Aftabedel Print Banner
شنبه 21 شهریور 1394 / 08:36|کد خبر : 554|گروه : اخــبــار زنــان

مشاركت 40درصدی زنان كردستان در ورزش/ امكانات ورزش همگانی برای بانوان كردستانی کم است

مشاركت 40درصدی زنان كردستان در ورزش/ امكانات ورزش همگانی برای بانوان كردستانی کم است

كردستان، استعدادها و ظرفیت‌های ورزشی بسیاری در حوزه بانوان دارد و مسابقات قهرمانی، مؤثرترین راه برای توسعه ورزش این قشر محسوب می‌شود، اما نه تنها از این ظرفیت‌ها در استان استفاده نمی‌شود، بلكه تاكنون هیچ راهكاری نیز برای رفع كمبودهای ورزش بانوان اندیشیده نشده است.

به گزارش  آفتاب دل، كردستان، استعدادها و ظرفیت‌های ورزشی بسیاری در حوزه بانوان دارد و مسابقات قهرمانی، مؤثرترین راه برای توسعه ورزش این قشر محسوب می‌شود، اما نه تنها از این ظرفیت‌ها در استان استفاده نمی‌شود، بلكه تاكنون هیچ راهكاری نیز برای رفع كمبودهای ورزش بانوان اندیشیده نشده است.


درحدود نیمی از جمعیت استان را زنان تشكیل می‌دهند، بنابراین نیازمند ساخت پارك اختصاصی ورزشی، فرهنگی و تفریحی برای بانوان است، اما این موضوع تاكنون به‌صورت گسترده و ساماندهی شده مورد توجه قرار نگرفته است.


هرچند این روزها درزمینه توسعه ورزش بانوان و ضرورت آن حرف‌های بسیاری بیان می‌شود، مسئولان جلسه‌های متعددی در این حوزه برگزار می‌كنند و طرح‌های مختلفی نیز تصویب می‌شود، اما وقتی در عمل نگاهی به كارنامه ورزش بانوان كردستان می‌اندازیم، سؤالات بسیاری به ذهنمان خطور می‌كند، مانند اینكه مسئولان چقدر به فراهم كردن زیرساخت‌های ورزش بانوان توجه می‌كنند؟ البته برخی از مسئولان از مشاركت 40درصدی زنان كردستان در ورزش سخن می‌گویند و آن را رو به رشد می‌دانند.

زیرساخت‌ها كم است
یك بانوی سنندجی كه در تپه «توس نوذر» درحال ورزش كردن است، در گفت‌وگو با همشهری اظهارمی‌كند: مدت‌هاست برای ورزش صبحگاهی به این مكان مراجعه می‌كنم و با وجود كمبودها از وضع موجود راضی هستم.


«فرشته شانظری» كه حدود 35سال دارد، ادامه می‌دهد: انجام فعالیت‌های ورزشی نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب است، اما در استان ما به‌ویژه سنندج، به این موضوع توجه چندانی نشده است و ما هم ناچاریم كه با وضع موجود بسازیم و با آن كنار بیاییم.


وی می‌افزاید: این محل چند سال است كه به مكان ورزشی بانوان اختصاص داده شده است، اما در شرایط مطلوبی قرار ندارد و رفع مشكلات موجود به تلاش بیشتر مسئولان نیاز دارد.

شعار كافی نیست
این بانوی سنندجی با انتقاد از مسئولان مربوط در استان اظهارمی كند: مسئولان در برنامه‌ها و جلسه‌های مختلف برای حمایت از ورزش بانوان استان برنامه‌هایی را ارائه می‌دهند، اما مشكل اینجاست كه این برنامه‌ها درحد شعار باقی مانده است. مسئولان باید از شعار دادن پرهیز  كنند.


شانظری با تأكید بر توسعه اماكن ورزشی بانوان در استان می‌افزاید: در دنیای امروز نیاز است كه برای توسعه ورزش تلاش شود و این موضوع نیازمند تلاش برای توسعه اماكن ورزشی است، زیرا اكنون بسیاری از بانوان استان به دلیل كمبود اماكن ورزشی، قادر به انجام فعالیت‌های ورزشی نیستند.

ایجاد پارك بانوان اقدامی مناسب بود
مشاور اموربانوان استانداری نیز دراین زمینه اظهارمی كند: پارك‌های بانوان به‌عنوان محل مناسبی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت این قشر محسوب می‌شود و آنان می‌توانند دراین پارك‌ها با آرامش بیشتری اوقات فراغت خود را سپری كنند.


«لیلا آژیر» با تأكید بر لزوم تجهیز پارك بانوان سنندج می‌افزاید: مدتی از آغاز ساخت پارك بانوان این شهر می‌گذرد، اما این پارك هنوز تكمیل نشده است و بانوان سنندجی همچنان چشم‌انتظار ساخت و تكمیل آن هستند.


وی با اشاره به حمایت از ورزش بانوان در استان می‌گوید: با وجود اینكه این قشر نیمی از جمعیت افراد جامعه را تشكیل می‌دهند، اما توجه چندانی به نیازهای آنان نشده است.


این مسئول ادامه می‌دهد: برای توانمندسازی بانوان باید از ظرفیت همكاری و مشاركت همه نهادها، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری‌ها استفاده و تمهیدات لازم برای آموزش و توانمندسازی، مشاوره و ارائه خدمات رفاهی ‌ـ  اجتماعی به بانوان اندیشیده شود.


آژیر همچنین با اشاره به حضور برخی از زنان در فعالیت‌های اجتماعی می‌گوید: برای ارتقای روحیه نشاط و شادی درمیان بانوان و تعمیم این روحیه به خانواده و اجتماع، باید توجه ویژه ای به این موضوع صورت گیرد.روند رو به رشد ورزش بانوان
 اما شاید سؤال بسیاری از مردم این باشد كه با وجود اینكه چند سالی می‌شود توسعه ورزش همگانی در كانون توجه مسئولان قرار گرفته است و نمونه آن نیز تلاش برای‌ ترویج ورزش به واسطه راه‌اندازی ایستگاه‌های ورزش صبحگاهی در بوستان‌هاست، زنان در كجای این طرح قرار گرفته‌اند؟ آیا زنان می‌توانند همچون مردان به راحتی در بوستان‌ها ورزش كنند؟


یكی از كارشناسان ورزشی كردستان با اشاره به این سؤالات كه در ذهن مردم شكل گرفته است، از روند رو به رشد ورزش زنان كردستان ابراز خرسندی می‌كند و می‌گوید: این حوزه در بخش قهرمانی نیز فعال است و بسیاری از بانوان استان در لیگ‌های دسته یك حضور دارند.


«سوما محمدی» همچنین با اشاره به موفقیت‌های بانوان در عرصه‌های استانی، كشوری و حتی بین المللی می‌افزاید: برگزاری مسابقات قهرمانی استان در بیشتر رشته‌های بانوان، از مؤثرترین راه‌ها برای توسعه ورزش این حوزه است.


وی بر ارتقای آموزش مربیان تأكید می‌كند و می‌گوید: این نكته یكی از مواردی است كه در برنامه‌های اداره كل ورزش و جوانان كردستان در بخش بانوان باید به آن توجه بیشتری شود. البته باید اشاره كنم كه در این زمینه موفقیت‌هایی نیز كسب شده است.


محمدی كمبود امكانات و فضاهای ورزشی را از دیگر مشكلات اصلی بانوان در عرصه ورزش می‌داند و عنوان می‌كند: باید بیش از گذشته به این موضوع مهم توجه شود.
وی اضافه می‌كند: نیازمند حضور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه هستیم تا بتوانیم ورزش بانوان را به سوی توسعه سوق دهیم.

 مشاركت بانوان در ورزش
مدیركل ورزش و جوانان كردستان نیز با ارائه گزارشی از وضع ورزش زنان این استان، مشاركت همگانی بانوان در موضوع ورزش را 40‌درصد عنوان می‌كند و می‌گوید: زنان استان در جشنواره‌ها و همایش‌های همگانی ورزشی حضور چشمگیر و حداكثری دارند.


«حامد جولایی» با بیان اینكه پست‌های بدون متصدی در شهرستان‌های استان در بخش ورزش بانوان با توجه به حضور زنان توانمند و كارشناس در كردستان، تكمیل شده است، اظهارمی كند: همه شهرستان‌های استان از مسئول ورزش بانوان برخوردار شده‌اند.


وی با بیان اینكه در سنندج سالن و استخر ویژه زنان با جذب علاقه‌مندان فراوان فعالیت می‌كند، می‌گوید: در شهرستان‌های استان نیز اماكن ویژه ورزش بانوان وجود دارد.


مدیركل ورزش و جوانان كردستان ادامه می‌دهد: در همه هیأت‌های ورزشی شهرستان‌های استان نیز نایب رئیسان زن در حوزه‌های مربوط بسیار فعال هستند.

شهلا اخلاقی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel