Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 14 تیر 1396 / 11:14|کد خبر : 6554|گروه : اخــبــار زنــان

کوتاه قدانی که همتی به بلندای آبیدر دارند

کوتاه قدانی که  همتی به بلندای آبیدر دارند

در خیابان‌های شهر هر روز با تعدادی از افراد کوتاه قد برخورد کرده‌ایم که در حال فعالیت روزانه بودند کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی جزء افراد کوتاه قد جامعه قرار گرفته‌اند و این افراد با تشکیل انجمن‌ها و شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سعی در رفع مشکلات و موانع سد راه خود را دارند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، اغلب ما وقتی درخیابان، پارک، مغازه و هرجایی از این شهر با آدمی که ناتوانی جسمی دارد یا چهره اش از عارضه ای دگرگون شده، روبه رو می شویم، یا سرخود را به کلی برمی‌گردانیم و خودمان رامشغول نشان می دهیم یا گاهی اوقات مکث می‌کنیم و باتاسف سری تکان می‌دهیم و یا در دلمان شفای عاجلش را از خداوند طلب می کنیم و همه ی این ها با دلسوزی برای خانواده ای که چنین فرزند یا فرزندانی دارد، همراه است. اين افراد در گذشته محكوم به خانه‌نشيني، گوشه‌نشيني و انزوا بودند؛ اما اكنون رفت و آمد براي آنها با پيشرفت علم كمي آسان‌تر شده و با مشكلات بسيار كمتري نسبت به قبل مواجهند.

 


معلولیت، قصه پر غصه ای است که تنها کسانی با آن آشنایی دارند که خود یا عضوی از خانواده آنها معلول باشند، در این میان جمعی از معلولان با این مشکلات کنار آمده اند و افرادی درس آموز برای دیگران شده اند.

 


تعداد این عده که توانمندی را به معلولیت گره زده اند در جامعه کم نیست و بسیاری از آنها قادرند با اندک یاری از سوی کسانی که باید یاری رسان آنها باشند و حداقل با اجرای قانون جامع معلولین، زندگی خود را اداره کنند و حتی دیگران را از کار خود منتفع کنند.

 


ارزش هر انسانی به میزان تلاش و اراده اوست و همدل شدن با انسان هایی که هر چند به رقم مشکلاتی که دارند اما معلولیت برای انها نه سد است و نه دیوار بلکه پلی است برای تحقق خواسته هایشان اما از مسیری پر فرازو نشیب تر، تابلویی است که اراده های مستحکم و ارواح قوی را به نمایش می گذارد.

 

 کوتاه قامتان بلند همت


در خیابان‌های شهر هر روز با تعدادی از افراد کوتاه قد برخورد کرده‌ایم که در حال فعالیت روزانه بودند کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی جزء افراد کوتاه قد جامعه قرار گرفته‌اند و این افراد با تشکیل انجمن‌ها و شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سعی در رفع مشکلات و موانع سد راه خود را دارند.

 


زانیار خیرآبادی رئیس انجمن کوتاه قدان کردستان است که با اینکه 25 سال از زندگیش گذشته است اما همچنان در تمام زمینه ها موفق عملکرده است .

 


وی می گوید: از همان دوران کودکی به صورت مادرزادی کوتاه قد بودم اما همیشه سعی کرده ام در تمام زمینه ها خصوصاً فعالیت های فرهنگی ، ورزشی و تئاتر ... موفق عمل کنم .

 


خیرآبادی درباره مشكلات دنياي معلولان مي‌گويد: افراد کوتاه همانند کسان دیگر در اجتماع با مشکلات مشکل بیکاری و اشتغال است و این مشکل سبب ایجاد کمبودهای اقتصادی در زندگی افراد کوتاه قد شده است.

 


وی می گوید: هنوز دید مردم نسبت به معلولین فرهنگ سازی نشده است طوری ما را نگاه می کنند که گویا هیچ توانایی و فعالیتی نمی توانیم انجام دهیم در حالی که تمام نیروهای انجمن کوتاه قدان کردستان در تمام زمینه ها از بسیاری از افراد سالم هم موفق تر عمل کرده اند .

 


رئیس انجمن کوتاه قدان کردستان خاطر نشان کرد: معلول نه تنها با مشكلات زندگي دست و پنجه نرم مي‌كند، بلكه با فقر فرهنگي و نگرش‌هاي نادرست مردم جامعه نيز روبرو است.» او محدوديت و مشكلات را از همين كم‌لطفي‌ها و بي‌توجهي‌ها مي‌داند و معتقد است معلولان بايد با تلاش بيشتر در عرصه‌هاي اجتماعي، خود را تثبيت كنند.

 


*عابر بانک ها قدشان بلند است

سخت درگیر است. باید هر جور شده پولی را کارت به کارت کند. تلفنش مدام زنگ می خورد و او، خودمتکی و قاطعانه، نوک پایش ایستاده تا بتواند نمایشگر عابر بانک را ببیند.

 

ث. م، 35 سال، با 130 سانتی متر قد نیز از مشکلات بلند همتانِ کوتاه قامت چنین  می گوید:  اولین مشکلی که باید خوب بررسی شود درمان کوتاه قامتی است که پرانتزی بودن شدید پاها،  مشکلات روحی و افسردگی و ... از تبعات آن است و باید به علت شرایط جسمی خاص نیز از نظر درمانی تحت پوشش بیمه قرار بگیریم چرا که شایعترین و بزرگترین مشکل ما تنگی کانال نخاعی است که در آینده گریبان مان را خواهد گرفت.

 

 

مشکل بعدی ساختار شهری نامناسب است برای مثال اتوبوس های بین شهری که رفت و آمد را برای ما سخت کرده است و ارتفاع عابر بانک ها که بارزترین مشکل ماست.

 

*بلندهمتانی که دیده نمی شوند

 با کم کاری برخی رسانه ها و مسئولین نه تنها از دغدغه ها و مشکلات هموطنان کوتاه قامت کم نمی شود بلکه تعدادی از آنان منزوی تر، خجالتی تر، افسرده تر و .... در پیله خود فرو می روند در صورتی که می توانند از حقوقی برخوردار باشند و با بروز استعدادهای نهفته خود به بالندگی برسند، این مسیری است که بلندهمتان همیشه کوشیدند تا در آن دیده شوند اما هیچ وقت دست حمایتی به یاریشان نیامده است.


انتهای پیام  /

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel