Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 1 مهر 1394 / 10:47|کد خبر : 636|گروه : اخــبــار اســتــان

تامین آب شهرهای قروه و دهگلان از طریق سد قوچم ظرف 3 سال آینده

تامین آب شهرهای قروه و دهگلان از طریق سد قوچم ظرف 3 سال آینده

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان کردستان از تامین آب شهرهای قروه و دهگلان از طریق سد قوچم ظرف حداکثر سه سال آینده خبر داد و گفت: سد قوچم بخش اعظم آب شرب قروه و دهگلان و آب کشاورزی این دو منطقه را تامین خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، مهندس آرش آریانژاد در نشست مشترک با خانه کشاورز استان که امروز در سنندج برگزار شد اظهار داشت: بر اساس مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالي آب كشور، شرکتهاي آب منطقه ای موظف به برگزاری جلسات متعدد با دبیران هیئت اجرایی خانه کشاورز استان ها و شهرستان ها شده اند.


وی درباره هدف از برگزاری جلسات مشترك شرکت آب منطقه ای با خانه کشاورز گفت: خانه کشاورز به عنوان نماینده کشاورزان، از دغدغه های این قشر بیشتر اطلاع دارد و بهتر می تواند با آنان ارتباط برقرار کند بنابراین شرکت آب منطقه ای می تواند از بعد فنی صرفه جویی در مصرف آب وارد شود اما بعد اجتماعی، فرهنگی و آگاهی بخشي به کشاورزان می تواند بر عهده خانه کشاورز باشد.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان افزود: کشاورزان باید اقناع شوند که مباحث رعایت نکردن الگوی کشت، اضافه کاشت و برداشت و حفر چاه های غیر مجاز موضوعاتی اجتماعی بوده و از بین رفتن منابع آب و خاک می تواند منطقه را متضرر سازد بنابراین خانه کشاورز که اعضای آن از خود کشاورزان و از بطن مردم است می تواند با زبان خود کشاورزان با آنها وارد مذاکره شده و آنان را از بحران آب و ضرورت صرفه جویی آگاه سازد.


وی با اشاره به همایش هایی که تاکنون با موضوع آب و کشاورزی پایدار به همت خانه کشاورز برگزار شده و بازخورد مثبت آن خاطرنشان کرد: این همایش ها تاکنون تاثیرات مثبتی در میان کشاورزان داشته و توانسته بسیاری از متخلفان را تحت تاثیر قرار داده و آمار نصب کنتورهای هوشمند را افزایش دهد.


ايشان با ابراز تاسف از تعارض سیاست های سازمانهاي جهاد کشاورزی با شرکتهاي آب منطقه ای اظهار کرد: متاسفانه در زمینه رعایت الگوی کشت، ناهماهنگی هایی وجود دارد مثلاً در دشت های ممنوعه قروه و دهگلان كه با كاهش شديد سطح آبهاي زيرزميني مواجه هستيم، کشت هندوانه و سيب زميني به میزان بسیار زیاد مشاهده شده که این نوع کشت ها هیچ گونه توجیه فنی، اقتصادی و حتی اخلاقی نداشته و صرفا با مصرف آب فراوان سبب هدررفت منابع آبي می شود.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان کردستان ادامه داد: خانه کشاورز می تواند با فرهنگ سازی، کشاورزان را به صرفه جویی در آب و رعایت الگوی کشت وادار سازد. وی از دبیران هیئت اجرایی خانه کشاورز در دهستان ها درخواست کرد که کشاورزان متخلف را شناسایی کرده و از طریق دهیاری ها به شرکت آب منطقه ای معرفی کنند.


وی به مصرف آب در بخش های مختلف شرب، صنعت و کشاورزی اشاره کرد و افزود: تامین آب شرب سالم اولویت اول در سراسر جهان است و پس از آن صنعت است اما متاسفانه در استان کردستان بيش از 90 درصد مصارف آب در بخش کشاورزی مي باشد.


مهندس آریانژاد درباره چاه های دیزلی گفت: کنتور حجمی هوشمند برای چاه هایی كه از سوخت فسیلی استفاده می کنند در دست تهیه و تولید است و تا پایان سال وارد بازار شده و ميزان حجم برداشت آب توسط اين چاه ها نيز كنترل مي گردد.


وی خاطرنشان کرد: پرونده 90 درصد بهره برداران متخلف چاه های دیزلی که اضافه کشت دارند آماده است که پس از معرفی به دادگاه از آنها مطالبه خسارت آب زیرزمینی می شود.


معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان همچنین برقی کردن چاه های کشاورزی را خارج از حیطه وظایف شركت هاي آب منطقه اي اعلام و خاطرنشان کرد: برقی کردن چاه های کشاورزی باتوجه به قوانين موضوعه، در حوزه وظایف وزارتخانه های نفت و جهادکشاورزی است که اجرا بر عهده آنان بوده اما وزارت نیرو می تواند پیگیری کند.


وی به کاهش شدید ظرفیت شن و ماسه رودخانه ای اشاره و با تاکید بر لزوم شيفت اين موضوع به منابع کوهی یادآوری کرد: برداشت از منابع رودخانه اي باعث هدررفت سريع منابع آبي و امكان وقوع سيلاب شده، بنابراین اعمال محدودیت در برداشت شن و ماسه رودخانه اي می تواند بهره برداراني را که از بستر رودخانه استفاده می کنند ملزم به استفاده از شن و ماسه کوهی كند.


مهندس آریانژاد از تامین آب شهرهای قروه و دهگلان از طریق سد قوچم ظرف حداکثر سه سال آینده خبر داد و گفت: سد قوچم بخش اعظم آب شرب قروه و دهگلان و آب کشاورزی این دو منطقه را تامین خواهد کرد.

 


انتهای پیام/برچسب ها :

سد قوچم در سنندجکردستانشرکت آب منطقه ای3 سال آینده

نظرات کاربران :

جمیل [یکشنبه 9 اسفند 1394 | 22:55] پاسخ

از وقتی دیدیم گفتند آب کم مصرف کنید سدها پایین می آیند خداروشکر یه بار حرف مسئولین عوض شد

صلاح میره کی [یکشنبه 9 اسفند 1394 | 22:56] پاسخ

باسلام
باتوجه به برداشت آب بی رویه در منطقه قروه و دهگلان و افزایش عمق چاه ها و دادن مجوز حفره دوباره آنها چند سال دیگه با خشک شدن وتپیدن چاه ها مواجه خواهیم شد. این سد هم باعث خشک شدن مناطق پایین دست سد شده که این را تجربه ثابت کرده و از نظر علمی هم صحت دارد، از طرفی کل زمین های آبی که چند سال پیش از آب های جاری آبیاری می شدن خشک شدن و مردم به دلیل گران شدن علوفه از دامداری کمی که زندگیشونو می چرخوندن بی بهره شدن. آیا بهتر نبود برای هر روستا یک چاه به جای این چشمه های جاری کنده می شد که مردم آواره نشن به جای اینکه ی عده از چاه استفاده کنند وی عده هم ...

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel