Aftabedel Print Banner
دوشنبه 1 شهریور 1395 / 08:07|کد خبر : 3771|گروه : اخــبــار زنــان

کمبود اعتبار، کمرپزشک خانواده را دولا دولا می کند !

کمبود اعتبار، کمرپزشک خانواده را دولا دولا می کند !

پروژه پزشک خانواده حدود 11 سال است که در بسیاری از نقاط روستایی استان کردستان اجرایی شده، اما همچنان کمبود اعتبارات برای ساخت و سازهای مراکز بهداشتی کمر پزشک خانواده را خم کرده است...

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، چیدمان خاص واحدهای تامین کننده خدمات سلامت یکی از هدف های طرح پزشک خانواده است که با بهره مندی یکسان کلیه افراد جامعه از سرانه سلامت و اجراء اصل عدالت در سلامت ، حذف پرداخت هزینه های اضافی توسط مردم به نظام سلامت،  انجام معاینات دوره ای و پیگیری وضعیت سلامت افراد جامعه توسط پزشکان خانواده و ثبت سوابق بیماری، دسترسی سریع و آسان و شبانه روزی مردم به خدمات سطح اول نظام سلامت و  بهبود و ارتقاء نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی و پاسخگویی به نیازهای جدید مردم آغاز به کار کرده است.

 


مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1384، وزارت بهداشت، سازمان بیمه خدمات درمانی و سایر دستگاه های متولی بهداشت و درمان کشور را موظف کرد امکان بهره مندی از خدمات سلامت را در قالب برنامه پزشک خانواده و از طریق نظام ارجاع به صورت عادلانه در سراسر کشور اجرا کنند تا مردم ساکن در روستاهای کشور نیز همانند ساکنین شهرها به خدمات بهداشتی و درمانی به نحو شایسته دسترسی داشته باشند.

 


بر اساس قانونی که در مجلس تصویب و قرار شد وزارت بهداشت با همکاری سایر سازمانهای مرتبط انجام دهد، طرح پزشک خانواده و مراقبت های اولیه بهداشتی بود که بدون ارائه این خدمات، استفاده از اصطلاح پزشک خانواده برای ارائه صرف خدمات درمانی کاری بیهوده است.

 


در این طرح علاوه بر جمعیت ساکن در تمامی نقاط روستایی کلیه شهرهای با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر نیز در دستور کار قرار گرفته و قرار شد که پزشک عمومی در تمامی روستاها و در بعضی از دهستانها و مراکز بخشها یک ماما در قالب تیمی بهداشتی و درمانی استقرار پیدا کند.

 


206 پزشک خانواده در روستاهای استان کردستان مشغول به فعالیت هستند
 فرزام بیدارپور معاون بهداشتی علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل با بیان اینکه مناسب ترین استراتژی اجرای برنامه بیمه روستایی در قالب نظام ارجاع، پزشک خانواده است اظهار کرد: طرح پزشک خانواده براساس پروتکل بیمه وزارت بهداشت در مناطق روستایی استان کردستان از سال 84 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز که این طرح در تمام مناطق روستایی استان با فعالیت 106 مرکز در حال ارائه انجام خدمات است .

 


وی گفت: یکی از هدف‌های اصلی اجرای طرح پزشک خانواده ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم ساکن در روستاها است تا هزینه‌های درمانی ساکنان روستاها برای مراجعه به پزشک کاهش یابد.

 


بیدارپور بیان داشت: هم اکنون 206 پزشک خانواده در روستاهای استان کردستان مشغول به کار هستند اما همچنان کمبود اعتبار برای ساخت و سازهای مراکز بهداشتی در روستاها وجود دارد که دانشگاه علوم پزشکی در طول سالهای گذشته و امسال برای پوشش این نقطه ضعف تلاش کرده و همچنان نیز این مهم را به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار خواهد داد.

 


وی با اشاره به جمعیت حدود 650 هزار نفری ساکن در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر در استان کردستان یادآور شد: مراقبت های بهداشتی اولیه به جای طرح پزشک خانواده در مناطق شهری سنندج همچنان در حال اجراست.

 


وی بر راهکارهای مناسب به منظور ماندگاری و نگهداشت پزشکان خانواده و بیمه روستایی تاکید و اذعان کرد: سرمایه اصلی اجرای برنامه پزشک خانواده بیمه روستایی، مردم هستند و کسب رضایت آنان جز اولویت های مهم بهداشت و درمان است.

 


وی با تاکید بر اینکه متاسفانه مردم خودسرانه بدون تجویز پزشک های خانواده دارو مصرف می کنند و یا به شهر برای درمان مراجعه می کنند تصریح کرد: بسیاری از دارندگان دفترچه بیمه روستایی برای دریافت خدمات در بیمارستان‌های دولتی، به‎ دلیل ناآشنایی به دستورالعمل اجرایی و ناهماهنگی‎های بین‎بخشی ،دچار سردرگمی می‎شوند.

 


بیدار پور نظام ارجاع را یکی از خصوصیات پزشک خانواده عنوان کرد و ادامه داد: افرادی که به پزشکان خانواده مراجعه می‌کنند و خدماتی را از مراکز بهداشتی و درمانی دریافت می‌کنند در صورت نیاز به خدمات تخصصی و فوق تخصصی با فرم‌های مخصوص به سطوح بالاتر در بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی ارجاع می‌شوند وبا تعرفه دولتی این خدمات را دریافت می‌کنند.

 


معاون بهداشتی علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه در برنامه دراز مدت وزارت بهداشت و درمان و اسناد بالا دستی حوزه سلامت کشور اجرای پزشک خانواده در کلیه مناطق کشور پیش بینی شده است، افزود: هنوز زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح برای شهرهای بالای 20 هزار نفر  فراهم نشده است و تنها در استان‌های فارس و مازندران این طرح به صورت پایلوت برای شهرهایی با این میزان جمعیت اجرا می‌شود.

 


انتهای پیام/

 برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel