Aftabedel Print Banner
سه شنبه 14 مهر 1394 / 10:04|کد خبر : 779|گروه : اخــبــار زنــان

گزارش اختصاصی/

زخم ناسوز تکدی گری بر تن کُردستان/ چهره شهر، زخمي پنجه سياه متکدیان

زخم ناسوز تکدی گری بر تن کُردستان/ چهره شهر، زخمي پنجه سياه متکدیان

گاهی زیر پوست شهر ما عده ای به ماشین ها می زنند و ابراز کمک می کنند اما وقتی جیبشان را خالی می کنند خیلی بیشتر از ما پول تو جیبی دارند .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل،  کف پیاده رو کنار زن، کودکی شیرخوار در بغلش دراز کشیده و با چشمهایی اشک آلود با عبور هر عابری هزاران حاجت روا شده و نشده را آرزو می کند تا دلشان به رحم بیاید و سکه ای حواله اش کنند و اگر فقط نیم ساعت آنجا باشی می‌توانی کاسبی بی دغدغه زن را ببینی که زیر چادر رنگ و رو رفته‌اش جلوه گری می‌کند.


تکدي گري در شهر سنندج، هر روز شکل ها و شيوه هاي گوناگونی به خود می گیرد و این شیوه های نوین تکدی گری هر کسی را ممکن است فریب دهد.سینی به دست امان شهر را بریده اند. شاید سیاه کار نیستند، اما نام کارشان را سیاه گذاشته اند. برخی با عبور از مدیترانه به یونان رسیده اند و برخی با عبور از عراق به کردستان.


متکدیان با شیوه های گوناگون و با سوء استفاده از احساسات و عواطف انسانی، سعی در کسب منافع شخصی دارند که در نهایت باذلت و خواری و نمایش اعضای از کارافتاده، معلول، زخمی، بدشکل و گاهاً با ارائه نسخع های جعلی و… در گوشه و کنار شهرها و حتی روستاهای کشور پدیدار می شوند .


آمار تکدی‌گری در شهر سنندج بسیار بالا رفته است و مسئولان خیرخواهی شهروندان برای کمک به افراد متکدی را دلیل این امر می‌دانند. پاکستانی‌ها و سوری‌ها هم سهم بیشتری از خارجی‌های دیگر به خود اختصاص داده اند.


مشاهده افرادی که در حاشیه چهارراه ها یا کنار پیاده روها تکدی گری می کنند، تصویر نازیبایی برای این شهر ایجاد کرده است و این در حالی است که برخی شهروندان معتقدند که بسیاری از متکدیان نه از روی نیاز بلکه براساس عادت وسوء استفاده از احساسات و عواطف انسانی، با شیوه های گوناگون در تلاش برای به دست آوردن منافع شخصی هستند.

معرفی 13 نفر از متکدیان متخلف به مراجع قضایی


مهندس آرش رخزادی معاون خدمات شهری شهرداری سنندج اظهار داشت: یکی از برنامه های این شهرداری در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان است.


وی گفت: موضوع تكدی گری و متكدیان به‌عنوان یكی از آسیب‌های اجتماعی مطرح است و درسال‌های اخیر شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله حضور معتادان در استان و به ویژه سنندج هستیم. «صلاح وكیلی» می افزاید: كمیته جمع آوری متكدیان در سنندج از سال 88 فعالیت خود را آغاز كرده و تاكنون نیز درحال فعالیت است.

 

وی با اشاره به ریشه كنی متكدیان خارجی در كردستان و سنندج می‌گوید: در سال‌های 91 و92 تعدادی از متكدیان خارجی در استان حضور داشتند كه با تلاش این كمیته، این افراد جمع آوری و از طریق مرزهای رسمی كشور تحویل كشورهای متبوع خود شدند.


وی عنوان می كند: اكنون هیچ متكدی بیگانه ای در سنندج وجود ندارد و همه این افراد به كشورهای خود بازگشته‌اند.

 

رخزادی بیان کرد: این طرح بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته و بدون وقفه در سطح شهر اجرا شده وهمین امر باعث کاهش متکدیان در سطح شهر شده است.


وی از جمع آوری 206 نفر متکدی در شش ماهه نخست سالجاری خبر داد و گفت: از این تعداد متکدی جمع آوری شده 120 نفر مرد و86 نفر زن بودند.
مهندس رخزادی افزود: 145 نفر از متکدیان جمع آوری شده متعهد به ترک تکدی گری شدند و35 نفر از این افراد هم به شهرهای محل سکونتشان انتقال داده شدند.


وی اسکان شش نفر از افراد بی سرپناه، تحویل چهار کودک متکدی به خانوادهایشان و همچنین معرفی 13 نفر از متکدیان متخلف به مراجع قضایی را از دیگر اقدامات مرکز جمع آوری و ساماندهی متکدیان این شهرداری در شش ماهه نخست سالجاری برشمرد.


مهندس رخزادی ازجمع آوری افراد کارتن خواب و بی سرپناه در سطح شهر خبر داد و گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا شبانه این افراد جمع آوری و در مرکز جمع آوری و ساماندهی متکدیان تا مشخص شدن وضعیت آنها اسکان داده خواهند شد.


وی از حمایتهای فرمانداری، مراجع قضایی، نیروی انتظامی و دستگاههای حمایتهای تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود با تعامل و مشارکت بیش از پیش شهروندان بتوانیم در راستای کاهش این آسیب اجتماعی گامهای اساسی برداریم.


انتهای پیام/

 برچسب ها :

زخم ناسور تکدی گری بر تن کُردستانمتکدیجمع آوریآرش رخزادیشهرداری سنندج

نظرات کاربران :

اشنا [سه شنبه 14 مهر 1394 | 13:44] پاسخ

من خودم کارمند یک اداره تو سنندج هستم روزی ده نفر زن گدا وارد اتاق ها می شوند اینه جمع آوری متکدیان تو شهرداری!!!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel