Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 26 شهریور 1394 / 09:31|کد خبر : 583|گروه : اخــبــار زنــان

جرقه‌های امید به زندگی دركمپ ترك اعتیاد بانوان سنندج

جرقه‌های امید به زندگی دركمپ ترك اعتیاد بانوان سنندج

اعتیاد واژه‌ای است كه امروزه در بسیاری از محافل برسر زبان‌ها می‌چرخد؛ پدیده‌ای شوم كه بسیاری از خانواده‌ها را به مرز ناكامی كشانده است و امروز بسیاری در منجلاب آن گرفتارند...

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، اعتیاد واژه‌ای است كه امروزه در بسیاری از محافل برسر زبان‌ها می‌چرخد؛ پدیده‌ای شوم كه بسیاری از خانواده‌ها را به مرز ناكامی كشانده است و امروز بسیاری در منجلاب آن گرفتارند. شاید پیش از این اعتیاد بیشتر به جامعه مردان مربوط می‌شد، اما اكنون این مرزها درهم شكسته و این غول بی شاخ و دم، دامان زنان را نیز گرفته و البته كردستان نیز از این مشكل در امان نمانده است.


این پدیده شوم در كنار كارتن خوابی 30 تا 40 زن در سنندج، سبب شد تا لزوم ایجاد كمپ ترك اعیاد برای زنان این استان نیز احساس شود و سرانجام در 27تیر سال گذشته، كمپ ترك اعتیاد بانوان كردستان (ناجی) پس از دریافت مجوز از سازمان بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر كشور، با حضور مسئولان استان افتتاح شد؛ كمپی كه با پذیرش 3 بانوی معتاد در همان روز نخست، كار خود را آغاز كرد و تاكنون 46 نفر برای ترك اعتیاد به این مركز مراجعه كرده و بستری شده‌اند.


درچند سال گذشته بسیاری از بانوان به دلیل نبود اطلاع‌رسانی و آگاهی‌های لازم نسبت به مصرف موادمخدر، به مصرف قرص‌های لاغری كه از جنس مواد افیونی است و تعداد آنها نیز كم نیست، گرایش پیدا كرده‌اند.


دراین میان درسال‌های گذشته برای پیشگیری از اعتیاد بانوان در استان اقدام‌های مختلفی انجام شده كه شاید بتوان گفت مهم‌ترین آن فعالیت‌ كمپ‌های ترك اعتیاد بوده است.


درچند دهه گذشته پدیده شوم اعتیاد در كشور و كردستان پیشرفت محسوسی داشته و این ماده افیونی خوش خط و خال، بسیاری از جوانان و سرمایه‌های انسانی كشور را در دام خود گرفتار كرده است، به‌طوری كه امروز شاهدیم در برخی معابرعمومی، بسیاری از معتادان درحال خرید و فروش مواد و مصرف آن هستند؛ پدیده‌ای كه سبب آزرده خاطر شدن بسیاری از شهروندان شده است.


با توجه به اینكه این كمپ تنها مركز ترك اعتیاد بانوان در استان است، امیدواریم با حمایت جدی مسئولان مكانی مناسب و برخوردار از استانداردهای لازم برای آن تهیه شود تا گامی در مسیر كاهش و كنترل این آسیب اجتماعی، التیام درد خانواده‌ها و نجات زندگی همه جوانانی باشد كه در این معضل گرفتار شده‌اند.


اعتیاد به موادمخدر از مهم‌ترین مشكلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است كه عوارض ناشی از آن، تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و سبب ركود اجتماعی در زمینه‌ های مختلف می‌‌شود.


 این پدیده خانمانسوز، امروز نه تنها مردان را گرفتار كرده است، بلكه تعدادی از بانوان نیز به دام اعتیاد افتاده‌اند و در شهر به شیوه‌های مختلف درحال جمع‌آوری كمك برای تهیه مواد هستند. حضور این زنان در خیابان‌ها سبب شده است شهروندان خواستار جمع‌آوری و برخورد جدی‌تر با سوداگران مرگ شوند.

روند درمان زنان معتاد
نماینده كمپ ترك اعتیاد بانوان سنندج كه 12 سال است از چنگ اعتیاد نجات یافته و پاك است، می‌گوید: دوره درمان شامل 21 روز حضور كامل و شبانه‌روزی در كمپ است و از میان افراد مراجعه‌كننده به كمپ، 7 نفر پس از 3 دوره تمدید، سلامتی خود را به دست آورده‌اند.


«كمال فتحی» ادامه می‌دهد: مسئول كمپ، مدیر داخلی آن، مسئول اتاق سم‌زدایی، مسئول خرید و كار و اطلاع‌رسانی از جمله كاركنان این كمپ هستند كه بیشتر آنان از معتادان بهبودیافته هستند. وی با اشاره به روش بهبودی این افراد می‌گوید: زنان بیمار از ابتدای ورود به‌صورت كامل ازسوی بانوان خدمتگزار این كمپ بازرسی می‌شوند و ترك بدون دارو را آغاز می‌كنند.مراحل درمان معتادان
نماینده كمپ ترك اعتیاد بانوان سنندج با اشاره به مراحل درمان معتادان دراین كمپ اظهار می‌كند: بیماران هفته نخست را در اتاق سم‌زدایی می‌گذرانند و پس از پایان سم‌زدایی، وارد اتاق بهبودی می‌شوند كه در آنجا می‌توانند از امكاناتی مانند آب درمانی، ورزش، موسیقی و كلاس‌های معنوی كه روزانه به مدت یك ساعت و نیم برگزار می‌شود، بهره‌ببرند.


فتحی با بیان اینكه در این مكان با همه توان به معتادان خدمت‌رسانی می‌شود، عنوان می‌كند: بیماران در كمپ به جز 3وعده غذای روزانه، یك وعده نیز با كیك، آبمیوه، بستنی و میوه پذیرایی می‌شوند.


وی همچنین با اشاره به فضای مناسب كمپ ادامه می‌دهد: خانواده‌ها و بستگان درجه یك بیماران، می‌توانند در روزهای جمعه زیرنظر مسئولان كمپ، با بیماران ملاقات كنند.

نجات زن معتاد؛ نجات جامعه


 نماینده كمپ ترك اعتیاد بانوان سنندج با بیان اینكه اعتیاد این افراد به موادمخدر متفاوت است، اظهار می‌كند: بیشتر این افراد معتاد به موادمخدر از نوع شیشه هستند و تعدادی نیز به حشیش، هروئین و قرص‌های روانگردان معتاد بوده‌اند.


فتحی می‌افزاید: با توجه به اینكه بانوان معتاد بیشترین ضربه را به پیكر جامعه وارد می‌كنند، نجات یك زن معتاد و بهبود وی، به مراتب مهم‌تر از نجات یك مرد معتاد است.


وی با اشاره به مشكلات كمپ‌ ترك اعتیاد می‌افزاید: این كمپ به‌عنوان تنها كمپ نگهداری زنان معتاد در سنندج، چندبار تا مرز تعطیلی كامل پیش رفته است.


فتحی با اشاره به وجود 30 تا 40 زن كارتن خواب در سنندج عنوان می‌كند: نیاز به وجود كمپی برای نگهداری و بهبود این زنان معتاد، به مراتب بیشتر از مراكز ترك اعتیاد مردان است.


وی می‌گوید: به دلیل آمار قابل توجه معتادان زن در استان، باید برای نجات آنان و جلوگیری از افزایش آمار این قشر، برنامه‌ریزی‌های اصولی انجام داد.
این مسئول از نام پروردگار به‌عنوان شاه كلید نجات انسان‌ها از آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد نام می‌برد و اظهار می‌كند: تقویت مبانی دینی، مانع گرایش افراد جامعه به سمت اعتیاد می‌شود.اعتیاد؛ دلیل برخی طلاق های استان
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر كردستان نیز با بیان اینكه ۲۵ تا ۳۰درصد از معتادان زن در كردستان ازطریق شریك زندگی خود یا یكی از اعضای خانواده معتاد شده‌اند، اظهار می‌كند: بیش از ۴۰ تا ۴۵درصد از طلاق های استان به دلیل مشكل اعتیاد است.


«سلیم كریمی» میانگین سنی بانوان معتاد در استان را كمتر از مردان می‌داند و می‌گوید: بلوغ سنی بانوان سریع‌تر است و به همین دلیل نیز مصرف مواد روانگردان و صنعتی از سن پایین آغاز می شود.


وی می‌افزاید: در بافت جمعیتی استان، اعتیاد بیشتر در سنندج نمود یافته است و در شهرهای سروآباد و دیواندره تعداد مبتلایان كمتری داریم كه این موضوع با توجه به بافت فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، نوع تعاملات خانوادگی زن و شوهر و نوع رفتار با دختران قابل لمس است.


دبیرشورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر كردستان اضافه می‌كند: برای پیشگیری از اعتیاد در كردستان، سند پیشگیری از اعتیاد كه شامل برنامه‌ها و اقدام‌های ویژه ای برای همه قشرها از جمله بانوان است، در كانون های هدف اصلی شامل خانواده ها، محلات، محیط های كار و آموزشی درحال اجراست.

گزارش از مهوش رحیمیبرچسب ها :

کمپ ترک اعتیاد بانوان سنندجپدیده شوم در خانواده هامنجلاب گرفتاری ها

نظرات کاربران :

آزیتا ملک زاده [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:22] پاسخ

هرجا پای اعتیاد باز می شود در صف نخست زنان قرار می گیرند زیرا بیشترین آسیبها از اعتیاد پدر، برادر، فرزند، همسر و حتی دوست و همکار به آنها وارد می شود.

پرستو مولودی از سنندج [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:26] پاسخ

نقش پیشگیرانه در بحث مواد مخدر در زنان باید پررنگ شودولی هر روز مواد مخدر در بین مردم زیادتر میشه خب نیروهای انتظامی چیکار می کنند آیا واقعا نمی توانند جلوی فروشندگان را بگیرند که همواره اعتیاد بین نه تنها مادران بلکه در بیم مردها هم کمرنگ شود

آرزو صباحی از کردستان [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:27] پاسخ

اغلب زنان معتاد، مواد مخدر را در خانه مصرف می کنند و به همین دلیل مشکل اعتیاد آنان کمتر به چشم می آید و آشکار می شود.

پریسا حسین پناهی [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:28] پاسخ

هر چقدر سطح تحمل افراد کمتر باشد، بیشتر به دنبال لذت جوئی های آنی و راحت طلبی می روند و کمتر اهداف متعالی و بزرگ را دنبال می کنند. امروزه متأسفانه جوانان درصددند به جای رسیدن به لذت های پایدار، از ابزارهای نامشروع و راههای میان بُر برای رسیدن به لذت ها و خوشی های آنی و گذرا استفاده نمایند، در حالی که این مسأله به جهت پیامدهای ناگوار آن، در شریعت مورد مذمت قرار گرفته است. شاید این یکی دیگر از دلایل استفاده از مواد در بین خانم ها خصوصا دختران جوان کردستان است .

روناک امیری [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:29] پاسخ

درگیری و نزاع بین والدین در محیط خانواده موجب سلب آرامش و آسایش فرزندان در خانه می شود، لذا آنها ترجیح می‎دهند که بیشتر اوقات خود را در خارج از منزل سپری نمایند و به جهت کمبود محبت از سوی والدین، جذب محبت های ظاهری گروههای منحرف شوند و با تحریک آنها برای رهایی از سختی ها و مشکلات زندگی، به مصرف مواد مخدر روی آورند

ناشناس [پنجشنبه 26 شهریور 1394 | 10:29] پاسخ

30 ، 40 زن کارتن خواب در استان وجود دارد واقعا که مسئولان چقدر به راحتی از این آمار حرف می زنند ؟؟؟؟؟؟

مریم [یکشنبه 29 شهریور 1394 | 09:33] پاسخ

کاش گامی در راستای کاهش و کنترل این آسیب اجتماعی، التیام درد خانواده‌ها و نجات زندگی همه جوانانی باشد که در این معضل گرفتار شده‌اند.

شهروند [یکشنبه 29 شهریور 1394 | 09:34] پاسخ

آقای فتحی، پس از چندین سال اعتیاد دوازده سالگی بهبودی اش را جشن گرفت و در حال حاضر با نیتی خیرخواهانه و با هدف کمک به این آسیب دیدگان اجتماعی و گشایش دریچه ای از امید به روی آنان، با وجود مشکلات مادی فراوانی که در اداره کمپ وجود دارد، همچنان در این مرکز خدمت می کند.

کیوان [یکشنبه 20 دی 1394 | 22:54] پاسخ

با سلام خدمت تمام مسؤلین لطفا نظارت بیشتری بر کمپ ها داشته باشین , ایا کمپ ترک اعتیاد آخکند واقع در روستای آخکند که بین شهرستان بوکان و سقز میباشد مجوز دارد یا فقط برای کسب درامد دایر شده و ایا نظارتی بر این کمپ صورت میگیرد لطفا جواب دهید . ممنون

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel