Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 1 مرداد 1394 / 11:51|کد خبر : 8|گروه : اخبار استان

هنرهای سنتی، اشتغالی سودآور برای زنان روستایی کردستان

هنرهای سنتی، اشتغالی سودآور برای زنان روستایی کردستان

صنایع ‌دستی روستایی نه ‌تنها موجب اشتغال در روستاها می‌شود بلکه منبع درآمد مهمی نیز برای خانوارهای روستایی ایجاد می‌کند که می توان گفت تداعی‌کننده بخشی از سنت‌های اصیل کردستان است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، صنایع دستی یکی از افتخارات هر ملتی است که علاوه بر ایجاد اشتغال و افزایش تولید غیروابسته به نفت، به هنرمندان و مخصوصا زنان کمک می‌کند پیام فرهنگی نسل های متمادی را با ذوق و هنر در قالب محصولات فرهنگی بگنجانند و از این طریق از آداب و سنن خود پاسداری کنند.


منطقه کردستان، این خطه زیبا و سر سبز، با مردمان سخت‌کوش و خستگی ناپذیرش خاستگاه ظریف‌ترین هنرهای دستی ایرانی است و آنچه ساکنان این منطقه از دیرباز پیشکش سایر هموطنان خود و نیز ساکنان دیگر نقاط جهان کرده‌اند تلفیقی صمیمانه از صبر و هنر زنان و دختران هنرمندی است که در خلق صنایع دستی متجلی است.


کردستان با بیش از چند هزار سال قدمت در زمینه هنرهای دستی و فرهنگ غنی از جمله استان های پیشکسوت در حوزه صنایع دستی است.


صنایع دستی در استان کردستان از قدمت خاصی برخوردار است به طوری که بانوان این استان در این زمینه دستی بر آتش دارند و دست ساخته های آنان سخن از هنر بانوان این خطه از ایران اسلامی است.


زنان هنرمند نقش مهمی در تولید صنایع دستی و ایجاد اشتغال خانگی دارند و  توسعه و ترویج هنرهای سنتی در بین زنان می‌تواند اشتغالی مناسب و سودآور برای بانوان به همراه داشته باشد.
روستا به عنوان بخش بزرگی از نظام اجتماعی و جمعیتی کشور نقش مهمی در پیشرفت جامعه داشته و اهمیت فرآورده ها و تولیدات روستایی نظیر تولید محصولات کشاورزی، زراعی، دامی، صنایع تبدیلی و صنایع دستی در رفع نیازهای رو به تزاید جامعه درخور توجه است .


صنایع ‌دستی روستایی نه ‌تنها موجب اشتغال در روستاها می‌شود بلکه منبع درآمد مهمی نیز برای خانوارهای روستایی ایجاد می‌کند و همچنین می توان گفت صنایع ‌دستی روستایی تداعی‌کننده بخشی از سنت‌های اصیل است.اگر چه امروزه اشتغال به این صنایع در بسیاری از روستاها بیشتر در فصول بیکاری صورت می‌پذیرد، اما بدان جهت که با اشتغال در این فصول، ایجاد درآمد کرده و حتی از مهاجرت فصلی جلوگیری می‌کند، حایز اهمیت است.


اغلب زنان و دختران جوان کرد با هنر رودوزی آشنایی دارند و در روستاهای اطراف سنندج، سقز و مریوان به این کار اشتغال دارند.


اکثر زنان در اوقات فراغت خود با تهیه‌ی انواع پارچه واستفاده از طرح‌های ذهنی گل و گیاه با مدد گرفتن از نخ‌های رنگی، پولک، منجوق و ... نسبت به تهیه‌ی محصولاتی نظیر جلیقه، کمربند، کلاه و... اقدام می‌کنند.


اکثر شهرهای استان به‌ویژه شهرهای بانه، مریوان، سقز و روستاهای اطراف شهر سنندج تهیه‌ی انواع محصولات سوزن‌دوزی، قلاب‌دوزی، پولک‌دوزی و منجوق‌دوزی رایج بوده و زنان خانه‌دار در اوقات فراغت خود به تولید محصولاتی نظیر عرقچین کلاه، جلیقه، کمربند و ... می‌پردازند.


سوزن‌دوزی از دیگر هنرهای سنتی در کردستان است که بیشتر در بانه و مریوان و روستاهای اطراف شهر سنندج رایج است.


تهیه‌ی عرقچین قلاب‌دوزی شده نیز توسط اغلب زنان و دختران در مناطق مورد بحث رایج است، اما محصولاتی که در سقز و بانه تولید می‌شود، نسبت به فرآورده‌های سایر نقاط از کیفیت بهتری برخوردارند.


پولک و منجوق‌دوزی نیز از دیگر هنر زنان کردستانی است که به‌وسیله اغلب زنان خانه‌دار روستاهای اطراف شهرستان سنندج و شهرهای سقز و مریوان انجام می‌شود.


ساکنان این مناطق با خرید و تهیه‌ی انواع پارچه و استفاده از پولک و منجوق و نخ، محصولاتی نظیر جلیقه، کمربند و کلاه را تهیه می‌کنند.باتوجه به قابلیت های منحصر به فرد روستاها به عنوان محورهای استراتژیک کشاورزی، تولیدات و بخش های مختلف اقتصادی نظیر فرآورده های غذایی و صنایع دستی و نقش انکارناپذیر آن در توسعه و استقلال کشور ، بنابراین پرداختن به مسایل و مشکلات روستاییان باید اولویت باشد.نتیجه اینکه ایجاد فرصت های شغلی جدید در مناطق روستایی کشور از اهمیت دو چندانی برای کاهش آمار بیکاری و جلوگیری از افزایش آسیب های مختلف اجتماعی و اقتصادی برخوردار است.


انتهای پیام/


عکس: زینب طلایی - کردپرسبرچسب ها :


نظرات کاربران :

ارشین امین پناه [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 15:37] پاسخ

هنرهای سنتی که در شهر ما رونق فراوانی دارد همه ی زنان . جهت تامین وسایل مورد نظر خودشان به فکر این مشاغل شدند و باعث افتخار برای ماست

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel