Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 6 بهمن 1395 / 09:18|کد خبر : 5075|گروه : اخــبــار زنــان

فمنیسم و نگاه مترقی اسلام به جایگاه زنان/ آيا اسلام با نظرات مكتب فمنيسم موافق است؟

فمنیسم و نگاه مترقی اسلام به جایگاه زنان/ آيا اسلام با نظرات مكتب فمنيسم موافق است؟

در دوراني كه مردماني زنان را تا آن حد پليد و خوار و بي‌مقدار مي‌پنداشتند كه به هيچ وجه اجازه نمي‌دادند در معابد ديني ودر محافل ادبي و امور اجتماعي با مردان شريك باشند ،دين مبين اسلام تا آن اندازه مقام زن را بالا برد كه در عالي ترين رابطه اجتماعي يعني بيعت با فرمانروايي كل و مبايعت با پيامبر (ص) آنان را قشر مستقل و برابر با مردان بشمار آورد

به گزارش آفتاب دل، فمینیسم مجموعهٔ گسترده‌ای از نظریات اجتماعی، جنبش‌های سیاسی، و بینش‌های فلسفی است که عمدتاً به وسیلهٔ زنان برانگیخته شده یا از زنان الهام گرفته شده، مخصوصاً در زمینهٔ شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن‌ها.

 


به عنوان یک جنبش اجتماعی، فمینیسم بیش‌ترین تمرکز خود را معطوف به تهدید نابرابری‌های جنسیتی و پیش‌برد حقوق، علایق و مسایل زنان کرده‌است. فمینیسم عمدتاً از ابتدای قرن ۱۹ پدید آمد. زمانی که مردم به طور وسیع این امر را پذیرفتند که زنان در جوامع مرد محور، سرکوب می‌شوند.

 

 

در طی یک قرن و نیم، جنبش رو به رشد زنان هدف خود را تغییر ساختارهای اقتصادی-اجتماعی و سیاسی مبتنی بر تبعیض جنسیتی علیه زنان قرار داده‌است.فمینیست‌های اولیه را به اصطلاح «موج اوّل فمینیسم» می‌نامند.

 

نهضت‌های حق‌طلبانهٔ زنان تا سال ۱۹۶۰ جزو موج اوّل هستند. اولین آثار زنان در این موج از نقش محدود زنان انتقاد می‌کند، بدون این‌که لزوماً به وضعیت نامساعد آن‌ها اشاره کند و یا مردان را از این بابت سرزنش کند. موج اوّل فمینیستی با روشنگری‌های مری ولستون کرافت و بیانیهٔ ۳۰۰ صفحه‌ای‌اش در سال ۱۷۹۲ در انگلستان آغاز شد. یکی از کمپین‌های عموماً موفق فمینیست‌ها، جنبش دستیابی به حق رأی بود که به وسیلهٔ فعالانی چون املین پنکهرست رهبری می‌ شد.

 

 

فمینیسم مجموعه‌ای از حرکات و ایدئولوژی‌ها برای ایجاد کردن بسترهای دفاع از حقوق برابر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برای زنان و همچنین ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان و دختران در آموزش و پرورش و اشتغال است.واژه «فمینیسم» و «فمینیست» برای اولین بار در فرانسه و هلند در سال ۱۸۷۲ ظاهر شد،بریتانیا در ۱۸۹۰ ، و ایالات متحده در سال ۱۹۱۰، و فرهنگ انگلیسی آکسفورد لیست ۱۸۹۴ را به عنوان سال ظهور برای اولین بار از «فمینیست» و ۱۸۹۵ برای «فمینیسم» استفاده کردند.

 

 

در اوایل قرن بیستم میلادی و در جریان موج اول فمینیسم و تلاش برای کسب حق رأی، عدهٔ زیادی از زنان خود را فمینیست نامیدند. واژه‌ای که با آغاز دهه‌های شصت و هفتاد میلادی و اوج گرفتن موج دوم جنبش‌های اجتماعی جای خودش را در ادبیات، سیاست، هنر، تاریخ، اقتصاد، حقوق، انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی نیز باز کرد. در واقع فمینیسم در پی نقد همهٔ اندیشه‌ها بود، پس دانستیم گروه فمینیست چه طور تشکیل شده است .

 

در این بخش پس از شناخت کلی از فمنیسم به مطالعه شبهات مطرح شده از طرف فمنیست ها از دیدگاه اسلام  می پردازیم .لازم به ذکر است که برخی از فمنیست ها اعتقاد دارند نگاه اسلام به جنس زن عادلانه نیست :

 

 

دين اسلام اين تصورت واهي و جاهلانه را شديدا رد می کند و در مورد زندگي جاودانه و ورود مؤمنان نيكوكار به بهشت ، زنان را با مردان برابر و مساوي قرار می دهد و خدا در قرآن مي‌فرمايد:

 


« و من يعمل من الصالحات من ذكرا و انثي و هو مؤمن ، فأولئك يدخلون الجنة و لا يظلمون نقيرا »  ( نساء 124)و كسي كه اعمال شايسته انجام دهد و مؤمن باشد خواه مرد و خواه زن چنان كساني داخل بهشت مي‌شوند كه به اندازه نقيري (گودي موجود در پشت هسته خرماكه در كمي و ناچيزي به آن مثال مي‌آورند) ستم به او نمي‌شود.

 

 

بعد از شخص پيامبر (ص) نخستين مسلمان يك زن _ خديجه _ بود و نخستين نسخه منحصر بفرد قرآن در زمان خلافت حضرت ابوبكر صديق (رض) در نزد زني ( حضرت حفصه ، همسر رسول الله ) به امانت گذاشته شد.

 

 

در دوراني كه مردماني زنان را تا آن حد پليد و خوار و بي‌مقدار مي‌پنداشتند كه به هيچ وجه اجازه نمي‌دادند در معابد ديني ودر محافل ادبي و امور اجتماعي با مردان شريك باشند ،دين مبين اسلام تا آن اندازه مقام زن را بالا برد كه در عالي ترين رابطه اجتماعي يعني بيعت با فرمانروايي كل و مبايعت با پيامبر (ص) آنان را قشر مستقل و برابر با مردان بشمار آورد و خداي متعال در قران كريم خطاب به پيامبر فرمود ( يا ايها النبي اذا جاءك المؤمنات يبايعنك :اي پيامبر هنگامي كه زنان مؤمن به نزد تو آمدند كه با تو پيمان برقرار كنند .

 

 

علاوه بر حق مبايعت با پيامبر كه از حق راي بسيار مهم تر بود اسلام زنان را در جامعه اسلامي مانند مردان قشر مسئول در امور اجتماعي و مأمور به جلب افراد جامعه بسوي نيكو كاري و دفع آنان از اعمال زشت و بزهكاري ، قرار داد و خداي متعال در قران سوره توبه آيه 71 فرموده :وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَٰئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ.

 

 

"مردان و زنان باایمان، ولیّ (و یار و یاور) یکدیگرند؛ امر به معروف، و نهی از منکر می‌کنند؛ نماز را برپا می‌دارند؛ و زکات را می‌پردازند؛ و خدا و رسولش را اطاعت می‌کنند؛ بزودی خدا آنان را مورد رحمت خویش قرارمی ‌دهد؛ خداوند توانا و حکیم است"

 

در دوراني كه ازدواج و زناشويي نه تنها در  ميان قبايل چادر نشين بلكه در ميان شهرنشين ها و ملل متمدن يك نوع برده داري بشمار مي آمد و شوهران به ديده برده زر خريد و مملوك و عناصر حاشيه نشين به همسران خود مي نگريستند و در كتابهاي خود نيز به آن اشاره نموده اند و با عباراتي تند وطعنه آميز آنها را حتي از سم،مرگ و دوزخ بدتر وخطرناكتر مي شمردند، دين مبين اسلام ازدواج را يك رابطه عاطفي و لبريز از مودت و ترحم ،يك پيوند محكم روحي و معنوي ويك تعهد ثبت شده اخلاقي طرفين قرار  داد، و شوهر و همسر را به طور مساوي دو ركن اساسي تشكيل خانواده بشمار آورد و هر دو را به طور مساوي موجب ادامه نسل بشري و موجب بقاي همديگر و حافظ همديگر از شدت حرارت حادثه ها و سردي ناكامي ها، قرار داد.

 

 

بنابراين برخي از اسلام ستيزان ،بدون توجه به ان همه مقام و منزلتهايي كه دين مبين اسلام در آن شرايط حاد به زنان داده است و بدون توجه به تفسيرآن همه آيه هايي كه از حقوق حقه زنان بحث مي كند و بدون تعمق در آيات قران و بررسي و وارسي آن و تنها از طريق مهار نويسي عاميانه و روش عوام فريبانه به بحثهايي دامن ميزنند.

 

 

پس ان شاء الله ماهمان طور که در تعریف منطق انسان =حیوان ناطق به خوبی فکر کنیم به ماهیت خودمان فکر کنیم به اسلام راستین خاتمه ی کلام خودم را بااین جمله به اتمام میرسانم : پشت هرمردخوشبختی یک زن هست، وپشت هرمردناموفی هم یک زن هست ، ولی هیچ کس به یک فردناموفق تکیه نمی کند.

 

***خالد محمودی طلبه های اهل سنت حوزه علمیه دارالعلوم بانه


انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel