Aftabedel Print Banner
سه شنبه 17 اسفند 1395 / 09:22|کد خبر : 5471|گروه : اخــبــار زنــان

شوراهای اسلامی شهر و روستا، وسیله مطلوب تحول اجتماعی

شوراهای اسلامی شهر و روستا، وسیله مطلوب تحول اجتماعی

از مهمترین تاثیرات شورای شهر و روستا وجود نوعی تضاد و تعارض توام با تشریک مساعی در چهارچوب حکمرانی محلی است که در بلند مدت باعث تقویت مردمسالاری و دمکراسی می شود. این موضوع ویژگی کلی بسیاری از نهادهای عمومی و انتخاباتی است ...

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، برای بررسی صحیح جامعه ای که به طور آگاهانه و با نقشه و برنامه در حال حرکت به سمت ایجاد پایه های اجتماعی و فرهنگی و تحول پذیری سیستمهای مدیریتی و توسعه ای  خود می باشد می توان بر نهادهای مردمی و عمومی که ساختاری دمکراتیک و فراگیر اجتماعی دارند متمرکز شد. عاملیت و کارگزاری چنین نهادهای بسیار وسیع و چشمگیر است و تجسم دقیق جایگاه این دسته نهادها و اعتبار بخشی به آن در بهزیستی عمومی نقش قابل توجه دارد.

 

در واقع از مشخصه های بارز تغییرات و دگرگونیهای هدفمند و تدریجی جامعه توجه به نهادهای عمومی و مردمی و تاکید بر ضرورت وجودی آنها و تقویت جایگاه سیاسی و اجتماعی آنها می باشد. از جمله ی این نهادها که در سالهای بعد از انقلاب اسلامی مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفت شوراهای اسلامی شهر و روستا می باشد که توانسته در گفتمان مدیریت شهری و روستای جای برای خود بیابد و مورد توجه فعالان و سیاستگذاران قرار گیرد.

 

این نهاد مهم  که بر پایه سه محور1- آیات و احادیث دینی به خصوص آیه 38 سوره شوری 2- اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به خصوص اصل 100 این قانون 3- انتخابات عمومی شکل گرفته است تاکنون چهار دوره انتخابات سراسری به خود دیده است و در گذر زمان تا حدی تکوین و استقرار یافته است.

 

به واقع شورای شهر و روستا یک عامل مهم و مطلوب اجتماعی در مشارکت توسعه ای و عمومی در لایه های مختلف شهری و روستای به جهت ارتقاء محیط زندگی و زیست عمومی شهر و روستا به شمار می آید. عاملیت این نهاد سیاسی و اجتماعی با در نظر گرفتن نمایندگی مستقیم مردم حوزه شهر و روستا، که در حوزه خدمات عمومی و نظارتی قرار می گیرد، در نهایت به بهزیستی عمومی می انجامد قابل بررسی است. بر اساس این رهیافت شورا های اسلامی یک کارگزار متمایز و محلی است که به صورت مستقیم در ارتباط با انتخاب کنندگان قرار دارد و در نهایت خود مدیریتی اجتماعی و مشارکتی شهروندان را موجب می شود.

 

از مهمترین تاثیرات شورای شهر و روستا وجود نوعی تضاد و تعارض توام با تشریک مساعی در چهارچوب حکمرانی محلی است که در بلند مدت باعث تقویت مردمسالاری و دمکراسی می شود. این موضوع ویژگی کلی بسیاری از نهادهای عمومی و انتخاباتی است و تمام طرفهای حاضر در مدیریت شهری و محلی در عین وجود تضاد و تفاوت منافع گروهی و جناحی در نهایت برای بهزیستی ساکنان شهر و روستا و دوری از "بد زیستی" راه تشریک مساعی و اتفاق آراء و توافق همدلانه را برای رسیدن به مطلوب در نظر می گیرند. اصل ماهیت وجودی شورای شهر و روستا تمرین دمکراسی عمومی و همگانی است رهیافتی که تحول آفرین و توسعه بخش است .

 

تمرکز بر نقش و کارگزاری شوراهای شهر و روستا در مبحث توسعه تاثیر مستقیمی بر تحول اجتماعی و بهزیستی ساکنان سرزمین ایران دارد. در حقیقت قدرت گفتمانی و اجتماعی شوراهای شهر و روستا  در دو حوزه ی ویژه قابل تشریح است؛1- در ارتقاء مردمسالاری و2- در کمک به خود مدیریتی محلی و شهری بر پایه ایجاد تحول اجتماعی و فرهنگی که هر دوی آنها منافع توسعه ای ملی و بلند مدت را تضمین می کنند. این دو حوزه که برشمردم بسیار فراتر از صرف وجود یک نهاد عمومی و قانونی است بلکه نقش برجسته ای در افق و چشم انداز بین نسلی و تعادل ملی و توسعه پایدار برعهده دارد.

 

به باور من این رهیافت کلی در کارگزاری و عاملیت شوراهای شهر و روستا در ارتقاء دمکراسی و خودمدیریتی محلی در بسیاری از حوزه های دیگر اجتماعی، سیاسی و اقتصادی اقدامی کاربردی و قابل اجراء ست و فرآیند مشارکت همگانی و عمومی را افزایش می دهد. توجه ویژه و گسترده به جایگاه شورای شهر و روستا به عنوان یکی از حوزه های مهم و غیر قابل انکار یک همت عمومی و ملی و حاکمیتی می طلبد.

 

مطالعات این حوزه مهم نمی بایست در روند حرکت توسعه ای کشور فراموش شود این مهم نیازمند جبران و تصحیح از سوی سیاستگذاران است. به صورت استدلالی می توان متذکر شد امروزه شناسایی و رسیمیت یافتن کانونهای مشارکت عمومی برای رسیدن به اهداف چشم انداز توسعه پایدار و تحول اساسی اجتماعی و فرهنگی از اهمیت زیادی برخوردار است. شوراهای شهر و روستا به راستی از جنبه های اساسی کشف کانون مشارکت و تحول اجتماعی به شمار می روند و می توان امیدوار بود این نهاد ارزشمند جایگاه ممتز خود را به دست آورد.

 

کاوه اسدی- وکیل پایه یک دادگستریبرچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel