Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 19 شهریور 1394 / 10:22|کد خبر : 539|گروه : اخــبــار اســتــان

نقش ائمه جمعه در تبیین سندمهندسی فرهنگی جامعه بسیار حائز اهمیت است

نقش ائمه جمعه در تبیین سندمهندسی فرهنگی جامعه بسیار حائز اهمیت است

رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر نقش روحانیون وائمه جمعه وجماعات در تبیین درست مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی در جامعه تأکید نمود .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، پیش از ظهر امروز دکتر بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی به همراه مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان با آیت ا... حسینی شاهرودی دیدار و گفتگو نمودند.

در این دیدار دکتر بنیانیان با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری در خصوص اجرایی نمودن مباحث مربوط به مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی طرح ها و برنامه های کشور گفت : با توجه به ضرورت موضوع تدوین سند مهندسی فرهنگی برای کشور از چندین سال گذشته با محور قرار دادن دغدغه های مقام معظم رهبری کار بر روی این سند را آغاز نمودیم و این سند یک سالی است که تصویب گردیده که متأسفانه به دلایلی تا کنون اجرایی نگردیده است .

وی با انتقاد از کارهای سطحی زود بازده در کشور تصریح کرد : اجرایی شدن این سند بسیار مهم که قطعا پیشرفت یافتگی کشور را شتاب بسیار گسترده ای خواهد داد ، مستلزم یک عزم جدی در بین مسئولین دولتی و همراهی نهادها و ارگان های مختلف و نخبگان جامعه دارد که در این بین نقش روحانیون و ائمه جمعه آگاه به موضوع مهندسی فرهنگی بسیار ضروری است .

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با حساس خواندن مباحث مربوط به مهندسی فرهنگی گفت : ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی را در نظر داریم تا در چند استان کشور که پتانسیل های لازم اجرایی شدن این طرح را دارند از طریق فراهم ساختن نشست هایی در قالب گفتمان سازی در خصوص تبیین سیاست ها و چشم اندازهای این سند در راستای تدوین سندی استانی ویژه آن استان ذیل این سند کلی همکاری لازم را با استان های متقاضی داشته باشیم .

وی تأکید نمود: با وجود همدلی و همکاری بسیار خوبی که در استان وجود دارد و با نگاه و بینش بسیار ارزشمندی که در حضرتعالی به عنوان نماینده مقام معظم رهبری در بین مدیراندر خصوص اهمیت موضوع مهندسی فرهنگی وجود دارد و اشرافیت گسترده به  مقوله فرهنگ و به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی استان می توان استان کردستان را به عنوان مهمترین استان کشور و پاسدار فرهنگی کشور اولین مرکز در خصوص تبیین موضوع در نظر گرفت  و دراین خصوص آموزش روحانیون و ائمه جمعه استان را در اولین فرصت برنامه ریزی نمود .

دکتر بنیانیان افزود: ما در این خصوص بسیار به نقش ائمه جمعه اعتقاد داریم و قطعا با مطرح نمودن  اهمیت این سند و همفکری مناسب ائمه جمعه وسایرنخبگان فرهنگی می توان به عملیاتی نمودن این سند و اجرایی شدن درست و صحیح آن امیدوار بود .

ضعف در فهم موضوع فرهنگی، مهمترین عامل توسعه نیافتگی استان است

درادامه آیت ا... حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به جایگاه فرهنگی وهنری استان و نگاه ویژه ای  که مقام معظم رهبری به استان کردستان دارندگفت : مهمترین دلیل عدم توسعه نیافتگی استان ضعف در فهم موضوع فرهنگی است .

وی گفت : تبیین و معرفی مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی با توجه به اهمیت موضوع باید متناسب با درک قشرهای مختلف اجتماعی،  در برنامه های مختلف برنامه ریزی شده و توضیح داده شود .

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تصریح کرد : تفهیم تعریف مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی در جلسات مختلف شورای اداری ، شورای فرهنگ عمومی ، نشست های تخصصی فرهیخته گان و نخبه گان فرهنگی و اجتماعی اولین قدم در این خصوص است که باید با حساسیت اجرایی گردد .

آیت ا... شاهرودی افزود: درکنار ائمه جمعه و جماعات و روحانیون باید به نقش اساتید دانشگاه و معلمین هم توچه گردد و عزمی جدی در بین مسئولین ایجاد گردد .

وی تصریح کرد : با توجه به اهمیت موضوع ایجاد یک دفتر ویژه ذیل دفتر مقام معظم رهبری بعنوان هماهنگ کننده و پیگیری کننده این موضوع بسیار مهم مورد نظر رهبری بسیار ضروری است .

نماینده ولی فقیه در استان با اعلام آمادگی در جهت همکاری تمام و کمال با پیاده سازی  برنامه های لازم تبیین سند در استان گفت : خوشبختانه با توجه به درایت استاندار کردستان و توجه ویژه ای که به مقوله فرهنگ وهنر در استان دارند قطعا زمینه های لازم اجرایی شدن تدوین سندی مختص به استان در خصوص مهندسی فرهنگی و پیوست فرهنگی در استان مهیاست .

وی افزود : قطعا با توجیه مردم و مسئولین به موضوع این سند و نقشی که در توسعه استان می تواند ایفاء نماید ، با اجرایی نمودن این طرح در استان در آینده ای نزدیک شاهد جهش بسیار چشمگیر در بحث توسعه استان خواهیم بود .

وی افزود : دشمنان نظام اسلامی در تمامی مباحث خود به مسئله پیوست فرهنگی توجه دارند و قطعا از تحقق این موضوع در کشور خوشحال نخواهند بود و دشمنی خود را  با عناوین مختلف نشان خواهند داد که باید در مقابل آنان هوشیار باشیم .

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت : شکست تمامی طرح هایی که به نتیجه نرسیده است را ندیدن پیوست فرهنگی طرح و ناهمگونی با شرایط فرهنگی بوده است .

وی با اشاره به اینکه  فرهنگ تنها موسیقی و ورزش نیست افزود: قطعا در راستا ی گسترش مؤلفه های واقعی فرهنگ عمومی همکاری و همفکری مدیران فرهنگی استان بسیار ضروری است ومی بایست این همفکری وهمکاری منجر به پررنگ تر شدن موضوع فرهنگ در تمامی جوانب گردد .

آیت ا... شاهرودی با اشاره به تولید آثار هنری فراوان در کشور گفت : امروز در تولیدات هنری باید توجه کنیم که  چه اثری  درراستای  توسعه فرهنگ اسلامی کشور می باشد .

وی در همین راستا با اشاره به فیلم محمد رسول ا...(ص) تصریح کرد : این فیلم یک تولید هنری متناسب با فرهنگ اصیل اسلامی بوده که شاهد اثرات مثبتی که این فیلم در داخل وخارج از کشور داشته است نیز بوده ایم .

انتهای پیام/برچسب ها :

رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگیدیدار با آیت الله شاهرودیکردستان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel
گــــــــــز ا ر ش