Aftabedel Print Banner
شنبه 8 آبان 1395 / 08:45|کد خبر : 4248|گروه : اخــبــار زنــان

دوگانگی غرب در برخورد با حقوق زنان/ کاهش منزلت زنان خانه‌دار و تب اشتغال بانوان

دوگانگی غرب در برخورد با حقوق زنان/ کاهش منزلت زنان خانه‌دار و تب اشتغال بانوان

امروزه شاهد تغییرات تدریجی در سبک زندگی مردم هستیم، تغییراتی که جایگاه خانواده را هدف قرار داده و سعی در تغییر نقش اصلی زنان دارد....

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، یکی از نقش‌هایی که امروزه زنان در جامعه ایفا می کنند نقش خانوادگی  و نقش مادری است که در جوامع کنونی گویا با دوگانگی غرب در برخورد با حقوق زنان به دست فراموشی سپرده شده است.


 زن مبدأ تربیت و خاستگاه انسانیت یک فرد است و اگر زنان ما نقش اصلی خود را در خانه به خوبی ایفا کنند انسان‌های پاک، توانمند و مفید به جامعه تحویل می‌دهند، اما اگر این نقش را رها کنند مشکلات و معضلات زیادی گریبان‌گیر جامعه می‌شود.


یکی از چالش‌های اساسی که امروزه در حوزه زنان و خانواده شاهد آن هستیم اتکا به مبانی غربی و غیر بومی است وهم اکنون با اتکا به مبانی بومی در حوزه زنان و خانواده به تولید محتوا نپرداخته‌و نیروی انسانی خود را بر این اساس تربیت نکرده‌ایم.


یکی از نقش هایی که زن دارد، نقش همسری و مادری اوست، که به خاطر دلایلی به دست فراموشی سپرده شده است؛ جالب است که اگر مادر یا همسری کوچک ترین نقش اجتماعی را در اداره ای انجام بدهد، به عنوان مثال؛ یک برگی را امضاء کند، بسیار مهم و با اهمیت جلوه پیدا می کند، در حالی که از خودگذشتگی زن برای همسر و  فرزندانش آن قدر از اهمیت برخوردار نیست. از این رو، امروزه نقش های زنانه به خاطر فضای رقابتی نادرست دچار آفت هایی از جمله؛ فراموشی نقش همسری و مادری و دیگری تداخل نقش های مردانه و زنانه شده است.

 

.با توجه به آموزه های دینی، نقش اولیه زن نقش همسری و مادری است و در گام بعدی نقش اجتماعی او است، متأسفانه ذهنیتی که در حال حاضر برای عده ای به وجود آمده است، این است که نقش اجتماعی زن از اهمیت بیشتری برخوردارست، چه بسا این ذهنیت از پدیده های افکار فمینیستی باشد. قوانینی که در غرب در زمینه دفاع از حقوق زنان و رفع خشونت علیه آنها تدوین می‌شود از جریانات فمینیستی ریشه گرفته است.


 از این رو به جای اینکه در خدمت خانواده قرار بگیرد به قوانین ضد خانواده تبدیل شده و ظلمی مضاعف را به زن تحمیل می‌کند؛ بی هویتی خانواده، انکار اقتدار پدر و فراموشی نقش مادری مصادیقی است که خشونت علیه زن و خانواده را ایجاد می‌کند که بستر آن نگاه فمینیست‌هاست.


 آن‌ها مي‌خواستند شغل مادري را شغلي مبتذل و مربوط به دوران‌هاي عقب ماندة تاريخ معرفي كنند و آن را مزاحم منزلت علمي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و... زن قلمداد كنند و بالاخره در انسان‌ها با بروز عقده ناشي از فقدان محبت و دور شدن از دامان مادر و دوري از تربيت‌هاي مادري، موجب فساد در جوامع شوند.


نقش‌های زنانه امروز به دلیل فضای رقابتی ناسالم دچار دو آفت فراموشی و تداخل نقش‌های مردانه و زنانه شده است و باید بگوییم که هر عاملی که موجب کمرنگ شدن نقش مادری شود معضلاتی را برای زنان در خانواده ایجاد می‌کند.

 

حضور بی مورد زنان در بعضی نقش های اجتماعی، موجب سست شدن نهاد خانواده‌می‌شود، همان آفتی که دامن گیر غرب شده است متأسفانه در حال حاضر نقشی که زن در خارج از منزل دارد برجسته تر از نقش داخل منزل است و نقش زن در مقام همسری و مادری کم ارزش تلقی می شود و ارزش و بهای بیشتری به نقش زن در بیرون از خانه داده می شود.

 

عده ای خیال می کنند که اگر زن نقشی را که مرد در جامعه دارد، نداشته باشد، گویا از چرخه رقابت زندگی عقب افتاده است.به همین خاطر؛ بعضی از نقش هایی که مربوط به مرد هست و در شأن زن نیست با افتخار به زن داده می شود.


مقام معظم رهبری در سخنان حکیمانه ی خود به این نکته تأکید کردند که نباید مشارکت در جامعه موجب فراموشی نقش زنان به عنوان مرجع در خانواده شود و لازم می نماید که الگوی زنان ما حضرت فاطمه زهرا(س) باشد .این بانوی بزرگوار مانند یک سیاستمدار در جامعه بودند، اما هرگز نقش دختری، همسری و مادری خود را فراموش نکردند. ناگفته نماند که آموزه های دینی، فعالیت اجتماعی زنان را در صورت همسو بودن با روحیات و نقش مادری و همسری آنان منع نمی کند.


 دشمنان ما هنگامی که متوجه شدند از هيچ راهي نمي‌توانند بر جامعة ما مسلط شوند به این فکر افتادند كه پرچم حمايت از زنان را همان طور كه در اروپا و غرب بلند كرده، با ترويج فرهنگ و باورهاي غلط و غير اخلاقي و با سرگرم‌كردن زنان به اموري غير مرتبط و نامتناسب با آن‌ها و دوركردن آن‌ها از وظايف اصلي‌شان، موجبات انحطاط و سقوط جامعه را فراهم آورند.


اشتغال بانوان هرچند منعی دینی یا اجتماعی ندارد، اما با آسیب‌هایی در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی همراه است. هرچند کم نداریم بانوانی را که با رعایت بایدها و نبایدهای اشتغال، که مهم‌ترین آن‌ها آسیب ندیدن نقش مادری و همسری و پرهیز از اختلاط با نامحرم است، علاوه بر مشارکت اجتماعی موفق، نقش‌های اساسی خود را نیز به شایستگی انجام می‌دهند. اما نمی‌توان انکار کرد این مهم نیازمند همراهی و همدلی تمامی اعضای خانواده است. در غیر این صورت، فرسودگی و کسالت روح و جسم بانوان شاغل امری دور از انتظار نخواهد بود.


انتهای پیام/
 

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel