Aftabedel Print Banner
یکشنبه 31 مرداد 1395 / 07:55|کد خبر : 3763|گروه : اخــبــار زنــان

گفتگو با بانوی عکاس کردستانی؛

عکاسی دنیایی برای قصه گویی عکاسانه / هنری که زندگی را با ثبت لحظات ادغام می کند

عکاسی دنیایی برای قصه گویی عکاسانه / هنری که زندگی را با ثبت لحظات ادغام می کند

برای نشان دادن جریان زندگی از لا به لای زندگی افرادی که در دل طبیعت روستاهای کردستان زندگی می کنند بهانه ای شد تا ارزش های فراموش شده خدادادی را در قاب دوربین عکاسی یک بانوی هنرمند یادآور شویم.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، هنر ثبت لحظه‌های زندگی، بازی با سایه‌ها، تمرین متفاوت دیدن در پشت دوربین روایت بانوی خوش‌ذوق سنندجی از عکاس شدنش است، الهام امی 23 ساله و اهل سنندج است، حدود 5 سال است که مشغول به عکاسی است و کارشناسی معماری دارد، روز جهانی عکاسان بهانه ای بود تا با وی به گفتگو بنشینیم و از علاقه اش به این هنر بگوییم. هنر ثبت لحظات که دور تا دور آن را نگاهی تیز برای بوجود آوردن دیدی نو فرا می گیرد.
 

 


·    لطفا بفرمایید که عکاسی را از چه زمانی شروع کردید؟
از کودکی عادت داشتم به اشیاء، سایه‌ها و هر چیزی که اطرافم بود خیره شوم و آن‌ها را شبیه موجودات و آدم‌ها ببینم. مثلاً یک سایه درخت را شبیه گوزن می‌دیدم و به اطرافیانم نشان می‌دادم که باعث تعجبشان می‌شد؛ یا ابرها، گل‌ها و کوه‌ها را شکل دیگری تجسم می‌کردم درواقع متفاوت دیدن را از کودکی تمرین می‌کردم و هنوز هم از انجام این تمرین لذت می‌برم لذا از سال 91 عکاسی را آغاز کردم اما حدود 2 سال است که به صورت حرفه ای این هنر را دنبال می کنم.

 ·     شما عکاسی را چگونه تعریف می کنید؟
شاید اولین قدم برای شناخت عکاسی و یادگیری آن ، تلاش در جهت یافتن معنا و مفهوم عکاسی ( در مفاهیم مختلف آن مثل : هنر عکاسی ، تکنیک عکاسی و عکس برداری، شغل یک عکاس و ...) باشد البته آن مقدار که به نگارنده مربوط میشود، عکاسی یعنی شخصی – ترجیحا از روی ذوق- دوربینی به دست بگیرد و دست به ثبت لحظات بزند اما از نظر من یکی از دلایل موفق بودن در عکاسی دید متفاوت داشتن نسبت به سوژه است تا از این طریق بتوان جنبه‌های پنهان و حرف‌های ناگفته‌ای را که در بطن موضوع و سوژه پنهان است از زوایای بهتری آشکار شود.

 ·     موضوعات غالب عکس های شما چیست؟
عکاسی اقیانوسی است که هرچه به عمق آن بیشتر فرو می‌روی خودت را کوچک‌تر می‌بینی؛ عکاسی یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین هنرهاست چراکه باید دنیایی از حرف را در یک‌لحظه ثبت کرد و نشان داد، بنده بیشتر طبیعت, اجتماعی  کار  میکنم ، با  توجه  به  آب و هوای مناطق کردستان عکاسان  بهتر میتوانند  این  طبیعت  زیبا را انعکاس بدهند و همچنین در موضوع اجتماعی هم بیشتر  چالش های جامعه رو به تصویر میکشم.

 


·     از عکاسی آنالوگ و دیجیتال کدام را بیشتر می پسندید؟
عکاسی آنالوگ  که تا  چند سال پیش رواج  داشت از اهمیت خاصی برخوردار بود ، اما با  آمددن  عصر دیجیتال  فرصتی به  همگان داده شد که از سرعت انتشار عکس لذت ببرند.

 ·     برای تهیه یک عکس خوب چه عواملی را باید مد نظر داشت و استان کردستان را برای ثبت دیدنیهای آن چطور ارزیابی می کنید؟
نور، عوامل محیطی ، بافت ، رنگ ، ترکیب بندی، دید عکاس ، تجهیزات ، تجربه ، عکس دیدن و تحلیل کردن همگی این موارد عواملی هستند که باید در نظر گرفته و برای ثبت یک عکس خوب از آن استفاده کرد.
وضوعی که بسیار قابل‌تأمل است میراث فرهنگی این استان است که احساس می‌کنم آن‌طور که باید موردتوجه قرار نگرفته است؛ یکی از مناطقی که جزو میراث فرهنگی باارزش این استان حساب می‌شود بافت سنتی روستاهای استان کردستان است که متأسفانه بسیاری از خانه‌های چوبی با قدمت ۱۵۰ ساله به‌راحتی زیر آوار فراموشی و بی‌توجهی در حال فروریختن و از دست رفتن است و این درحالی‌که است هرساله توریست‌هایی از سراسر دنیا برای دیدن این خانه‌ها به این استان سفر می‌کنند.

 


·     آیا تاکنون مجموعه عکس‌های شما خروجی خاصی در برداشته است؟
بستگی دارد نتیجه را در چه چیزی بدانیم؛ دقیق اطلاعی ندارم بعد از عکاسی‌هایم اتفاق خاصی برای آن مکان یا سوژه افتاده است یا نه؛ اما همین‌که با عکس‌هایم دل یک کودک را شاد کرده باشم و خاطره‌ای را در ذهنش رقم‌زده باشم برایم بهترین نتیجه است. یا اینکه با مرد یا زن تنها و محرومی هم‌صحبت شده باشم و پای سفره درد دلشان نشسته باشم و با عکاسی از آن‌ها جرقه‌ای از امید و شادی را در دلشان روشن کرده باشم می‌تواند یک نتیجه مثبت باشد و این برایم بسیار لذت‌بخش است.

 ·     برای موفقیت در عکاسی چه پیشنهادی دارید؟
هدفم از عکاسی این است که بتوانم آنچه را که از نگاه خودم و در دنیای اطرافم مشاهده و حس می‌کنم به بهترین وجه در تصویر نشان دهم و موفقیت دراین‌باره لذت‌بخش‌ترین هدفی است که امیدوارم به آن دست پیدا کنم.

 ·     مردم ما در گذشته های دور هم هنردوست بودند اما هنرمندانمان کم است. دلیلش چیست؟
استان کردستان  همگی پتانسيل  خوبی  در همه  ی رشته های هنری  دارند ولی متاسفانه حمایت نکردن ارگانها از هنرمندان, نداشتن سرمایه مالی  و مشکلات زیادی  که  در  این راه قرار گرفته همه و همه  باعث دلسردی و کناره گیری از این دنیای شیرین هنر شده است.

 ·     جایگاه عکاسی در زندگی  مردم کردستان را چطور می بینیند و چرا به این سوژه ها می پردازید ؟
سعی کردم نوع زندگی آن‌ها را که در عین متفاوت بودن بی‌شباهت هم به زندگی دیگر اقوام نیست و کمتر در رسانه‌های ما به آن پرداخته می‌شود در حد توانم نشان دهم تا تفکر اشتباه بعضی از مردم که اطلاع کافی از خصوصیات وزندگی اهل سنت ندارند و گاهی به‌اشتباه برداشت‌های غلط می‌کنند را تا حدی برطرف کنم.


·    اولین عکس شما ...؟
امروزه چون عصر اطلاعات و فناوری است، همگی یک دوربین  برای  ثبت لحظات تلخ و شیرین خودشان دارند به طوری که با وجود دنیای مجازی از هر لحظه خودشان عکس میگیرند و عکاسی عضوی از خانواده شده است اما اولین عکسم پرتره از خانمی کهن سال با صورتی پر از چین و چروک بود که آن نگاه عمیقش همیشه در ذهنم باقی مانده است و از استقبال خوبی هم قرار گرفت.

 ·    دنیای عکاسی از دیدگاه شما ؟
عکاسی دنیایی ست برای قصه گویی عکاسانه  و لذتی  که با دیگران قسمت میکنیم به طوری که عکاسی برای من مرزی ندارد و کاملا با زندگیم ادغام شده است.

 


·    سخن آخر شما ... ؟
توصیه ام به همه علاقه مندان به رشته های هنری چه هنرهای تجسمی و چه موسیقی و سایر هنرهای این است که خواستن توانستن است، کافی است بخواهید، قدم بردارید و پشتکار داشته باشید آنگاه می توانید موفق شوید.

 


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

سامان زاهدی [یکشنبه 31 مرداد 1395 | 12:33] پاسخ

با سپاس از سایت آفتاب دل بابت این مصاحبه و گفتگو و سپاس فراوان از خانم امی که اینقدر خوب پاسخ دادند.
آرزوی سربلندی و موفقیت برای همه جوانان ایرانی علی‌الخصوص کورد همچنین شما، خانم امی دارم.

رویا sh [یکشنبه 31 مرداد 1395 | 13:02] پاسخ

ارزوی موفقیت دارم برای بانوی هنرمند کورد
من کم وبیش عکس های ایشان رو دیدم واقعا جای تحسین دارن
الهام خانم در همه زمینه های زندگی بهترین هستن

لیلا ی [دوشنبه 1 شهریور 1395 | 01:49] پاسخ

با سلام و تشکر از شما و خانم الهام عزیز
نمونه یه بانوی بسیار فعال و با پشتکار و اراده ای قوی و قابل تحسین
و الگویی مناسب برای همسالان و دوستانش و با آرزوی موفقیت های بیشتر و افتخار تمام بانوان کورد
در آخر با سپاس از تمامی عکسهای دلچسب و زیبای ایشان

به هار [دوشنبه 1 شهریور 1395 | 09:57] پاسخ

الهام گه یان ایشالا که له توا مراحل زندگی موفق به ن خسه نه ون بو عکسه جوانه کان که زحمتی اکیشه ن

الهام [جمعه 9 مهر 1395 | 13:19]

ممنونم عزیزکم

هومن [پنجشنبه 11 شهریور 1395 | 10:31] پاسخ

تشکر از این مصاحبه دلچسب و ساده و بی آلایش و آرزومندم که شما و دیگر هنرمندهای شهر پله های ترقی رو یک به یک طی کنند و به موفقعیت روزافزون خود بیافزایند.

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel