Aftabedel Print Banner
یکشنبه 8 اسفند 1395 / 12:42|کد خبر : 5412|گروه : اخــبــار زنــان

زنان؛ گردانندگان خاموش اقتصاد روستاها/ صنایع‌ دستی، تبلور عینی اقتصاد تاب آور

زنان؛ گردانندگان خاموش اقتصاد روستاها/ صنایع‌ دستی، تبلور عینی اقتصاد تاب آور

نگاهی گذرا به وضعیت زنان روستایی در استان نشان می‌دهد كه كم‌توجهی به توانمندی این زنان در2حوزه اقتصادی و اجتماعی طی سال‌های گذشته تا به امروز موجب مهاجرت بی‌رویه بسیاری از آنان به شهرهای استان شده است.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، نگاهی گذرا به وضعیت زنان روستایی در استان نشان می‌دهد كه كم‌توجهی به توانمندی این زنان در2حوزه اقتصادی و اجتماعی طی سال‌های گذشته تا به امروز موجب مهاجرت بی‌رویه بسیاری از آنان به شهرهای استان شده است.


نیمی از اقتصاد روستاهای استان به دست زنان اداره می‌شود، اما طی سال‌های اخیر نادیده گرفتن این توان باعث شده است تا بسیاری از زنان روستایی از تولید‌كننده به مصرف‌كننده شهری تبدیل شوند.

 

یکی از موثر‌ترین راه‌ها برای تثبیت جمعیت روستاها و جلوگیری از حاشیه‌نشینی در شهرها، فراهم ساختن بستر مناسب برای اشتغال روستانشینان است. به عبارتی دیگر، روستاییان باید برای کارآفرینی در محیط روستا آماده شوند و مهارت‌های لازم برای شروع و تداوم یک کسب و کار موفق را فرا بگیرند.


 در این میان نباید از خاطر برد که بخش مهمی از نیروی کار روستاها را زنان تشکیل می‌دهند و زنان درست به اندازه مردان در پویایی اقتصادی روستاها نقش دارند.


بی‌توجهی به آموزش زنان روستایی و آماده نکردن آنان برای حفظ کسب و کار پایدار سبب شده که بهره‌وری آنان به طرز قابل توجهی کاهش یابد و حتی در برخی از مشاغل، از دور رقابت خارج شوند. بازگرداندن آنان به این چرخه نیز امر دشواری است که روز به روز ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند .


یکی از راه‌هایی که می‌تواند سبب به رسمیت شناختن اشتغال زنان روستایی شود، توجه به صنایع دستی تولید‌شده از سوی آنان است. در این میان ایجاد بازارچه‌هایی برای عرضه این محصولات می‌تواند به عنوان راهکار مورد توجه قرار بگیرد.


صنایع دستی روستایی و عشایری که به نوعی تداعی‌کننده بخشی از سنت‌های اصیل ایرانی است، نه تنها موجب اشتغال در روستاها می‌شود بلکه منبع درآمد مهمی برای خانوا‌رهای روستایی است. زنان روستایی دوشادوش مردان با تولید صنایع دستی همراه با هنر خاص خود می‌توانند موجب توسعه اقتصاد خانواده و در بعد کلی آن موجب توسعه اقتصاد روستایی و عشایری شوند، چون فعالیت‌هایی مانند کشاورزی و دامپروری به کسب درآمد مقطعی در طول سال منجر می‌شود، اما در فصول سرد سال که کشاورزی و دامپروری راکد و خانواده محل درآمدی ندارد، نقش با اهمیت صنایع دستی در تداوم کسب درآمد خانواده روستایی مشخص می‌شود.


از آنجا که اشتغال به صنایع‌دستی در بسیاری از روستاها، بیشتر در فصول بیکاری صورت می‌گیرد، این امر در پیشگیری از مهاجرت فصلی روستاییان به شهرها نیز بسیار حایز اهمیت است. ایجاد اشتغال روستایی افزون بر اینکه از مهاجرت روستاییان به شهر جلوگیری می‌کند، از اضافه شدن تعداد بیکاران در شهرها نیز می‌کاهد.


انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel