Aftabedel Print Banner
جمعه 2 مرداد 1394 / 11:48|کد خبر : 7|گروه : اخبار استان

حمایت از خانواده، پاشنه آشیل سیاست های تشویقی افزایش جمعیت است

حمایت از خانواده، پاشنه آشیل سیاست های تشویقی افزایش جمعیت است

کارشناس آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی کردستان گفت: پاشنه آشیل تمام سیاستهای تشویقی افزایش جمعیت، به حمایت از خانواده بر می گردد و تا زمانی که خانواده استوار و محکم نباشد آنها دارای فرزند نخواهند شد. موضوع فرزند آوری و جمعیت موضوعی مهم است که تنها مختص یک بخش نیست ،بلکه موضوعی چند بخشی است که باید دستگاههای مرتبط پای کار باشند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، «رشد جمعیت» و «کنترل جمعیت» دو مقوله‌ی اساسی است که امروزه در مسائل اقتصادی و اجتماعی ما مورد توجه است. مؤلفه‌ی اصلی‌ توسعه‌ی هر کشوری، جمعیت آن است. در هر کشوری اگر جمعیتش متعادل باشد، برنامه‌ریزی برای توسعه و تحقق شاخص‌های پیشرفت و رفاه آن راحت‌تر است. محور توسعه هم در کشورها معمولاً جمعیت جوان، پویا، بالنده و اهل کار و خلاقیت است و معمولاً این‌گونه جوامع، سرزنده و پویا هستند.

اما کشورهایی که رشد جمعیت منفی دارند، یعنی زاد و ولد در آنها کمتر از مرگ و میر است، اصطلاحاً می‌گویند که جمعیتشان رو به پیری و سالمندی می‌رود.در رابطه با آسان گرفتن ازدواج و افزایش جمعیت با مسعود محمدی کارشناس پژوهش و اموزش سازمان تبلیغات اسلامی استان کردستان به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.


 دید گاه شما دررابطه با ازدواج چیست ؟


قبل از اینکه در مورد آسان گرفتن در مورد ازدواج و افزایش جمعیت بحث کنم لازم  می دانم یک مقدمه کوتاه در مورد ازدواج ذکر کنم و ان اینکه ازدواج از نظر اسلام یک امر مقدس است برعکس مسیحیت که تقدس در تجرد بودن است.در اسلام ازدواج از چند جنبه مقدس است1. جنبه تربیتی روح انسان که ازدواج یک نوع کمال و یک نوع پختگی برای روح انسان است که جز به وسیله ی تأهل پیدا نمی شود یعنی اگر یک مرد یا یک زن تا اخر عمر مجرد بماند ولو اینکه تا اخر عمرش را ریاضت بکشد، نماز بخواند، روزه بگیرد، به مراقبه و جهاد با نفس بگذراند در عین حال یک نوع خامی در روح ان ادم مجرد هست و علتش این است که مجرد هست چه زن باشد و چه مرد! این است که اسلام  تاهل را سنت می داند و یکی از جهات آن تاثیر  در تربیت و پختگی روح انسان است
2. ازدواج در اسلام باعث تحکم است و حرفاً برای اطفاء غریزه ی جنسی نیست.

3. از دواج در اسلام  باعث صمیمیت و وحدت است.


چرا جوانان از ازدواج گریزان شده اند؟


امر ازدواج و تشکیل خانواده که در قران به مراتب به آن سفارش شده است به عنوان یک نهاد کهن و بنیادی، همواره از درجات عالی در تاریخ و تمدن اسلامی برخوردار بوده است. اما در چند سال اخیر متأسفانه به دلیل مشکلات مالی- هزینه عقد و عروسی تهیه وسایل اولیه زندگی و ... و تنها عامل اصلی که جوانان از ان گریزان شده اند چشم و هم چشمی است که دچار ان هستند این امر مقدس را بر طرف تجرد گرایی سوق داده است.


چه راهکارهایی را برای ازدواج آسان پیشنهاد می کنید؟


 با این مقدمه می شود گفت برای ازدواج آسان ای چند نکته زیر به عنوان راهکار از طرف اینجانب مطرح می شود
تاسی گرفتن از ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و الگو قرار دادن  آنها که یکی از ساده ترین ازدواج های تاریخ را 2 شخصیت بزرگ جهان اسلام در طول تاریخ به ثبت رسانده اند.
مبارزه با تجمل گرایی و برپایی جشن های پر هزینه و مجلل و چشم و هم چشمی ها و خود نمایی ها.
پایین آوردن توقعات و بلند پروازی های بی جا .
آشنا کردن مردم با نظر دین در مورد اسان گری ازدواج و همچنین ارتقاء سطح ایمان انان.
ممکن نشان دادن ازدواج های آسان.


برای تشویق کردن مردم به افزایش جمعیت چه زیر ساخت هایی لازم است؟


در ابتدا باید گفت برای ترویج فرهنگ افزایش جمعیت و تشویق مردم برای این مهم، فراهم کردن زیر ساخت ها است که باعث می شود مردم نسبت به فرزند اوری تشویق شوند.البته بحث افزایش جمعیت  یک برنامه چند بعدی است که فراتر از حرکت و اقدام یک قوه یا وزارتخانه است چرا که این برنامه و هدف نیازمند عزم سه قوه است.


چه راهکارهایی را برای افزایش جمعیت پیشنهاد می کنید؟


ارائه تسهیلات ویژه از طرف دولت برای فرزند دوم و سوم مثل ارایه مسکن، بیمه و ...
پرداخت حداقل  هزینه های  دوران حاملگی تا 5 سالگی نوزاد و افتتاح حساب اتیه برای نوزادان.
افزایش درآمدها و کاهش هزینه ها.
منفور داشتن امر طلاق  و تک زیستی و افزایش احساسات و عشق در خانواده ها برای پایداری زندگی زناشویی.
الگو قرار دادن سبک زندگی اسلامی ایرانی و فرهنگ سازی بین مردم از طریق رسانه ها .
حمایت از ازدواج جوانان و ایجاد تسهیلات ویژه برای ازدواج جوانان.


ایا بعد از فرمایشات رهبری در خصوص افزایش نسل صدا و سیما و رسانه  کار اقناعی خاصی در این باره انجام داده اند؟


برای افزایش نسل  لازمه ای می طلبد و آن اینکه باید اجماع نظر ی صورت گیرد تلاش در تکاپوی نخبگان دانشگاهی، اصحاب رسانه و... همه طرفدار چنین سیاستی باشند همه بار مسئو لیتی را بر دوش صدا و سیما نیندازند و از دو ر نظاره گر و منتقد صدا و سیما باشند بلکه باید راه کارهای به صدا و سیما برسد و بر اساس ان برنامه ریزی نمایند و تولید برنامه شود .


حرف آخر شما؟


امیدواری، توکل به خداوند متعال و دید مثبت نسبت به نظام آفرینش و جهان هستی باعث می‌شود ما تشویق شویم که از عهده‌ی فرزندان بیشتری بربیاییم و این را باید در جامعه نهادینه کرد.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اذین از بوکان [دوشنبه 5 مرداد 1394 | 15:42] پاسخ

من خودم یک بیوه زن هستم و واقعا از خرج این روزگار که دوتا بچه ام دارم از خرجشان به زور برمیام . و این روزگار بچه ها باید در رفاه کامل باشند پس کم شعار بدهید

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel