Aftabedel Print Banner
شنبه 14 بهمن 1396 / 09:00|کد خبر : 8022|گروه : اخــبــار زنــان

مسجد، محل وحدت نیروهای انقلابی / نوارهای کاست ارتباط سياسی ميان مردم و رهبر انقلاب

مسجد، محل وحدت نیروهای انقلابی / نوارهای کاست ارتباط سياسی ميان مردم و رهبر انقلاب

مسجد در نقش بازیافته‌ی خود ظهور كرد و به پایگاه انقلاب و مركز نشر تعالیم اسلامی مبدل شدو به محل وحدت نیروهای انقلابی تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، حكومت پهلوی با كنترل و مراقبت چند جانبه‌ی خود نتوانست مانع كارآیی مسجد گردد، لذا مسجد در نقش بازیافته‌ی خود ظهور كرد و به پایگاه انقلاب و مركز نشر تعالیم اسلامی مبدل شدو  به محل وحدت نیروهای انقلابی تبدیل شد.

 

 

در طول روزهای سرنوشت‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی، رسانه‌های سنتی از جمله دیوار نوشته، نواركاست، اعلامیه دستی و چاپی، عكس انقلابیون، تظاهرات شبانه و... توانست تأثیر فراوانی در پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته باشد. اغلب نوجوانان و جوانان ایرانی شناخت زیادی نسبت به این نوع رسانه‌های اثرگذارسنتی دوران انقلاب اسلامی ندارند. به باور یكی از روزنامه‌نگاران غربی، نواركاست تنها رسانه مؤثر برای سقوط نظام شاهنشاهی محسوب می‌شد.

 

 

در روزهای پر از حماسه انقلاب اسلامی، همه جا فریاد مخالفت از سوی مردم انقلابی علیه نظام ستمشاهی بلند شده بود. در این دوره مساجد، دانشگاه‌ها، مدارس، خیابان‌ها و كوچه‌ها، همه سنگرهای مبارزه علیه نظام شاهنشاهی بودند. همچنین دیوارها سنگری برای ابراز فریاد مخالفت مردم بود. از این‌رو نیمه‌های شب، جوانان و نوجوانان انقلابی محله‌ها، دیوارهای كوچه‌پس‌كوچه‌ها را پر از شعار و اخبار انقلاب می‌كردند.

 

از دیگر رسانههای سنتی در اختیار نیروهای انقلابی، ‌اعلامیهها و اطلاعیه‌های مراجع تقلید و امام(ره) رامیتوان نام برد. اعلامیه‌ها شامل مطالب گوناگون و مربوط به گروههای مبارز مختلفی بود كه هدف واحدی را دنبال میكردند، از جمله دعوت بهمبارزه، برملا كردن جنایات شاه و... مهمترین اعلامیههای پخش شده بیشترمربوط به پیامهای امام خمینی(ره) بود كه از سوی گروههای مختلف تكثیر و در میان مردم توزیع میشد.

 

 

در كنار موارد یاد شده می‌توان به اتحاد میان مردم خصوصا شیعه و سنی برای براندازی نظام شاهنشاهی اشاره کرد، که همه دست در دست هم می دادند تا بتوانند انقلاب اسلامی را شکل دهند ، طوری که بهروز خیریه استاد دانشگاه و رئیس کتابخانه آیت الله خامنه ای سنندج به بیان خاطره ای از دوران انقلاب اشاره کرد.

 

 

وی می گوید: بهترین خاطره روزهای انقلاب را وحدت میان اهل تسنن و تشیع می دانم چرا که یکی از روزهایی که برای من ماندگارتر شد و برای همیشه در ذهن مردم کردستان ماندگار است و اصلی واقعی که بعد از رهبری امام خمینی (ره) انقلاب را به ثمر رساند مسئله وحدت همه ی اقشار مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان بود که همواره بر آن تاکید می شد .

 

 

این مبارز انقلابی گفت: سنندج در آن دوران شهر کوچکی بود و حدود 70 هزار نفر جمعیت داشت و با وجود مساجد فراوانی که در آن بود یک حسینیه کوچکی با سقفی از درهای چوبی در خیابان طالقانی سنندج وجود داشت که همواره افراد اهل تشیع به آنجا می رفتند اما همواره اهل تسنن برای سخنرانی های مذهبی که در آنجا برگزار می شد حضور داشتند و من هم در آن دوران نوجوانی بودم که همراه داماد خانواده ( شهید عطاء الله احمدی ) به تقاطع خیابان جامی رفتیم و در هنگام تظاهرات مردم ما هم شعار مرگ بر شاه می دادیم که ماموران شهربانی شروع به تیراندازی کردند و ما هم همراه با تعدادی از مردم به نانوایی که در آن نزدیکی بود پنهان شدیم و صاحب نانوایی کرکره ها را پایین کشید و به محض رفتن آنها خبر آتش زدن حسینیه به گوشمان رسید و بلافاصله خودمان را به آنجا رسانیدیم  وبه محض رسیدن دیدیم که حسینیه آتش گرفته و مردم سنندج چه اهل تسنن و چه اهل تشیع با نته دل و از جان مشغول خاموش کردن آتش آنجا بودند و به ماموران ساواک هیچ توجهی نمی کردند پس اتحاد میان اهل تسنن و تشیع یکی از رمزهای ماندگاری انقلاب اسلامی بوده و هست.

 

 

آنچه بعد از پیروزی انقلاب های بزرگ به ذهن تماشاگران انقلاب و تحلیل گران می آید، آینده انقلاب است؛ اینکه آیا سال های بعد سیاست مداران و کسانیکه در راس قدرت حضور پیدا می کنند حکومت مستقر مردمی را مطابق میل و آرمان ها و باورهای مردم پیش می برند؛ آرمان هایی که بخاطرشان جان باختند، باورهایی که پیشینه چندهزارساله دارند و به مقتدایی می رسد که برای رسیدن به مدینه فاضله و اقامه دین خدا در خون خود غلتید و خانواده اش را در راه احیای اسلام تقدیم خدا کرد.

 

 

انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel