Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 17 آبان 1396 / 08:03|کد خبر : 7487|گروه : اخــبــار زنــان

اژدهای سنگی در کنار یک امامزاده در کُردستان / چشمه ای گازدار با آب نارنجی رنگ که شفابخش است

اژدهای سنگی در کنار یک امامزاده در کُردستان / چشمه ای گازدار با آب نارنجی رنگ که شفابخش است

استان کُردستان یکی از استان هایی در سطح کشور است که با وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری که دارد هر ساله بسیاری مردم از این جاهای دیدنی لذت می برند و به قصد ساحت، زیارت و درمان عازم بسیاری از این نقاط می شوند...

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، استان کُردستان یکی از استان هایی در سطح کشور است که با وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری که دارد هر ساله بسیاری مردم از این جاهای دیدنی لذت می برند و به قصد ساحت، زیارت و درمان عازم بسیاری از این نقاط می شوند و بالطبع آن نیز شهرستان قروه که به معنای دشت خدا است با وسعتی حدود دو هزار و ۴۳۸ کیلومتر مربع از نظر جغرافیایی، ‌ع‍لاوه‌ب‍ر م‍وق‍‍ع‍ی‍ت‌وی‍ژه‌‌اق‍ت‍ص‍‍ادی ‌از ن‍ظر ک‍ش‍‍اورزی و م‍‍ع‍دن، دارای ج‍‍اذب‍ه‌‌ه‍‍ای زی‍‍ادی ‌اس‍ت که به دلیل اینکه دارای کوه های دل انگیز و دشتهای بی همتاست آن را با دشت خدا در استان کردستان می شناسند.

 


اما جالب تر از این معنای شهری به وسعت دشت خدا، منطقه ای بکر در آن خودنمایی می کند، منطقه ای که به اژدهای سنگی ملقب شده ، اما وجود یک امامزاده در کنار آن، آرامش بخش این مکان مقدس است.

 


در مسیر روستاهای «دلبران» و «قصلان» "زیارتگاه بابا گرگر" منسوب به امامزاده سیدجلال الدین بن سید معزالدین دیده می شود. این بقعه از دیدنی‌های شهرستان قروه و امامزاده‌ی معتبری است که در روستای باباگرگر (گورگور) واقع شده است , بنای اولیه آن به دوره صفویه بر می‌گردد بر اساس اطلاعاتی که از کتا‌ب‌های قدیمی به دست آمده، نسبت شریف آن حضرت با چند واسطه به امام محمد باقر علیه‌السلام می‌رسد.

 

وجود چشمه های آب معدنی بسیار فعال در جنوب روستای باباگرگر و در جوار امامزاده سبب شکل گیری اشکال رسوبی لایه لایه و به ندرت یکپارچه و توده ای شکل شده است و البته ی‍ک‍‍ی ‌از ‌ع‍‍ارض‍ه‌‌ه‍‍ای طب‍ی‍‍ع‍‍ی ج‍‍ال‍ب‌در ک‍ن‍‍ار ‌ای‍ن‌م‍ج‍م‍وع‍ه‌، س‍ن‍گ‌‌اژده‍‍ا ‌اس‍ت‌ک‍ه‌ظ‍اه‍ری ش‍ب‍ی‍ه‌ب‍ه‌حیوانات‌‌ع‍ظی‍م‌‌ال‍ج‍ث‍ه‌م‍‍ا ق‍ب‍ل‌ت‍‍اری‍خ‌دارد و حکایتهای روایی این فسیل اژدها خود نیز شنیدنی است وبه قول قدیمی‌ها این تخته سنگ اژدهایی که پشت آن شکافی قرار دارد واقعی بوده و به فرمان این امامزاده به سنگ تبدیل شده است.


آب چشمه باباگُرگُر که با ظاهری عجیب و صدایی خروشان از تلمپ تلمپ آب، توجهت را به خود جلب می کند همان گاز کلردار و دارای گوگردی است که به دلیل غرق شدن چندین نفر در این چشمه هر چند کوچک اما با عمق بسیار ، آن را سنگ پوشانی کرده اند البته به گفته ی اهالی مردم این منطقه به دلیل گوگردی که دارد بوی نامطبوعی نیز از آن خارج می شود هر چند این نوع آب ها در ترکیب خود انیدریدکربنیک دارند.

 


مردم این مناطق نیز با در دست داشتن دبه هایی از آب نارنجی زنگ و جوشان از عمق زمین، وجود آب معدنی شور را بهانه دیگری برای آمدنشان بود چرا که که از درد پا و یا بیماری‌های پوستی رنج می‌بردند و به گفته ی خودشان، مردم ساعت‌ها پا و یا بدن خود را در این چشمه جوشان قرار می‌دادند و شفا پیدا می‌کردند.


این آب همیشه ثابت و خاصیت درمانی دارد


مدیر کل اوقاف و امور خیریه شهرستان قروه در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: وجود چشمه ی جوشانی که در کنار این امامزاده وجود دارد و همچنین برای زیارت هر ساله بسیاری از مردم از سراسر کشور و حتی ازکشورهای خارجی نیز از این منطقه ی زیبا مخصوصا در ایام بهار و تابستان دیدن می کنند.
وی گفت: این آب همیشه ثابت و خاصیت درمانی دارد و برای بیماران پوستی بسیار مفید است و این امامزاده جزء منطقه ی نمونه ی گردشگری استان کردستان است.


وی اظهار کرد: قرار است در این منطقه استخرهای سرپوشیده و جدا برای زنان و مردان درست شود تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و چون برای شنا کردن بسیار خطرناک است لذا نرده هایی برای حفاظت آن در نظر گرفته شده است.


حجت الاسلام ایزدی همچنین به حفره‌ای که در قسمت پایین مرقد امام زاده قرار داشت اشاره کرد و گفت: از گذشته تا به امروز خیلی از زائران با انداختن شی که دوست دارند در این حفره و نظر کردن به امید برآورده شدن آن دعا می‌کنند.


وی گفت: به قول بسیاری از افراد اگر حفره شی را به صاحب آن بازگرداند آرزو و حاجتش مورد قبول واقعه می‌شود.


انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel