Aftabedel Print Banner
شنبه 13 شهریور 1395 / 10:39|کد خبر : 3887|گروه : اخــبــار اســتــان

کشف استعداد در شهرستان ها تنها راه توسعه درکشوراست/تئاتر مردمی به دنبال آشتی مردم وتئاتر است

کشف استعداد در شهرستان ها تنها راه توسعه درکشوراست/تئاتر مردمی به دنبال آشتی مردم وتئاتر است

کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور همکاری با هنرمندان کردستانی را از دیر باز تا کنون مایه افتخار خود دانست و گفت: کشف استعداد در شهرستان ها تنها راه توسعه درکشوراست.

به گزارش آفتاب دل، کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور در نشستی با هنرمندان مطرح تئاتر استان کردستان در محل سالن اندیشه حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان همکاری با هنرمندان کردستانی را از دیر باز تا کنون مایه افتخار خود دانست و عنوان نمود اگر قرار است در عرصه های مختلف در کشور توسعه صورت گیرد باید در شهرستان ها کشف استعداد صورت گیرد.


این نشست که به منظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه نمایش در استان کردستان و با حضور رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان برگزار شد زارعی با اشاره به پیشینه تئاتر کردستان و وجود هنرمندان نام آشنا و طراز اول کشوری همچون دکتر قطب الدین صادقی ، بهروز غریب پور، علیرضا حنیفی و هنرمندان توانمند دیگری دراین استان گفت : تئاتر کردستان برای هنر ایران زمین بسیار نام آشناست که متأسفانه در چند سال اخیر رو به افول گذاشته است .


وی گفت : این مسئله باید آسیب شناسی گردد که چرا استانی که در چند سال گذشته قطب تئاتر کشور بوده به یک باره دچار افول شده است . در این مسئله باید دید که مقصر کیست ؟ مسئولین یا هنرمندان .


زارعی افزود: تئاتر متعلق به مردم است و تنها به قشر خاصی از جامعه اختصاص ندارد که لازم است برای فرهنگ سازی این مهم با دقت برنامه ریزی نمود تا جایگاه و نقش تئاتر در کشور به یک ضرورت فرهنگی تبدیل گردد .


مدیرمرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور تصریح کرد: رسالت حوزه هنری تولید تئاتر متناسب با سیاست های محوری خود و تئاتر متعهد است که برای تحقق آن برنامه ریزی های گسترده ای را در دوره جدید آغاز کرده ایم .


وی به تشکیل دفاتر تئاتر مردمی بچه های مسجد اشاره کرد و گفت : این تئاتر به دنبال آشتی مردم و تئاتر است و در این زمینه تولید 20 متن نمایشی به نویسندگی هنرمندان طراز اول دانشگاهی کشور را سفارش داده ایم تا هنرمندان عضو این دفاتر در شهرستان ها این متن ها را در قالب نمایش اجراء نمایند و در توسعه فرهنگ و هنر متعهد فعالیت صورت گیرد.


زارعی با تأکید بر برنامه ریزی در مرکز هنرهای نمایشی درحمایت از تئاتر شهرستان ها افزود: تمامی برنامه های ما بر این مبنا بوده و در اولین حرکت مهرواره تئاتر ماه است که 9 نمایش از 9 استان کشور در تماشاخانه مهر وماه یک هفته آثار نمایشی خود را به اجراء عمومی می گذارند .


وی از ویژگی های این مهرواره را حضور اساتید مطرح کشور در اجراها عنوان کرد و.گفت : برگزاری جلسات نقد وبررسی با اولویت آموزشی بودن این جلسات با حضور هنرمندان مطرح و اساتید دانشگاهی درجهت تقویت آثار به نمایش گذاشته شده  از برنامه هایی است که در این مهرواره اتفاق می افتد.


جشنواره پرده خوانی و نقالی علوی برگزار می گردد
وی از دیگر برنامه های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری را احیاء هنر نمایش اصیل ایرانی است که در قالب جشنواره پرده خوانی و نقالی علوی که از 22 شهریور ماه این جشنواره اولین دوره خود را برگزار و اجرایی می نماید و انشاء ا... به صورت دوره ای هر سال برگزار می گردد .


حمایت ازتولید  10 نمایش برتر استان ها در سال جاری
 زارعی با اشاره به اینکه تمامی نخبگان و بزرگان هنری ما از شهرستان ها به تهران آمده اند گفت : در سال جاری جهت کمک به توسعه تئاتر شهرستان ها حمایت کامل از 10 اثر برتر هنرهای نمایشی مراکز استانی را در دستور کار قرار داده ایم و انشاء الله این روند در سال های آتی به تدریج اضافه خواهد شد.


وی از اختصاص مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون ریال به این موضوع اشاره کرده و گفت : در کنار تولید این اثار کمک در جهت برگزاری کارگاه تولید متن وتولید نویسنده با حضور اساتید برجسته کشور را در دستور کار قرار داده ایم .


زارعی گفت : در این کارگاه ها که از نیمه مهرماه آغاز به کار خواهد نمود از هر استان 2 نویسنده با معرفی حوزه های هنری مراکز استانی حضور می یابند و در یک دوره چند ماهه با حضور اساتید مطرح دانشگاهی و به صورت تضمینی در جهت پرورش هنرمندان و نویسندگان توانمند هم راستا  با سیاست های محوری حوزه هنری اقدام خواهد شد.


وی با اعلام آمادگی کامل در جهت اعزام کارشناس به شهرستان ها در جهت تقویت تئاتر کشور گفت : در سال آینده  بحث اقتباس ، بحث جدی ما در مقوله تئاتر خواهد بود و همچنین جذب استعدادهای درخشان دانشجویی و امکان فرصت خطاء و آزمون در کنار کارهای آکادمیک دانشگاهی را به صورت جد پیگیر خواهیم بود .


زارعی با انتقاد شدید از وضعیت حمایتی دولت از تئاتر گفت : تئاتر برای تصمیم گیران فرهنگی در دولت به مانند یک فرزند سرراهی در آمده است ، دولیت به عنوان متولی اصلی فرهنگی در کشور باید برای حمایت از هنرمندان و تئاتر کشور بیشتر گام بردارد.


وی افزود : امروز وضعیت فرهنگ در کشور به گونه ای است که در میان نمایندگان مجلس نیز کمیسیون فرهنگی که باید مهمترین کمیسیون مجلس گردد از کمترین اقبال روبرو بوده که در دوره جدید مجلس این مسئله کاملاً مشهود بود .


وی با تقدیر از حوزه هنری استان کردستان در حمایت از هنرمندان گفت : بنده از تمام توان خودم در جهت حمایت از تئاتر کردستان استفاده خواهم نمود و در این راستا از  آثار برتر استان کردستان  جهت اجراء در سالن های تئاتر حوزه هنری در تهران به صورت کامل حمایت خواهیم نمود .


مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در بخش هنر و فرهنگ گفت : چیزی که این مملکت بیشتر از نان شب به آن محتاج است فرهنگ وهنر است که متأسفانه نتوانسته ایم برای آن کاری انجام دهیم .


وی راه نجات از این وضعیت ولنگاری فرهنگی را توجه به منویات مقام معظم رهبری عنوان کرد وگفت : دست برداشتن از درگیری های سیاسی و پرداختن به اولویت های فرهنگی و هنری با برنامه ریزی درست و اصولی متناسب با سبک زندگی اسلامی ایرانی می تواند ما را از ورطه نابودی این عنصر حیاتی جامعه نجات دهد .


در ادامه توحید معصومی مسئول امور استان های مرکز هنرهای نمایشی نیز با اشاره به قدرت تئاتر استان کردستان در سال های نه چندان دور بر تلاش در جهت حضور مجدد هنرمندان استان در جشنواره ها تأکید نمود و گفت : اگر استان تشخیص دهد ما از برگزاری جشنواره استانی تئاتر ماه در کردستان حمایت خواهیم نمود .


در ابتدای این نشست هنرمندان مطرح استان ، توفیق ملکی، دکتر خسرو سینا ، صابر نیک بخت ، فرشید گویلی، پرویز فاضل نژاد ، صابر دل بینا ، جمشید کلوندی ، حمید رضا کردستانی ، جمشید کلوندی ، زاهد زندی ، آزاده آزرمی ، زهره ستاره ، فرشید کرمی به بیان مسائل و مشکلات پیرامون تئاتر استان کردستان پرداختند.


این هنرمندان ضمن تجلیل از حوزه هنری در کمک و همراهی با هنرمندان تئاتر استان  : کمبود فضای تمرینی و نبود پلاتو ، تغییر در رویکرد جشنواره تئاتر ماه ، حضور اساتید نام آشنا در امر آموزش ، موضوعیت های نا همگون در جشنواره ها و رویکرد دولتی در جشنواره ها ، باز آموزی اساتید مطرح استانی و تقویت پتانسیل های آموزشی مراکز استانی ، توجه جدی تر به تئاتر عروسکی را  مهمترین مشکلات خود در عرصه تئاتر استان عنوان نمودند .

انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel