Aftabedel Print Banner
دوشنبه 29 خرداد 1396 / 10:26|کد خبر : 6409|گروه : اخــبــار زنــان

معمای آمار زنان معتاد در کُردستان/ کمپ ترک اعتیاد بدون مجوز در استان وجود ندارد

معمای آمار زنان معتاد در کُردستان/ کمپ ترک اعتیاد بدون مجوز در استان وجود ندارد

شاید خودش هم وقتی انگشتان زمخت و پینه بسته‌اش را می‌فشارد روی سرنگ و هروئین را هل می‌دهد توی رگ‌هایش، یادش نباشد زن است. زنی با هزار و یک رؤیا. رؤیا‌هایش هر چه بوده‌اند حالا نگاه کردن به این انگشتان پینه بسته و دست‌های کبود به همشان می‌ریزد. حالا راه رؤیاهایش به سوی ناکجا آباد است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زندگیشان به سمت سیاهی می رود، نفسشان بوی دود می دهد، چهره ای سیاه با عجله بودن هایی که در رفت و امدنشان پیداست نشان از دلهره هایی دارند اما وجودشان را غباری از دود سیگار و مواد گرفته است، ابتدا تصور نمی کردند که روزی دامنگیر اعتیاد شوند اما امروزه به قول خودشان روزگار این چنین کرد، غافل از آنکه این روزگار را خود سرنوشتشان قرار دادند.

 

 

شادی کاذب، سرخوشی و سرحالی اولیه، رهایی از غم های روزانه، فضای سرد خانواده، بی‌محبتی و بی‌مهری والدین و ... به گفته ی معتادین زن تنها بخشی از روی آوردنشان به اعتیاد است.

 

 

در این هیاهو، زندگی مردان و زنانی نرم‌نرمک در زیر پوست غمگین شهر جاری است که ما انسان‌ها روزانه بی‌اعتنا از چهره عبوس و نگاه‌های خسته آنان عبور می‌کنیم و در کانون گرم خانواده می‌خزیم؛ بدون این‌که اندک تاملی کنیم که در پس این سیماهای ملول و چشمان بی‌رمق مردان و زنان آلوده به اعتیاد چه رنج‌ها و مشقت‌هایی نهفته است.

 


آری اعتیاد زنان، زنان خانواده ای که یا مادر خانواده اند یا روزی ستون خانواده خواهند شد اما چرا و به چه دلیل ، زندگی غم زده ای را در پوست ضخیم شهر این چنین برای خود رقم زدند؟


پای یک مرد در میان است
طبق آمارهای مستند، اکثریت قریب به اتفاق زنان معتاد از سوی شوهران‌شان و درصد کمی هم از سوی پدران خود آلوده می‌شوند. در واقع ۹۹ درصد زنان معتاد، خانواده‌های معتاد دارند. اعتیاد زنان اکثرا ریشه در بسترهای خانوادگی مغشوش دارد.

 


٥‌سال است که شب‌ها سر بر بالین سنگ‌مزارهای ناشناخته می‌گذارد


همکلام‌شدن با معتادان سکنی گزیده در قبرستان تایله سنندج تنها می‌تواند بخشی از رنج و مشقت‌های خانماسوز این قشر را بازنمایی کند، وگرنه همیشه در فرآیند تولید گزارش‌های اجتماعی پرده از کشف و شهود حقیقت‌ها برنمی‌افتد.

 


درگوشه‌ای از این قبرستان ، زنی با هویت «مریم» سر درگریبان تنهایی فرو برده و هنگام نزدیک‌شدن  افراد، اورکت کِرِمی چرکین را برسر می‌کشد و چهره نهان می‌کند و هرچه می‌گوییم را عامدانه نمی‌شنود و لب به سخن با ما نمی‌گشاید؛ اما به هر حال اسم مهم نیست. اینجا فقط یک چیز مهم است. اسم‌ها و هویت آدم‌ها اهمیتی ندارند. ترس و خطر هم اهمیت خود را از دست داده و هیچ‌کس ترسی از غریبه ندارد. چیزی برای از دست دادن ندارند. برعکس، فضای رعب‌آور کنار رودخانه و مشتی معتاد که بیشترشان زن هستند، غریبه‌ها را می‌گیرد.


هیچ‌کدام چندان نای راه رفتن ندارند و اصلاً نمی‌توانند تکان بخورند، یکی از دوستانش می‌گوید که مریم به دلیل آلودگی شوهرش معتاد شده و او ٥‌سال است که شب‌ها همراه با ما در این گورستان سر بر بالین سنگ‌مزارهای ناشناخته می‌گذارد و از دوری دو فرزند چهره‌اش هر روز فرتوت‌تر می‌شود.


380  نفرزن معتاد در کردستان تحت پوشش مراکز درمانی سوء مصرف مواد مخدر هستند


هومن قصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان اظهار کرد: در حال حاضر در استان کردستان 9 هزار و 473 نفر تحت پوشش مراکز درمانی سوء مصرف مواد مخدر هستند که از این آمار 380 نفر را بانوان تشکیل می‌دهند.

 


وی افزود: 61 مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر( MMT ) زیر نظر بهزیستی و 7 مرکز هم زیر نظر زندان‌ها مشغول به فعالیت هستند.

 


معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: در دو سال گذشته پایش‌ها و نظارت‌های خوبی در استان صورت گرفت و موجب شد علیرغم اینکه بیماران تحت پوشش بیشتر شد اما مصرف متادون کم شود.


 میانگین شیوع اعتیاد در میان بانوان در کردستان 6 درصد است

 

سلیم کریمی رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان گفت: 21 هزار نفر معتاد در استان کردستان وجود دارد که 9 هزار نفر از آنها در سنندج زندگی می‌کنند.

 


رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان عنوان کرد: میانگین شیوع اعتیاد در میان بانوان در کشور حدود 10 درصد است اما این میزان در استان کردستان حدود 4 الی 6 درصد است که اکثر آنها هم غیربومی هستند.

 


وی با بیان اینکه کمپ ترک اعتیاد بدون مجوز در استان وجود ندارد تصریح کرد: همچنین 13 کمپ ترک اعتیاد برای آقایان و یک کمپ ترک اعتیاد برای بانوان در استان کردستان مشغول فعالیت هستند.

 

وقتی زن در یک خانواده دچار اعتیاد می شود ارکان خانواده خیلی مستعد برای از هم پاشی می شود و فرزندان نیز بخصوص دختران خانواده در نتیجه همانند سازی با مادر و مشکلات عاطفی ناشی از مصرف مواد توسط مهربان ترین عضو خانواده دچار انحرافات و مسائل و پیامدهای جبران ناپذیری می شوند.

 


 مرگ 5 زن بر اثر مصرف مواد مخدر در کردستان


آمارهای پزشکی قانونی کردستان می گوید: در سال 95 بر اثر مصرف مواد مخدر38نفر جان خود را از دست دادند ، براساس این گزارش 33نفر مرد و5نفر دیگر زن بودند .

 


معنای زنانه شدن اعتیاد شاید همین باشد . زنانی که اکنون مواد مخدر می فروشند و مشتری جلب می کنند تا نشئگی خود را درمان کنند. این روزها اعتیاد مرزهای مردانه را طی کرده و بی رحمانه به حریم زنانه زنان وارد شده است.

 

گزارش از مهوش رحیمی

انتهای پیام/

 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel