Aftabedel Print Banner
سه شنبه 14 مهر 1394 / 07:29|کد خبر : 767|گروه : اخــبــار زنــان

نقش زنان كردستانی در مدیریت اقتصاد خانواده

نقش زنان كردستانی در مدیریت اقتصاد خانواده

زنان كردستانی همواره در طول تاریخ دوشادوش مردان برای مدیریت اقتصادی خانواده‌هایشان تلاش بی وقفه ای كرده‌اند و از ستون‌های مستحكم اقتصاد خانواده دراستان به شمار می‌روند. براین اساس این قشر نقش مهمی در تحقق اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی دارند.

به گزارش آفتاب دل، زنان كردستانی همواره در طول تاریخ دوشادوش مردان برای مدیریت اقتصادی خانواده‌هایشان تلاش بی وقفه ای كرده‌اند و از ستون‌های مستحكم اقتصاد خانواده دراستان به شمار می‌روند. براین اساس این قشر نقش مهمی در تحقق اهداف مورد نظر در اقتصاد مقاومتی دارند.


دراین میان یكی از پایه‌های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، آموزش خانواده‌هاست كه در این زمینه نقش مهمی برعهده دارند. یكی از مهم‌ترین ابزار و برنامه‌ها برای صرفه جویی و جلوگیری از اسراف، آموزش است؛ آموزشی كه منجر به تغییر نگرش و اصلاح باورهای نادرست شود. برهمین اساس تدوین برنامه‌های آموزشی و استفاده از ابزارهای رسانه ای نوین دراین مسیر بسیار مؤثر است.


بازیابی هویت زن ایرانی و پرهیز از تجمل‌گرایی و چشم و هم چشمی‌های نامناسب و توجه دادن این قشر نسبت به استفاده از محصولات داخلی و پرهیز از خرید محصولات خارجی سبب می‌شود زنان كردستانی دراین جهاد اقتصادی سربلند باشند.


همان‌گونه كه حضرت زهرا(س) درهمه تمام شئون زندگی الگوی تمام عیاری برای بانوان است، دراین حوزه نیز بهترین الگو برای بانوان در مدیریت و سازماندهی اقتصاد خانواده است.


 هنر مدیریت اقتصاد خانواده در برقراری تعادل میان منابع محدود درآمد و مخارج است. نقش منابع آنقدر اهمیت دارد كه كارشناسان مدیریت اقتصاد خانواده آن را به‌عنوان یكی از اركان تحقق رویای خوشبختی و موفقیت مطرح می‌كنند.قلب اقتصاد خانواده «انتخاب» است.

 

اعضای خانواده دوست دارند بهترین نوع غذا را مصرف كنند، زیباترین لباس‌ها را خود بپوشند، در بهترین نقطه شهر و دربهترین خانه زندگی كنند، بهترین وسایل و امكانات را در اختیار داشته باشند، به‌صورت مكرر سفر بروند و خواست‌هایی از این دست، اما واقعیت این است كه اگرچه این درخواست‌ها به وسیله همه خانواده‌ها مطرح می‌شود، اما فقط‌درصد كمی از خانواده‌ها قادر به تأمین این خواسته‌ها هستند.

 

زن ناظر و مسئول امورخانه است. یكی از وظایف زن به‌عنوان مسئول خانه و خانواده، انتقال ارزش‌های اخلاقی به نسل بعد است. مادر صرفه‌جو، بچه‌هایش را صرفه جو تربیت می‌كند. مادری كه نگرش اقتصادی دارد، فرهنگ اقتصادی‌اش را به خانواده و فرزندان منتقل می‌كند و مانع از اسراف بی‌مورد می‌شود.

 

نباید فراموش كرد كه فعالیت اقتصادی و كار و تلاش، همواره قرین زندگی زنان بوده است. زنان در طول تاریخ، علاوه بر انجام كارهای خانه، همیشه همگام با مردان به فعالیت‌هایی مانند كشاورزی و دامداری اشتغال داشته‌اند و از این طریق، بخشی از هزینه خانواده را بر دوش كشیده‌اند و به اقتصاد خانواده كمك می‌كرده‌اند.

یادداشت از فرانك حنیفی- دبیر آموزش و پرورش كردستان

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel