Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 4 شهریور 1394 / 08:34|کد خبر : 422|گروه : اخــبــار اســتــان

کوچ لباس های محلی با یورش مدل های ماهواره ای

کوچ لباس های محلی با یورش مدل های ماهواره ای

لباس های محلی و فرهنگ کردی با یورش مدل های ماهواره ای در میان مردم کرد روز به روز در حال کمرنگ شدن است و این امر مخاطراتی جدی را برای از بین رفتن فرهنگ و سنت های اصیل کردی بوجود آورده است که نیاز به ایجاد آگاهی های لازم و چاره اندیشی دارد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، امروزه که زیبایی و خوش لباسی مهم ترین شاخص برای حضور در اجتماع به شمار می رود و شرط اصلی در یافتن اعتماد به نفس به ویژه در میان قشر جوان و نوجوان است ( ناشی از غفلت فرهنگی در جامعه) بازار لباس های غربی داغ شده است و از پس تنوع طلبی که به واسطه تبلیغات گسترده از مدل های جدید ارائه می شود متأسفانه لباس های کردی در میان مردم کرد کمرنگ شده است.


یکی از مواردی که تاثیری شگرف و قابل توجه بر حفظ یا نابودی یک فرهنگ دارد لباس های محلی است و فرهنگ کردی نیز از این قاعده مستثنی نیست.
یکی از اصلی ترین دلایل گسترش تغییرات پوششی در کردستان را باید در تلاش شبانه روزی شبکه های ماهواره ای جست و جو کنیم که به شدت در پی ترویج سبک زندگی غربی هستند که در آن تلاش برای القای فرهنگ خود بر سایر جوامع است.


در سال های اخیر با کاهش تمایل خیلی از جوانان در مورد استفاده از لباس های کردی مواجه شده ایم و این امر مخاطراتی جدی را برای از بین رفتن فرهنگ و سنت های اصیل کردی بوجود آورده است که نیاز به ایجاد آگاهی های لازم و چاره اندیشی دارد.


لباس کردی از زیباترین نوع پوشاک ایرانی است و این زیبایی در پوشاک زنان این منطقه از تجلی بیش تری برخوردار است.


دامن های بلند و بعضا پرچین و پیراهن های رنگارنگ آن ها به همراه بخش های دیگر این پوشش چشم هر بیننده ای را متقاعد می کند که به این زیبایی اعتراف نماید و همین امر باعث شده چند بار در جشنواره های محلی جهان به عنوان لباس زیبای برتر انتخاب شود.


اما هم اکنون لباس های کردی زنانه و مردانه شهرهای کردستان به جای خودنمایی برتن آدم های شهر به ویترین تعداد محدودی از مغازه ها کوچ کرده و جای آن ها را لباس هایی پر کرده است که هیچ تناسبی با فرهنگ و سابقه تاریخی کردستان ندارد و متأسفانه امروزه کمتر خبری از تنوع رنگ لباس زنان و دختران کرد در معابر شهرها وجود دارد هر چند در گذشته مناطق کردنشین را به نوع پوشش و لباس های محلی می شناختند و همواره یکی از دلایل حضور مردم سایر استان های کشور در این مناطق ایران نوع پوشش خاص و محلی آن بود.


الگوبرداری پاره ای دختران و زنان سطحی نگر از مدل های آرایش سر و صورت و غیره در ماهواره نیز امروز یکی دیگر از معضلاتی است که در سطح خیابان ها و پیاده روها ظاهر می شوند.


با گذری ساده در سطح شهر می توان دید که فرهنگ و سنن مردم در حال تغییر است و مسایل و دغدغه های جدیدی، بویژه در بین جوانان بوجود آمده است که نمونه های آن را می توان در مراسم های جشن و عروسی و همچنین در نحوه لباس پوشیدن جوانان مشاهده کرد و این امر نیازمند چاره اندیشی و دلسوزی مناسب از سوی مسوولین امر فرهنگ و انجمن ها و فعالان فرهنگی است.


احیاء لباس های بومی منطقه ای کردستان در جامعه کردی
علی محسن منتشلو کارشناس علوم دینی در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: با توجه به وضعیت نامناسب عبور و مرور خانم ها در شهر و استفاده از پوشش نامناسب باید تلاش شود استفاده از لباس های بومی، منطقه ای کردستان که نماد حجاب برتر اسلامی است در جامعه امروزی احیاء گردد.


وی گفت:با توجه به اینکه امروزه متاسفانه جامعه ما با اسم مدرنیسته گری به سوی جاهلیت گذشته برگشته است و تمام ارزش ها و ضد ارزش ها جای خود را تغییر داده اند انتظار می رودبا احیاء این پوشش که به واقع به دست فراموشی سپرده شده و جای آن با ضد ارزش های نامناسب غربی عوض شده است مورد توجه قرار گیرد و تلاش جدی برای احیاء این فرهنگ غنی صورت گیرد.


پوشیدن لباس کردی در استان هر روز غریب تر می شود
دکتر علی اصغر حسینی استاد دانشگاه نیز در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: عدم عرضه تولید لباس کردی در مناطق کردنشین و در کنار آن ورود لباس های غربی از دلایلی است که پوشیدن لباس کردی در استان هر روز غریب تر می شود و کسی رغبت چندانی به این پوشش ندارد.


وی گفت: لباس قوم کرد همواره به عنوان آراسته ترین و پوشیده ترین لباس در دنیا مطرح شده و همانطور که مقام معظم رهبری این استان را یک استان فرهنگی نامیدند ولی متاسفانه مسئولان در این امر کوتاهی کرده اند.


وی در ادامه افزود: در نسل جوان ما گنجینه هایی وجود دارد که آن طور که باید بروز نکرده است زیرا به دلیل وجود شبکه های ماهواره ای هویت مان در حال گرایش به سمت غرب است که در این مورد باید نهادهای فرهنگی، آموزشی وارد عمل شوند و پتانسیل های فرهنگی در بحث پوشش را انجام دهند.
وی افزود: پس یادمان باشد که پوشش لباس اصیل کردی را تنها مرسوم به مراسم کردی ننمائیم تبلیغات رسانه های بیگانه و مدگرایی فرهنگ و شناسنامه کردها را به وادی فراموشی سپارد و این لباس زیبا محدود به مراسم جشن و شادی نشود.

 

گفتگو از غریبه رحیمی

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel