Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 28 مرداد 1394 / 07:31|کد خبر : 362|گروه : اخــبــار زنــان

زنان از اقشار توانمند جامعه هستند/ 23 زن مدیر در 10 شهرستان استان کردستان

زنان از اقشار توانمند جامعه هستند/ 23 زن مدیر در 10 شهرستان استان کردستان

مشاور امور بانوان استانداری کردستان گفت: زنان در جامعه یک قشر ناتوان و ضعیف نیستند و نیمی از استعداد و جمعیت جامعه را شامل می شوند.

به گزارش آفتاب دل، لیلا آژیر مشاور امور بانوان استانداری کردستان در نشست مشورتی مشاورین امور بانوان فرمانداری های کردستان در سالن جلسات فرمانداری دیواندره با اشاره به فعال بودن امور بانوان این فرمانداری گفت: نمود کارهای مثبت امور بانوان فرمانداری دیواندره در سراسر استان دیده شده و امیدواریم که بیش از این نیز افزایش یابد.

 

وی افزود: از گفته تا عمل فاصله بسیار است و ما می بینیم که در مورد امور بانوان در سطح بحث های کلان کشور مشکلات زیادی وجود دارد که به ایدئولوژی و دیدگاه ها برمی گردد.

 

آژیر تصریح کرد: زنان در جامعه یک قشر ناتوان و ضعیف نیستند و نیمی از استعداد و جمعیت جامعه را شامل می شوند اما متاسفانه با این وجود ناتوان و ضعیف عمل کرده اند و باید توجه داشت که زنان و مردان بازوهای توانمند جامعه هستند که بایستی به درستی از توانایی های آنان استفاده کرد.

 

وی با اشاره به سهم زنان در تولید ناخالص ملی کشور اظهار داشت: صنایع کوچک و مشاغل خانگی که متاسفانه ما به آن به چشم مشاغل زنانه و خرد نگاه می کنیم تاثیر زیادی در اقتصاد داشته و در کل بسیاری از کشورهای پیشرفته به سوی صنایع کوچک و واحدهای تولیدی کوچک رفته ولی ما آن را در قالب فرش بافی می بینیم که باید توسعه این مشاغل مورد توجه قرار گیرد.

 

مشاور امور بانوان استانداری کردستان خاطرنشان ساخت: یکی از معضلات مهم در استان کردستان افزایش زنان تحصیل کرده بیکار و نبود و کمبود فرصت های شغلی برای زنان و همچنین بحث مشارکتهای سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی زنان است که این زنگ خطر را برای زنان کردستان به صدا در آورده است و با یک رکود و جمود در بحث بانوان مواجه هستیم.

 

وی افزود: متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم آنچنان که باید و شاید به وضعیت مطلوب دست یابیم و فاصله زیادی با آن داریم حتی در مقایسه با مناطق دیگری از کشور واقعا از نظر فرهنگی در جایگاه ما نیستند وقتی ما ادعا می کنیم استان کردستان یک استان فرهنگی است باید به آن سمت هم برویم ویکی از ملاک ها مشارکت زنان می باشد و ما در این زمینه رتبه خوبی نداریم.

 

آژیر با پرداختن به مسائل و مشکلات زنان در این جلسه گفت: مسئله اول بحث معیشت و اقتصاد است و این یکی از راهکارهای ما برای خروج از  این جمود می باشدکه دامن گیر قشر بانوان استان شده است و راهکار سهل الوصولی که در اختیار داریم قدم گذاشتن به سمت مشاغل خانگی و صنایع کوچک است و ما می توانیم این تحول را در حوزه زنان شاهد باشیم ولی تنها به این نمی توان بسنده کرد.

 

وی با اشاره به مشارکت سیاسی زنان اظهار داشت:  مشارکت سیاسی از زنان را نداشته ایم صرف حضور در مشارکت های سیاسی  فقط حضور در مناسبت ها بوده است که زنان شاغل ما در جامعه حضور داشته اند که باز هم برای ما جای نگرانی است چرا که همه زنان ما شاغل نیستند بلکه باید کلیه اقشار را در نظر بگیریم و جمعیت بسیاری از زنان استان خانه دار هستند که این نیازمند یک برنامه ریزی منسجم و یک وحدت رویه است که ما بتوانیم مشارکت های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی زنان را جلب کنیم.

 

مشاور امور بانوان استانداری کردستان خاطرنشان ساخت: یکی از راهکارها برای مشارکت سیاسی بانوان در نظر گرفتن مشوق هایی برای ترغیب زنان برای شروع فعالیت های حزبی و سیاسی می باشد که  تشکیل سمن ها یکی از ابزارهای اصلی ما برای جلب مشارکت بانوان است و می توانیم در مناسبت های مختلف با ویژه برنامه ها زنان را به عرصه اجتماع بکشانیم.

 

لیلا آژیر گفت: یکی از آسیب هایی که در کشور و استان، خصوصا در عرصه آسیب های اجتماعی  دامنگیر ما شده است این است که بانوان ما دیده نمی شوند و برای دیده شدن متاسفانه گاهی به سمت منفی دیده شدن قدم برداشته اند و این یکی از مشکلات ماست وقتی که جامعه فضا و فرصت و امکانات و پتانسیل را فراهم نمی کند تا ما توانمندی ها و استعدادهای بانوان را ببینیم تا آنها را به همکاری و چالش بکشانیم این آسیب های اجتماعی از آن نتیجه خواهد شد.

 

وی افزود: آمارها در طول یک سال فعالیت و مدیریت زنان در ظرفیت زنان استفاده کنیم متاسفانه در 10 شهرستان استان ما 23 مدیر زن داشته ایم یعنی در هر شهرستان 2 الی 3 نفر بوده و تازه اگر بعضی پستها را مدیریتی در نظر بگیریم چون در برخی شهرستان ها مربی مهد کودک را برای ما مدیر معرفی کرده اند در صورتیکه مهد کودک یک واحد خصوصی می باشد و واحد دولتی نیست و این جای تاسف دارد و این می رساند که آیا در ادارات شهرستانها زنان توانمند نداریم که در پست های مدیریتی استفاده کنیم در صورتیکه در هر جایی ما از مدیریت زنان استفاده کرده ایم واقعا نتیجه گرفته ایم واین یکی از مطالبات ما از فرمانداری های استان است که از زنان در پست های مدیریتی استفاده شود.

 

آژیر اظهار داشت: بانوان نیازمند یک فضای ویژه و اختصاصی برای خود هستند چرا که در بسیاری از شهرهای کشور در سطح بخش برای  بانوان پارک وجود دارد در صورتیکه در استان ما تنها یک پارک بانوان در مرکز استان وجود دارد که آن هم تا الان با قریب گذشت یک سال هنوز تجهیز نشده است و یکی از بحث های مهم آماده کردن فضا  در جامعه برای بانوان است و یکی از کارهایی که در شهرستان ها پیگیری خواهیم کرد ایجاد پارک بانوان خواهد بود.

 

مشاور امور بانوان به وضعیت مکان های ورزش بانوان در استان اشاره نمود و گفت: از دیگر مطالبات ما، مکان های ورزشی ویژه بانوان می باشد که فضای ورزشی لازم برای آنها اختصاص داده شود و چنانچه در حال حاضر به دلیل مشکلات موجود در دسترس نباشد توسعه ورزشهای همگانی برای ما در کوتاه مدت هزینه ای در برنخواهد داشت و این یک راهکار در دسترس وبرای جبران کمبود فضای ورزشی است چون که آنچه ما الان در روستاها هم با ضعف حرکتی بانوان مواجه هستیم چیزی که در چند دهه گذشته اگر از آن صحبت می کردید غیر قابل باور بود که ما در روستا ضعف حرکتی داشته باشیم اما با وجود تکنولوژی و زندگی ماشینی به روستاها هم نفوذ کرده است و زنان روستایی در معرض آسیب قرار گرفته اند.

 

وی به بحث آسیب های اجتماعی پرداخت و خاطرنشان ساخت: بیشترین بحث آسیب های اجتماعی که زنان را در معرض قرار داده است و به کمبود بستر و فضای  اجتماعی برمی گردد، بحث اعتیاد می باشد شاید اگر روزی از اعتیاد زنان در کردستان می گفتند برای ما غیر قابل هضم بود ولی با رشد مصرف دخانیات و مصرف الکل و مواد مخدر جدی روبرو هستیم و فعلا در  در مرکز استان یک کمپ ترک اعتیاد بانوان داریم که متاسفانه آن هم مسائل و مشکلات خاص خود را دارد.

 

آژیر در پایان افزود: موضوع مهم دیگر به حاشیه کشیده شدن زنان و مدیریت زنان در سایه است که باید این مدیریت ظهور پیدا کند و فرمانداری ها در نظر بگیرند که زنان نباید در سایه باشند و اعتماد به نفس آنها را از بین ببرند و برنامه ریزی انجام دهند که از ظرفیت بانوان استفاده کنند.

منبع: کردتودیبرچسب ها :

لیلا آژیرفرمانداری دیواندرهنشست مشاورین بانوان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   

ADS

اینجا محل تبلیغات شماست

ADS

 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel