Aftabedel Print Banner
سه شنبه 29 فروردین 1396 / 09:37|کد خبر : 5842|گروه : اخــبــار زنــان

مطالبات عمومی زنان و نقش شورا در پاسخگویی به آن ها/ نقش زنان در شورای شهر به چه میزان است؟

مطالبات عمومی زنان و نقش شورا در پاسخگویی به آن ها/ نقش زنان در شورای شهر به چه میزان است؟

تمجید از نقش زنان در سیاست ایران، هیچگاه از سر زبان مسئولان کشور نمی رود؛ چه آن زمان که در دوران گذار از انقلاب اسلامی بر این نقش تاکید می شده، چه در هشت سال جنگ تحمیلی که حضور آنان را قدر می دانستند و چه در دولت های بر آمده از رای مردمی که نیمی از جمعیت آنان را زنان تشکیل می دادند.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، زن و مرد ازيک گوهر و سرشت، بدون هيچگونه برتری از نظر خلقت نسبت به يکديگر آفريده شده اند. و اين نکته در آيات نورانی قرآن کريم بارها يادآوری شده است.


آنجا که می فرمايد: و از نشانه های قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسرانی آفريد تا در کنار ايشان آرامش يابيد....


پس زن در خلقت از همان جوهر مرد است در اسلام زنان در مسائل اجتماعی شرکت می کنند و هيچ منعی برای شرکت در فعاليتهای گروهی ندارند. و این را می توان در آیات و روایات متعدد دید و به عینه مشاهده کرد.


انقلاب اسلامی بر این نقش تاکید شده، چه در هشت سال جنگ تحمیلی که حضور آنان را قدر می دانستند و چه در دولت های بر آمده از رای مردمی که نیمی از جمعیت آنان را زنان تشکیل می دادند.


اما آنچه که در طرح نام و نقش زنان و سهیم دانستن آنان در سیاست ایران اثرگذار است و مسئولان را به راوی داستان هایی از حضور آنها در عرصه های مختلف کشور تبدیل می کند، دوره انتخابات است.


جایی که کاندیداهای انتخابات مخصوصا ریاست جمهوری نمی توانند به راحتی از نیمی از آرای جمعیت کشور بگذرند، آنها را با شعارها و وعده هایی که برای پاسخگویی به مطالبات آنان سر می دهند، تشویق به تداوم نقش آفرینی ها در عرصه سیاست کشور می کنند.


اگرچه سالهای آغازین انقلاب اسلامی با تخصیص جایگاه ویژه ای برای زنان ایرانی همراه بود و آنان را بر این باور رساند که رفته رفته این حضور پررنگ تر خواهد شد اما در عمل این اتفاق نیفتاد. تثبیت جایگاه زنان در همان معدود نفراتی که وارد مجالس ایران پس از انقلاب شده بودند و معاونت هایی که در سالهای آتی برای آنان در نهاد ریاست جمهوری در نظر گرفته شد، حد اعلای برآورده شدن خواسته های آنان بود تا باز هم زنان باشند و دوران انتخاباتی که به راحتی نامشان ابزار تبلیغاتی کاندیداها می شود.


اکنون با نزدیک شدن به دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، باز هم بر نقش پررنگ زنان در عرصه سیاسی کشور تاکید شده و وعده هایی که از این طریق در پاسخ به مطالبه گری های آنان داده می شود، آنان را به پای صندوق های رای خواهد کشاند.

 

جمهوري اسلامي ايران براين باور است كه حضور سياسي زنان در مناصب حكومتي می تواند مثمر ثمر بوده و از پتانسیل حاصل از حضور آنها در مناصب مختلف سیاسی و فرهنگی و اجتماعی استفاده بهینه را نمود .


رويكرد اسلام به بحث حضور زن در حكومت و سياست مبتني بر انديشه‌اي است كه قائل به حضور زنان در مقياس تكامل جامعه است. از اين منظر حضور زن در تكامل‌گرايي بدين معنا است كه افق حساسيت و انديشة زنان از سطح مسائل خرد و تنها كسب مناصب قدرت بطور كلّي به افق بالاتري دست يابد.


 از اين منظر زنان محور ارتقاء سطح حساسيت در جوامع جهت نيل به اهداف و آرمانهاي بزرگ مي‌باشند. لذا اصلي‌ترين نقش زنان در جايگاه حكومتی  جوامع، نقشي كيفي مبتني بر تغيير ارزشها، ارتقاي تفكرات و تعالي رفتار عمومي جامعه است و كليدي‌ترين جايگاه بانوان مسلمان شكل‌دهي موج عواطف جمعي است.


حضور کمرنگ زنان در مناصبتهای سیاسی و اجتماعی استان را میتوان از ضعفهای سطوح مدیریتی این استان برشمرد ، چرا که حس مادری و حس حاکمیتی در اداره یک محموعه باعث تلفیقی از حس مادرانه که همان دلسوزی و محبت و توجه همراه با دید حاکمییتی ، خروجی جدیدی را بودجود خواهد آورد که در نتیجه آن باعث آرامش و تلطیف و روان شدن کارهای اداری یک مجموعه میشود و این را می توان در بعضی از مناسب حکومتی که سکاندار آنان از بانوان محترم بودند به عینه ملاحظه و مشاهده کرد .


لذا یکی از ضعفهای اساسی شورای شهر سنندج ، حضور بانوان پرتوان می باشد چرا که هر چند بانوان فعلی از جهاتی توانمند و در خور شان شورا میباشند و قابل احترام ، اما لازمه شورای شهر بانوانی فعال و پرتلاش و تخصص در امور فرهنگی و آشنایی با فرهنگ و سنن حاکم بر شهر گرگان که از قومیتهای مختلف و متعدد می باشند ، را طلب می کند و به امید روزی که بخش اعظمی از اعضای شورای شهر فعلی گرگان از بانوان تحصیل کرده ، ایثارگر و متعهد و متختصص باشند.


حضور یکپارچه بانوان شهر سنندج در انتخابات شهر ، یعنی حضور تمامی مادران و خواهران که آینده سازان این جامعه و تربیت کننده گان نسل فردا می باشد ، باعث افتخار ومباهات می باشد.


 به امید حضور پررنگ آنان ...


انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel