Aftabedel Print Banner
پنجشنبه 29 مرداد 1394 / 08:10|کد خبر : 373|گروه : اخــبــار زنــان

امیدی آمیخته با آرامش در جوار امامزادگان/ وجود 74 بقعه و آرامگاه متبرکه در استان کردستان

امیدی آمیخته با آرامش در جوار امامزادگان/ وجود 74 بقعه و آرامگاه متبرکه در استان کردستان

در و دیوار امامزادگان و بقاع متبرکه، آرامش بخش روح و نوازشگر جان هستند تا دست پر از این وادی گذر كنی، حتی اگر یادت نباشد در چه جایگاهی ایستاده‌ای.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، اینجا امن‌ترین خانه جهان است و در و دیوارش، محرم رازهایی كه در گنجینه دل نهان كرده است، در و دیوار امامزادگان و بقاع متبرکه، آرامش بخش روح و نوازشگر جان هستند تا دست پر از این وادی گذر كنی، حتی اگر یادت نباشد در چه جایگاهی ایستاده‌ای.


وجود مبارک امامزادگان در هر خطه اي از ايران اسلامي شرايط و فضاي جامعه را به سمت و سوي معنويت، اخلاق و حيات اخروي سوق می دهد و به همين دليل وجود اين ظرفيت هاي ويژه در استان كردستان باعث شده است تا نه تنها خود مردم استان بلكه ساير مردم كشورمان نيز در قالب گردشگران مذهبی راهی اين ديار مي شوند.


چه بسیار افرادی که در هیاهوی زندگی ماشینی، مأیوس از همه جا به این پایگاه‏های امید و آرامش پناه آورده و در فضایی روحانی و ملکوتی با خداوند مهربان درد دل و عقده گشایی کرده و زندگی شیرین و پر امید خود را دوباره آغاز کرده­اند. این مکان های مقدس که پل ارتباطی بین زمین و آسمان، و دنیا و آخرت، و انسان و خدا به شمار می­آیند، همه روزه پذیرای صدها نفرعاشق و دلداده و امیدوار به رحمت پروردگار است.


وجود 74 بقعه و آرامگاه متبرکه در استان کردستان
سلمان روحی مدیر کل اوقاف و امور خیریه کردستان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل اظهار کرد: مرقد و بارگاه های مطهر امامزادگان در این استان، کانونی برای نشان دادن ارادت مردم دیار کردستان به خاندان رسول الله(ص) است و به مکانی جهت دریافت حاجت و نیاز حاجتمندان از درگاه باری تعالی تبدیل شده است.


وی گفت: استان کردستان دارای 107 مکان زیارتی شامل امامزاده، آرامگاه، قرآن تاریخی و قدمگاه است که همواره بسیار مورد احترام مردم استان و سراسر کشور بوده‌اند.


وی ادامه داد: مساجد و بقاع متبرکه نقش مهمی در توسعه فرهنگ دینی جوانان و نوجوانان دارند، و برای جذب هرچه بیشتر نسل جوان لازم است برنامه های فرهنگی مذهبی به مناسبت های مختلف در مساجد و بقاع متبرکه برگزار شود.


روحی با بیان اینکه هم اکنون 74 بقعه و آرامگاه متبرکه در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد 42 مورد بقعه متبرکه است و 45 امامزاده که نسب آنان به پیامبر(ص) و معصومین می رسد در آن مدفون استخاطر نشان کرد:  این آرامگاه‌ها نماد و نشانه‌ای از علاقه و عشق مردم کردستان به اهل بیت و امامزادگان است.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان  اظهار کرد: حضور مردم بومی و توریست‌های مذهبی در این مکان‌ها نشان از والا بودن شأن و شخصیت امامزادگان و دارا بودن روح تعالی در بین مردم استان است.


امامزاده‌هاجره خاتون، امام زاده پیر عمر و امامزاده پیر‌محمد از مهم‌ترین امامزادگان این استان اس که همواره جایگاهی برای آرامش و امید عاشقان به معبود است .


امامزاده هاجر خاتون
مسجد و زیارتگاه هاجره خاتون یکی از مهم‌ترین مسجدهای شهر سنندج محسوب می‌شود که توسط «عارف حاج شیخ شکرالله» مشهور به «شهباز سنه‌دژ» بازسازی و توسعه یافت و موقوفات زیادی را برای این مجموعه در نظر گرفت.


از بازار بزازان کوی سرتپوله می‌گذرم، دری با زنجیر ضخیم و قفل‌هایی که برخی‌ها به امید گرفتن حاجت به آن بسته‌اند نظرم را به خود جلب می‌کند.
استفاده از معماری سبک کردستانی در ایجاد ایوان ستون‌دار در سمت جنوب از دیگر ویژگی‌های این بنای تاریخی است.


استفاده از گچ‌بری‌های زیبا و نقوش پی‌‌در‌پی گل و گیاه که به وسیله استادان و هنرمندان بزرگ تزیین شده از دیگر ویژگی‌های این مکان است.


امامزاده پیر عمر
اين بقعه در ضلع جنوبي خيابان