Aftabedel Print Banner
سه شنبه 13 تیر 1396 / 08:04|کد خبر : 6544|گروه : اخــبــار زنــان

دلسوزی هایی که حساب بانکی متکدیان را پُر می کند / حساب بانکی گدای سنندجی: 55 میلیون تومان نقد!

دلسوزی هایی که حساب بانکی متکدیان را پُر می کند / حساب بانکی گدای سنندجی: 55 میلیون تومان نقد!

گدایی در کردستان به یک شغل نان و آبدار تبدیل شده و در هر نقطه‌ای از شهر که نگاهی بیاندازی می‌توانی فعالیت آنها را ببینی. اینکه یک گدا به طور متوسط روزانه چند صد هزار تومان درآمد دارد و در ماه این رقم به میلیون تومان می‌رسد، خود می‌تواند بسیاری از افراد را وسوسه کنددر حالی که بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند که بسیاری از آنها نیاز مالی ندارند و کمک مردم تنها حساب بانکیشان را پُر می کند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل،  شاید شما در خیابان با افرادی روبه رو شده باشید که با لباس هایی مندرس و دست هایی سیاه در مقابل شما می ایستند و در چشمانتان نگاه می کنند و درخواست کمک می کنند. خیلی از افراد هنگامی که در این موقعیت قرار می گیرند دچار تردید می شوند. از سویی نگاه های معنا دار این افراد احساس ترحم افراد را بر می انگیزد و از سوی دیگر مردم به راحتی نمی توانند به همه آن کسانی که در روز جلوشان قرار می گیرند کمک کنند!

 

اینکه هر کسی به ما مراجعه کرد وابراز نیازمندی کرد را نباید فکر کنیم که نیازمند هستند بلکه طبق آمار بیش از 90 درصد آنها بی نیاز هستند زیرا گاهی زیر پوست شهر ما عده ای به ماشین ها می زنند و ابراز کمک می کنند اما وقتی جیبشان را خالی می کنند خیلی بیشتر از ما پول تو جیبی دارند .

 


اما این روزها آمار آنهایی که در چهار راه ها و یا مناطق مرفه نشین کاسه گدایی دست می گیرند کم نیست گدایانی که پس ازهر بار جمع آوری پول بدون زحمت به دهانشان مزه کرده و به این راحتی قصد ترک گدایی را ندارند.

 


باذلت و خواری و نمایش اعضای از کارافتاده، معلول، زخمی، بدشکل و گاهاً با ارائه نسخه های جعلی و به هر شکلی که بتوانند در گوشه و کنار شهرها ظاهر می شوند و با همین روش ماهانه بیش از 5 میلیون تومان به جیب می زنند.

 


با توجه به  تحقیقات  بعمل آمده تعداد چهار طایفه (پوریاکی،نجاتی،دنیا،عزیزی) از استانهای دیگر به استان کردستان مهاجرت نموده و این چهار طایفه در نایسر اسکان یافته بودند و کلیه زنان و دختران این طوایف همگی در سطح شهر مشغول تکدی گری بوده واکثراً هم از نظر مالی وضعیت مناسبی دارند وبا توجه به اینکه از راه  تکدی گری درآمد بسیار خوبی کسب می نمایند. همواره توسط خانواده هایشان مجبور به تکدی گری درسطح شهر می شوند.

 

 

گاهی اوقات در سطح شهر شاهد نصب چادرهای هستیم که ساکنان آنها به دلیل نداشتن سرپناه لازم  اقدام به برپایی چادر در حومه  وپارکهای سطح شهر نموده و تمامی این افراد غالباً معتاد هستن دو این چادرها معمولاً مکان مناسبی  برای فساد و استعمال مواد مخدر برای جوانان سطح شهرتبدیل شده است  .

 


حرکات زیرکانه متکدیان، فکر مردم را از کمک به محرومان واقعی منحرف کرده و شهروندان بدون اطلاع از درآمدهای میلیونی همچنان گدا پروری را با کمک به مستمندان اشتباه می گیرند و همین موضوع باعث می شود تا در کردستان گدایان مثل قارچ افزایش پیدا کنند.

 

 حساب بانکی گدای سنندجی: 55 میلیون تومان نقد!


در شرایطی که بسیاری از مردم بی‌بضاعت و آبرودار با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند و کسی نمی‌داند در چه شرایط سختی روزگار می‌گذرانند، بازار متکدیان به یُمن دلسوزی‌ها و ترحم شهروندان این روز‌ها حسابی گرم است.

 


مهندس رخزادی معاون خدمات شهری شهرداری سنندج اظهار کرد: یک نمونه از این متکدیان پولدار، گدایی بود که در سال 94 در سنندج دستگیر شده و مشخص شده است که بیش از 55 میلیون ریال پول نقد داشته و در حساب بانکی‌اش میلیون‌ها تومان خوابیده است.

 

وی در خصوص طرح جمع آوری وساماندهی متکدیان اعلام کرد: سال گذشته 268 متکدی از سطح شهر جمع آوری شد که از این تعداد  146 نفر مرد و 122 نفر هم زن بودند.

 

وی تصرح کرد : 166 نفر از متکدیان جمع آوری شده در سال گذشته با اخد تعهد کتبی از مجتمع ترخیص شدند و 51 نفر هم از متکدیان به شهرستانهای محل سکونت خود انتقال داده شدند.

 

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج از معرفی 11 نفر از متکدیان متخلف به مراجع قضایی در سال گذشته خبر داد و افزود : 13 نفر از کودکان متکدی جمع آوری شده تحویل خانواده هایشان داده شد.

 

مهندس آرش رخزادی  اعلام کرد : 21 نفر از متکدیان جمع آوری شده در سال گذشته با توجه به اینکه معتاد بودند به کمپ های ترک اعتیاد معرفی شدند.

**گدایی جرم است


اما مهمتر از همه صحبت های کارشناسان و مدیران در رابطه با گدایانی که هر روز در شهر ثروتمند تر می شوند و قرار نیست این شغل را کنار بگذارند قانون است که حرف آخر را می زند و پیشه قرار دادن تکدی گری را صراحتا جرم اعلام می کند که باید با آن مقابله کرد.

 


ماده 712 قانون مجازات اسلامی می‌گوید: هرکس تکدی یا کلاشی را پیشه خود قرار داده باشد و از این راه امرار معاش یا ولگردی کند به حبس از یک تا سه ‌ماه‌محکوم خواهد شد و چنانچه با وجود توان مالی مرتکب عمل فوق شود علاوه بر مجازات مذکور کلیه اموالی که از طریق تکدی و کلاشی به دست آورده است مصادره خواهد شد.


ماده 713 همین قانون درباره گماردن کودک برای تکدی‌گری پیش‌بینی مجازات کرده و هر کسی را که از کودک برای این کار بهره‌برداری کند بزهکار دانسته است.


 **مردم به گدایان کمک نکنند

این یک غیر قابل انکار است که  بخشی از برنامه‌های مقابله با معضلاتی همچون تکدی‌گری به خود شهروندان مربوط می‌شود و اگر همه ما بدانیم تکدی گری زمینه ای برای فحشا،فساد و بزهکاری است قطعا در رابطه با کمک های مالی بدون حد و مرز تجدید نظر می کنیم و چنانچه دغدغه کمک به نیازمندان را داریم از طریق نهادهای حمایتی دارای مجوز این کار را انجام می دهیم.

 

انتهای پیام/

 

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel