Aftabedel Print Banner
شنبه 30 خرداد 1394 / 13:22|کد خبر : 44|گروه : اخــبــار زنــان

ساز ناکوک زندگی برای زنان"مطلقه"

ساز ناکوک زندگی برای زنان"مطلقه"

وقتی بخواهی مرگ تدریجی یک زندگی را از نزدیک احساس کنی و صدای ناله های آن را بشنوی بهترین مکان دادگاه خانواده است . جایی که همانقدر که عبرت آموز است ناخوشایند هم هست .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، طلاق در زمره غم انگیزترین پدیده های اجتماعی است،  از دیرباز و بر اساس یک باور قدیمی،زنان به ویژه زنان متأهل در شرایطی به رفت و آمد با زنان دیگر رغبت نشان می‌دادند که این آمد و شد با حضور شوهرانشان اتفاق بیفتد و به زنان مطلقه به عنوان عاملی نگاه می‌کردند که ممکن است آرامش خانوادگی آنان را به خطر بیندازد.


در این دوره طلاق ها آنقدر به آسانی صورت می گیرند که حتی اعضای خانواده و اطرافیان زوج های جوان هم از این جدایی های ناگهانی شوکه می شوند چرا که اولین گزینه ای که زوجین در مواجهه با مشکلات زندگی انتخاب می کنند طلاق است.


نگاه ابزاری جامعه به زنان مطلقه

متاسفانه اولین معضلی که زنان مطلقه در همان ماه های ابتدایی جدایی با آن دست و پنجه نرم می کنند، نگاه نامناسب مردان جامعه به آنهاست ،به دلیل اینکه هنوز ماجرای طلاق و ادامه زندگی زنان مطلقه در جامعه ما چندان جا نیفتاده است نوعی نگاه منفی و ابزاری نسبت به زنان مطلقه در جامعه ما وجود دارد که به نوعی این قشر از زنان را در جامعه با مشکلات عدیده ای مواجه می کند.


درازدواج های سنتی طلاق عاطفی پررنگ تراست
 سیمین احمدی پور کارشناس ارشد مسائل خانواده به طلاق عاطفی به عنوان یکی از معضلات بین همسران اشاره کرد و افزود:درصد بالایی از همسران حتی افرادی که سالمند هستند با ابراز ناخرسندی از زندگی مشترکشان ،به طلاق عاطفی به جای طلاق قانونی روی می آورندکه یکی از علل آن قبح طلاق در جامعه ایرانی است.


وی با اشاره به این مطلب که در ازدواج هایی که در سالهای گذشته صورت گرفته است و ازدواج های سنتی طلاق عاطفی پررنگ تر است گفت:متاسفانه ابراز احساسات در جامعه ما یک تابو است و عدم مهارت در اراز احساسات و تبادل عشق و علاقه بین همسران موجب شده است بسیاری از آنها به اجبار اطرافیان و یا فداکاری به خاطر فرزندان حاضر به ادامه زندگی با یکدیگر باشند.


وی بیان داشت: طلاق شکستی است که در مسیر طبیعی زندگی زن و مرد، اختلال ایجاد می کند؛ هر شکستی تبعات روانی خاص خود را دارد و این مساله در زنان و مردان تفاوتی نمی کند.


احمدی پور می افزاید: با این وجود با توجه به ضوابط اجتماعی حاکم بر جامعه ، طلاق برای زنان ، آسیب های بیشتری به همراه دارد.


به گفته وی، افراد پس از طلاق دچار انزوا می شوند چراکه افراد فامیل و حتی دوستان به دلایل فرهنگی و باورهای اشتباه از آنان دوری می کنند.


نرخ ۲۱ درصدی طلاق در کردستان
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان با اشاره به روند نگران کننده افزایش طلاق گفت: متاسفانه در حال حاضر با ورود فرهنگ های بیگانه ۲۱ درصد از ازدواج ها در استان به طلاق منجر می شود.


علیرضا آشناگر اظهار داشت: در سطح کشور و بر اساس آخرین آمار ارائه شده تا پایان دی ماه سال جاری بیش از ۹۵۶ هزار واقعه ازدواج انجام شده که از این تعداد ۱۳۳ هزار و ۴۰ واقعه به طلاق انجامیده و در کل می ‌توان گفت ۱۴ درصد کل ازدواج‌های کشور به طلاق منجر شده است.


وی به وضعیت ازدواج و طلاق در استان کردستان اشاره کرد و افزود: در این مدت نیز در استان کردستان ۱۵ هزار و ۷۱۸ واقعه ازدواج انجام شده که سه هزار و ۳۰۶ واقعه به طلاق منجر شده است.


معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان بیان کرد: با این آمارها می ‌توان گفت که ۲۱ درصد ازدواج‌ها در استان کردستان به طلاق منجر شده است و این مهم با بررسی همه شهرها و روستاهای استان صورت گرفته است.


آشناگر بر لزوم تلاش برای جلوگیری از افزایش طلاق اشاره کرد و گفت: در حوزه فرهنگ برنامه ریزی، تعامل، ارائه راهکارهای متناسب با شرایط و در نظر گرفتن خواسته و نیاز جوانان ضروری است چرا که ادامه این روند نگران کننده است و باید در راستای جلوگیری از افزایش طلاق برنامه ریزی شود.


وی با اشاره به لزوم توجه به کارهای مطالعاتی برای کاهش میزان طلاق در استان کردستان یادآور شد: سند پیشگری و کنترل طلاق باید دارای ادبیات و مفهومی گسترده باشد و مشکلات مفهومی آن برطرف شود.


معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان ضمن تاکید بر لزوم توجه به سند کاهش طلاق در این استان، ادامه داد: این سند در آینده به عنوان مرجع تصمیم‌گیری ‌های دستگاه ‌های مختلف اجرایی قرار می گیرد و باید منسجم و متقن باشد.


آشناگر به عوامل افزایش طلاق در استان کردستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر علل و عوامل طلاق یکسان نیست و نباید در این حوزه نسخه ای یکسان را پیچید و باید هر منطقه و استانی متناسب با شرایط خود در این حوزه ورود پیدا کند.


وی به نقش خانواده ها به عنوان مهمترین عامل در راستای کاهش طلاق اشاره کرد و اظهار داشت: آموزش خانواده ‌ها، استفاده از خرده فرهنگ ‌ها، بهره‌مندی از توان روحانیون و نقش ویژه آنان در این عرصه از جمله مواردی است که می‌تواند در مبحث طلاق مؤثر باشد.


شکی در این مساله وجود ندارد که تصمیم به انتخاب به پایان دادن یک زندگی مشترک باید به دقت از همه ابعاد و جهات، بررسی شود چراکه طلاق می تواند ثبات مالی، اجتماعی و عاطفی افراد را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین افراد قبل از طلاق باید بارها به نتایج و عواقب آن فکر و تمام پیامدهای روانی، جسمی، اجتماعی ، امنیتی و مالی آن را ارزیابی کنند و البته اگر پای کودکی در میان باشد، طلاق آثاری مضاعف خواهد داشت.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel