Aftabedel Print Banner
دوشنبه 6 دی 1395 / 09:06|کد خبر : 4762|گروه : اخــبــار زنــان

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداري کردستان:

طلاق، مهمترین عامل افزایش زنان سرپرست خانوار در کردستان

طلاق، مهمترین عامل افزایش زنان سرپرست خانوار در کردستان

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداري کردستان يکي از دلايل اصلي افزايش زنان سرپرست خانوار را طلاق عنوان نمود و گفت: يکي از عوامل اصلي افزايش زنان سرپرست خانوارطلاق و بعد ازآن مرگ و ميرناشي از تصادفات جاده اي وجود بيماري هاي خاص همچون سرطان مي باشد.

به گزارش آفتاب دل، ليلاآژير گفت: گروهايي ديگر از زنان سرپرست خانوار افرادي هستند که همسران آنها به دلايلي همچون عدم سلامتي و از کار افتادگي ، بيماري، اعتياد و يا ترک خانواده درجامعه وجود دارند و يا بد سرپرست مي باشند.

 


وي تصريح کرد: متاسفانه يکي از ضعف هاي ما در حوزه زنان و خانواده موازي کاري هايي در دستگاههاي اجرايي وجود دارد  که اين موازي کاري موجب هم افزايي در مباحث اجتماعي شده ودستگاههاي اجرايي  برنامه هاي خود را به صورت موازي کاري پيش مي برندو اين خود موجب ايجاد يک آسيب جدي خواهد شد .

 


وي در ادامه به وجود خلاء در حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و گفت:آنچه که در حوزه زنان و خانواده به صورت يک خلاء وجود دارد، نبود ستاد توانمندي زنان سرپرست خانواردر کشور است، که اين ستاد بايد به صورت واحد در سراسر کشور ايجاد شود و دستگاههاي اجرايي همچون کميته امداد، بهزيستي، شهرداري، دفتر امور اجتماعي، دفتر امور بانوان، سازمان هاي مردم نهاد،  شوراهاي شهرو روستا، اداره کل تعاون، کارو رفاهي اجتماعي در اين ستاد دخالت داشته و با تامين اعتبارات لازم از ظرفيت دستگاهها بهره مند شده و آنها نيزتوان اجرايي راداشته باشند .

 


آژير افزود: هدف اصلي که اين ستاد مي تواند دنبال نمايد، توانمندسازي زنان سرپرست خانواردر بعد اقتصادي و دوم در بعد اجتماعي، فرهنگي است،  که يکي از وظايف مهم اين ستاد علاوه بر توجه به زنان سرپرست خانوار، توانمندي سازي فرزندان زنان سرپرست خانوارنيزمي باشد .

 


وي توانمندي فرزندان زنان سرپرست خانوار را ايجاد اشتغال ،ايجاد زمينه هاي تحصيل و ازدواج عنوان کرد و گفت:  اگربتوانيم تشکيل اين ستاد را درکشورعملياتي نماييم، مي توان به عنوان يک طرح جامع کشوري ، زمينه هاي خوبي را براي توانمندي زنان و فرزندان سرپرست خانوار در کشور فراهم نماييم.

 


 به گفته وي کميته امداد و بهزيستي نيز تا کنون خدمات خوبي را در خصوص اشتغال و توانمندي اجتماعي  زنان سرپرست خانوارها انجام داده اند، که شامل  پرداخت تسهيلات کم بهره از سوي صندوق کارآفريني اميدوايجاد اشتغال زنان سرپرست خانواربوده است.

 


وي در ادامه گفت: معاونت امور بانوان استاندار کردستان در بحث زنان سرپرست خانوار کارهايي را انجام داده است که مي توان به اجراي طرح ارتقاء تاب آوري زنان سرپرست خانواده در جامعه اشاره نمود.

 


وي خاطرنشان کرد: تاکنون کارگاههاي آموزش مهارتهاي زندگي و ارتقاء تاب آوري در حاشيه شهرو مناطق آسيب پذير و روستاها از طريق سازمانهاي مردم نهاد و دستگاههاي اجرايي مرتبط برگزار شده و دوره هاي آموزشي  براي زنان سرپرست خانوار برگزار شده، که با استقبال  بسيار خوبي روبرو شده واين دوره ها در شهرستانها نيز در حال برگزاري است .

 


وي در ادامه بيان داشت :در آخرين جلسه کارگروه بانوان و خانواده موضوع اصلي ما زنان سرپرست خانوار بود که مصوب شد، معاونت امورزنان و خانواده  ستاد توانمندي زنان سرپرست خانواررا تشکيل دهد.

 


وي به پرداخت تسهيلات  مشاغل خانگي در سطح استان اشاره کرد و گفت: براي مشاغل خانگي اعتباراتي به استان تخصيص داده شده، که سقف پرداخت اين تسهيلات براي مشاغل خانگي 5 ميليون تومان در نظر گرفته شده، که مي توانند با دريافت اين تسهيلات اقدام به ايجاد اشتغال خانگي  نمايند.

 


وي يکي از بزرگترين ضعف هاي حوزه دفاترامور بانوان و خانواده هاي کشور نبود اعتبار و بودجه عنوان نمود و گفت: اصلي ترين متولي حوزه زنان و خانواده دفاتر اموربانوان استانداري ها مي باشند و بيشتر طرح هايي که در اين دفاتراجرا خواهند شد واقعا نيازمند اعتبار و بودجه مي باشند.

 


وي در ادامه گفت:من معتقدم تا وقتي وزارت زنان و خانواده تشکيل نشود، ما شاهد تغيير آنچناني در حوزه زنان و خانواده کشورنخواهيم بود، اگر بخواهيم در حوزه زنان در کشوراتفاقي رخ دهد، اولين کار تشکيل  وزارتخانه زنان و خانواده است  و در مرحله بعد ارتقاء جايگاه امور بانوان و خانواده  در استانها به عنوان يک معاونت با قدرت اجرايي و با دستور کار مشخص و با اعتبارات لازم مي باشد .

 


وي در ادامه افزود: اگر بتوانيم 5 درصد از افزايش فرصت هاي شغلي را به زنان جامعه اختصاص دهيم،  4تا 5 درصد افزايش توليد ناخالص داخلي را خواهيم داشت واگر بخواهيم  مشارکتهاي اقتصادي زنان را ارتقتء دهيم، بايد افزايش مشارکتهاي اجتماعي و سياسي زنان را در نظر بگيريم که لازمه اين کار عزم و اراده ملي است که با تشکيل وزارت خانه زنان اين مهم تحقق خواهد يافت .

آریا

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel