بارها به تنهایی در دفع حمله و یورش ضد انقلاب به منزل ما چون شیر استقامت کرد تا این که در یکی از حملات دشمن بر اثر اصابت ترکش نارنجکی که به داخل خانه ی ما پرتاب شد زبانش آسیب دید و دچار مشکل تکلم شده و سال هاست این رنج را بر خود هموار کرده و خم به ابرو نیاورده و هیچ وقت حتی برایریک لحظه از راهی که انتخاب کرده نادم و پشیمان نبوده است من به همه ی مسئولین توصیه می کنم در زمینه ی معرفی زنان رزمنده ی کردستان به مادران و دختران امروز تلاش بیشتری بکنند چون اصلاح یک زن در واقع اصلاح یک جامعه است زمانی که به اتفاق دیگر همفکران به کرمانشاه مهاجرت کرده بودیم گروهک ها وارد منزل ما شده و ان را بازرسی کرده بودند وقتی به هیچ سند و مدرکی دسترسی پیدا نکرده بودند تمام حبوباتی را که در منزل داشتیم با هم مخلوط کرده بودند آن هو همسرم را وادار کرده بودند که حبوبات را از هم جدا کند ایشان ساعت های متوالی نشسته بود و این کار را انجام داده بود.

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel