Aftabedel Print Banner
شنبه 26 فروردین 1396 / 10:57|کد خبر : 5796|گروه : اخــبــار زنــان

کارت زرد بیکاران کُردستانی به دولت/ کلیدی که در قفل بیکاری شکست!

کارت زرد بیکاران کُردستانی به دولت/ کلیدی که در قفل بیکاری شکست!

زمانی که به جامعه هدف می گوییم راه رسیدن به آینده موفق کسب تحصیل و تجربه است اما او در هر خانوار چند جوان تحصیل کرده بیکار مشاهد می کند مسلما دیگر جوانان فردا هم از اینکه چندین سال را به امید پیدا کردن کار باشند ناامید می شود....

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، از گذشته های نه چندان دور که بخواهیم بگوییم، شاید یادمان باشد زمانی که در خانواده ای می گفتند که پسر یا دختر فلان کس برای دانشگاه قبول شده است، همه از شانس و زرنگی و اقبالش می گفتند، اینکه دیگر کارو آینده اش تضمین شد و دیگر خوشبخت خواهد شد اما با گذشت زمان دیگر دانشگاه آنطور که باید نتوانست جوابگوی بسیاری از دغدغه ها و خواسته های دانشجویان شود، جوانان فارغ التحصیلی که بعد از پایان دانشگاه به جمع بیکاران اضافه خواهند شد و همچون زندانی بدون دیوار با مرزهای نامریی خانه نشینی را به کارها و شغل های کاذب ترجیح می دهند .


 چندان نیازی به آمار و ارقام نیست، همین که به اطراف تان نگاه کنید، می بینید که تعداد داشجویان بیکارنسبت به نسل قبل چند برابر شده است. این موضوع را می توان با گذشتن از دانشگاه ها به عینه مشاهده کرد .


از آنجایی که استان کردستان استانی غیر صنعتی است و کارخانه ها و کارگاه های صنعتی زیادی ندارد از نظر میزان بیکاری بالاتر از میانگین کشوری است و با وجود آنکه جوانان تحصیلکرده فراوانی دارد بیشتر آنها اگر هم کاری پیدا کنند با رشته تحصیلی و زحمتی که طی چند سال در دانشگاه کشیده اند مرتبط نیست .


 
در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، بیکاری از مشکلات مهم اجتماعی و از نامطلوب‌ترین پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی است که پیامد‌هایی منفی در زمینه‌های مختلف به دنبال دارد.

 


رئیس جمهور در جلسه انتخاب استاندار کردستان گفته بود از شما «کردستانی آبادتر» می‌خواهم، اما اکنون نام کردستان در میان سه استانی است که بالاترین نرخ بیکاری را به نام خود ثبت کرده‌اند، با این حال مردان تدبیر، طبق معمول درباره این آمار هم روزه سکوت گرفته و تاکنون به این سؤال که این بود آن «کردستان آبادتر» مد نظر رئیس جمهور پاسخی نداده‌اند!

 


طبق آنچه در بخش شاخص‌های عمده نیروی کار در جمعیت 15 ساله و بیشتر گزارش اخیر مرکز ملی آمار آمده نرخ بیکاری افراد 15 تا 24 ساله (مرد و زن) در کشور 28.6 درصد و در کردستان 50.1 درصد یعنی 21.5 درصد بالاتر از میانگین کشوری و نرخ بیکاری افراد 15 تا 29 سال در کشور 24.8 درصد و در کردستان 43.3 درصد یعنی 18.5 درصد بالاتر از میانگین کشوری است!

 


 در دنباله همین بخش آمده است که نرخ بیکاری مردان 15 تا 24 ساله در کردستان 46.5 درصد و نرخ بیکاری مردان 15 تا 29 ساله 39.1 درصد و نرخ بیکاری زنان 15 تا 24 ساله 60.8 درصد و نرخ بیکاری زنان 15 تا 29 ساله هم 58.7 درصد است که این داده‌ها به روشنی وضعیت اسف‌بار اشتغال جوانان در کردستان را تبیین می‌کند.

 


بیکاری جوانان امروز، بی انگیزگی جوانان فردا
 پرستو سعیدی کارشناس علوم اجتماعی گفت: بیکاری جوانان امروز، جوانان فردا را نسبت به درس خواندن بی انگیزه می کند. عدم وجود فرصت های شغلی برای جوانان سبب نگرانی و بی انگیزگی در میان دانش آموزان در حال تحصیل می شود.

 


وی گفت: زمانی که به جامعه هدف می گوییم راه رسیدن به آینده موفق کسب تحصیل و تجربه است اما او در هر خانوار چند جوان تحصیل کرده بیکار مشاهد می کند مسلما دیگر جوانان فردا هم از اینکه چندین سال را به امید پیدا کردن کار باشند ناامید می شود.

 


 وی در ادامه افزود: اگر امروز از این جوانان ها استفاده نکنیم و اجازه بدهیم سن آنان دربطالت و بیکاری و یا درمحل های نا مناسب و در کنار قلیان و توتون های شیمایی که مضر برای سلامتی هم می باشند و در بسیاری موارد اعتیاد و ناهنجاری و آسیب های اجتماعی را در پی داشته و خواهد داشت بالا برود پس از مدتی دیگر نمی توان از سواد ، معلومات و یا تخصص این جوانان تحصیل کرده دانشگاهی استفاده کرد .

 


کردستان، رتبه چهارم فارغ‌التحصیلان بیکار زن در کشور
لیلا آژیر مدیرکل امور بانوان استانداری کردستان اظهار داشت: متاسفانه آمارهای ارائه شده در حوزه بانوان و بیکاری بسیار نگران‎کننده است.
وی افزود: استان کردستان رتبه نهم بیکاری زنان کشور، رتبه هفتم زنان جوان و رتبه چهارم را از لحاظ فارغ‌التحصیلان بیکار زن را در کشور دارد که این آمار، هشداری برای مسوولان است.


وی تصریح کرد: زنان کارآفرین در استان کردستان هنوز نوپا هستند و نیازمند حمایت مسوولان و بررسی مشکلات و مسائل آنها برای ارائه نتایج موفقیت‌آمیز هستند.


دو سوم افراد جویای کار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به اینکه بیکاری مهمترین دغدغه مردم و مسئولان استان است، گفت: متاسفانه دو سوم بیکاران استان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

 


 رشیدی ادامه داد: لازمه ایجاد اشتغال در کردستان، سرمایه‌گذاری است که متاسفانه تاکنون سرمایه‌گذاری عظیمی که بتواند آمار بیکاری استان را کاهش دهد، صورت نگرفته است.


 
وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده باید سالانه برای 17 هزار و 500 نفر در استان اشتغال ایجاد شود، ذکر کرد: براساس نرخ سال 90 برای ایجاد این میزان اشتغال در استان پنج هزار و 250 میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

 


در حالی که دولت های کنونی و مسئولین در استانمان همواره وعده هایی را برای رفع بیکاری  و ایجاد زمینه های لازم جهت اشتغال جوانان و زنان مطرح می کنند اما آمار بیکاری نشان از موقعیت نه چندان قابل قبول مسئولان در این حوزه است .

 


پدیده بیکاری امروز مانند غول خفته بهترین جوانان را یکی یکی شکار کرده و با توجه به اینکه در کردستان زمینه‌های پرکردن اوقات فراغت نیز فراهم نیست، امکان دارد‌آنها را به کام خود فرو ببرد، پس باید قبل از ‌آنکه دیر شود، مسئولان پای در رکاب حل مشکلات بیکاری در کل کشور از جمله این استان بگذارند.

 

 

انتهای پیام/
 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

پ ج [سه شنبه 9 آبان 1396 | 08:43] پاسخ

بیکاری به معنی نبودن پارتی ، متولد 80 استخدام شده از بند پ استفاده کرده ولی متولد 60 هنوز بیکاره به علت نبود بند پ

ن م [سه شنبه 9 آبان 1396 | 08:50] پاسخ

افراد غیر بومی که وابسته به روسا و مدیران می باشند با سن پایین با دیپلم در ادارات کار می کنند و دارند ادامه تحصیل می دهند ولی برای فرزندان ما کار نیست به علت عدم بند پ

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel