Aftabedel Print Banner
سه شنبه 16 خرداد 1396 / 08:26|کد خبر : 6282|گروه : اخــبــار زنــان

طلای سرخ کُردستان در تاراج دلالان/ توت‌فرنگی كاران، نيازمند توجه بيشتر دولت

طلای سرخ کُردستان در تاراج دلالان/ توت‌فرنگی كاران، نيازمند توجه بيشتر دولت

توليد زيربناي توسعه در جامعه است و هيچ جامعه‌اي بدون داشتن توليد و حمايت از توليدكنندگان نمي‌تواند راه رشد و‌ترقي را طي كند.

به گزارش آفتاب دل، توليد زيربناي توسعه در جامعه است و هيچ جامعه‌اي بدون داشتن توليد و حمايت از توليدكنندگان نمي‌تواند راه رشد و‌ترقي را طي كند. به همين سبب اهالي اقتصاد يكي از اساسي‌ترين و زيربنايي‌ترين فعاليت دولت‌ها را حمايت از توليدكنندگان و به‌ويژه كشاورزان می دانند.

 

به حركت درآوردن چرخ‌هاي عمران و‌ آباداني كشور در دستان توانمند همين قشر زحمتكش و درعين حال آسيب‌پذير است. در اين ميان بعضي از مناطق به دلايل گوناگون از مزيت‌هاي حمايت دولت بي‌بهره‌مانده‌اند كه اين محروم ماندن، عواقب ناخوشايندي نيز به دنبال داشته است.

 


اين درحالي است كه 2مؤلفه توليد و حمايت از توليدكنندگان دركنارهم ظرفيت بسيار بزرگي براي پيشبرد اهداف توسعه اقتصادي در جامعه فراهم مي‌آورد. توت‌فرنگي‌كاران كردستاني با وجود تلاش‌هاي بي‌وقفه و خستگي‌ناپذير براي توليد كالايي كه بازار بسيار خوبي هم دارد و با وجود برخورداري از بيشترين زمين‌هاي زيركشت توت‌فرنگي در كشور، از حمايت كامل و پيش برنده دولت بي‌بهره‌مانده‌اند.

 


كشاورزان زحمتكش همه محصول خود را قبل از رسيدن فصل برداشت در ازاي قيمتي بسيار كمتر از قيمت واقعي محصول و ازسر ناچاري دست دلالان مي‌سپارند.

 


توت‌فرنگي‌كاران درنهايت هم بعد از گذراندن مشقت‌هاي فراوان براي رسيدن به نتيجه زحمات خود بايد راهي مراجع قضايي و كلانتري‌ها شوند تا بتوانند طلب خود را وصول كنند. در بيشتر موارد چك‌ها وصول نمي‌شود و سرگرداني مضاعفي براي كشاورزان به دنبال مي‌آورد. نتيجه آنكه فقط خستگي يك فصل كار طاقت‌فرسا و پرزحمت بر تن كشاورزان مي‌ماند.در اين راستا از اداره كل جهاد كشاورزي استان، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و همه كساني كه مي‌توانند براي حل اين مشكل‌كاري كنند، انتظار مي‌رود براي جلب حمايت دولت و باز كردن گره كار اين كشاورزان بي‌پشتوانه، چاره‌اي بينديشند تا با افزايش سطح كشت اين محصول بسيار دلپذير، سبب دلگرمي كشاورزان كردستاني براي توليد بيشتر و جلوگيري از كوچ آنان به سوي شهرها شود.

 


آن‌گونه كه شايسته است تاكنون به نيازهاي فعالان اين عرصه پاسخي مناسب داده نشده است. لذا انتظار مي‌رود امكان خروج از اين بن‌بست براي كشاورزان به وجود آيد و راه‌حل خريد تضميني ازسوي دولت را شاهد باشيم تا فعالان اين عرصه با انگيزه بيشتري به توليد روي آورند.

 


دولت مي‌تواند با خريد تضميني توت‌فرنگي از كشاورزان دست دلالان را از بازار خريد و فروش آن كوتاه كند و زمينه تلاش بيشتر و روي آوردن به توليد انبوه را فراهم كند.

 


 بنابراين اگر سياستگذاري‌هاي دولت براي توجه به اين قشر آسيب‌پذير ادامه راه دولت‌هاي گذشته باشد، فقط تحقق بخش بسيار كوچكي از خواست‌هاي كشاورزان استان را برآورده مي‌كند. به اين‌ترتيب و با توجه به سخنان رهبرمعظم انقلاب اسلامي كه حمايت از توليد‌كنندگان را در درجه اول اهميت مي‌دانند، بايد بتوان فرصت‌هايي را پيش روي همه توليد‌كنندگان قرار داد تا انگيزه كافي براي ادامه كار دشوار روي زمين را بيابند.

 


رسيدن به تعادل عمومي از اهداف مهم همه كشورهاست و با توجه به تجربه ساير كشورها، مي‌توان نتيجه گرفت که بدون ثبات و كنترل بازارهاي توليدهاي كشاورزي، تحقق توليد مطلوب و بهينه امكان‌پذير نيست.

 


دولت بايد بتواند تدابيري براي كاهش گرفتاري‌ها و دردسرهاي فروش محصول و همچنين حمايت از زندگي خانوادگي كشاورزان ارائه دهد. چاره‌انديشي همه دست‌اندركاران و درنهايت دولت براي حل اين مشكل را پاسخگويي دولت به نيازهاي كشاورزان توت‌فرنگي كار كردستاني مي‌دانيم.

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel