Aftabedel Print Banner
دوشنبه 25 اسفند 1393 / 10:43|کد خبر : 350|گروه : اخــبــار زنــان

بیاییم با آیین صحیح "جشن سده"به زندگیمان گرما ببخشیم

بیاییم با آیین صحیح "جشن سده"به زندگیمان گرما ببخشیم

امروزه چهارشنبه سوری تبدیل به بدعتی خطرناک شده و آن معنا و مفهوم خود را که برکت و روزی افزایی است را به جهالت ، بدبختی و ... داده است .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، ایران سرزمینی با تمدن چند هزار ساله و مردمانی با فرهنگ و علوم غنی و سرای دانشمندانی پر آوازه است ، ایرانیان باستان تقویمی داشتند که دارای دوازده ماه و هر ماه سی روز بوده که نام های این ماه ها با آنچه که اکنون است فرق داشت این تقویم به نام تقویم اوستایی و متعلق به قوم آریایی در زمان سلطنت داریوش بود آنان دراین تقویم مناسبت هایی داشتند که ریشه  درآیین زرتشت داشته و قبله گاهشان به سوی نور و آتش بود ه ( آتش را ستایش می کردند ) در واقع در خانه جایگاهی داشتند که در آن ، چراغ روشن می نمودند.


 ایرانیان باستان روشن کردن آتش را سنبل برکت و آسایش و رویش می دانستند و هر ساله جشنی را به این نیت برپا می کردند بنام" جشن سده " که امروز در کشورمان با تحریفی شگرف با عنوان چهارشنبه سوری برگزار می شود .


اعتبار آتش نزد ایرانیان بخصوص مردم دوره ی ساسانی  بسیار زیاد بوده و همواره آتش را همراه با اسپند در مجمرهای زیبا روشن می نمودند در حالی که امروزه  نیز با ماشینی شدن زندگی و پیشرفت شهرها ، مردم برای دوری از چشم زخم و سلامتی و تندرستی در خانه های خود اسپند و کندر می سوزانند.


از تمام جشن های مختلفی که در ایران باستان برای آتش بر پا می نمودند ( آذرگان در نهم آذر ، شهریورگان ، و ...) تنها جشن سوری یا جشن سده همان جشن چهارشنبه سوری باقیمانده است با ظهور و نشر دین مبین اسلام و آمیخته شدن این آیین با آموزه های اسلامی تغییر و تحولاتی زیبا در برپایی این جشن ایجاد شد . از جمله انجام صله ی رحم در این شب و گرفتن فال محبت و مهربانی ، هدیه دادن به یکدیگر و ... می باشد .


"زردی من از تو و سرخی تو از من " شعری است که مردم قدیم در هنگام پریدن از آتش کوچکی که به پا کرده بودند می خواندند بنابراین جشن چهارشنبه سوری در ایران باستان  نزدیک شدن به اهورا مزدا ( خداوند ) و منشاء خیر و برکت بوده است نه ترساندن مردم و ترقه زدن .


در غرب ایران جوانان غیور کردستان بعد از جشن و پایکوبی ، شال اندازی می کنند و عده ای از جوانان بالای پشت بام خانه های همسایه می روند  و ضمن خواندن سرود از دریچه ای شال را آویزان و اهل خانه هدیه ای را به شال می بندند که معمولاٌ سکه ، تخم مرغ و ... است این نیز نشانه ی توجه اسلام به محبت و مهربانی نسبت به هم و هدیه دادن به یکدیگر است آنان آتش روشن می کردند و با پریدن از روی آن و گفتن " زردی من از تو و سرخی تو از من " ، سعی می کردند بیماری و درد را از خود دور کنند .


در گذشته اهالی کرد قبل از شروع شب چهارشنبه به حمام می رفتند و نظافت می نمودند واز آن طرف هم همسایه ها و اهالی محل از صبح چوب و نفت و ... را آماده می کنند و عصر آتش چهارشنبه سوری را روشن می کردند و بچه ها دور تا دور آن مشغول بازی کردن بودند بعد از اتمام چهارشنبه سوری وقتی که دیگر آتش کم کم در حال خاموش شدن است زن های همسایه در باقیمانده ی آتش اسپند می ریختند و دود می کردند و اعتقاد داشتند که این دود آنان را از هر زخم چشمی باز می دارد .


کسانی که بیماری در خانه داشتند با لباس مبدل یا زیر چادر به پشت در خانه ی همسایگان می رفتند و ظرف مسی را با قاشق می زدند تا صاحب خانه بشنوند و غذا یا پولی در کاسه ی آنها بریزند که آن غذا یا خوراکی را به بیمار می دادند تا شفا یابد .


متأسفانه امروزه چهارشنبه سوری تبدیل به بدعتی خطرناک شده و آن معنا و مفهوم خود را که برکت و روزی افزایی است را به جهالت ، بدبختی و ... داده است .


مراسم روز چهارشنبه آخر سال همیشه یکی از روزها بسیار پرخطر در تمام طول سال بوده است و جوانان زیادی به دلایل مختلف راهی بیمارستان می شوند. عمده ترین مشکلاتی که جوانان با آن روبرو هستند سوختگی های شدید، جراحات سخت بر اثر ترکش های مواد منفجره و در موارد شدیدتر قطع عضو و یا مرگ گزارش شده است.


این آیین امروزه با انواع مواد محترقه ی خطرناک برگزار می شود و حوادث جبران ناپذیری ببار می آورد و باعث می شود که بسیاری از خانواده ها سال نو را با غم و اندوهی فراوان سپری و خاطره ی بسیار بدی از شب چهارشنبه ی آخر سال در ذهن خود جای دهند هر چند که، چند سالی است پلیس با شگردهای خاص با فروشندگان مواد محترقه برخورد و مانع از این بازی های خطرناک می شود ولی باید خود شهروندان ایرانی و خانواده ها این مسأله را برای خود فرهنگ سازی نمایند که چنین بازی هایی خطرناک و ویرانگر است و شادی و رضایت خاطر را تبدیل به یک عمر پشیمانی می کند.


تحریف آیین چهارشنبه سوری
یافته های پزوهشی نشان می دهد که تمامی آیین ها و یادمان هایی که مردم ایران در هنگامه گوناگون بر پا می داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است ، با منش ، اخلاق و خرد نیاکان ما در آمیخته بود و در همه آنها ، اعتقاد به پروردگار ، امید به زندگی ، نبرد با اهریمنان ، در قالب نمادها ، نمایش ها و آیین های گوناگون نمایشی گنجانده شده بود .


رفتار خشونت آمیز و مغایر با عرف و منش جامعه نظیر آنچه که امروزه تحت نام چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم ، در هیچکدام از این آیین ها دیده نمی شود .


بهتر است بگوییم ، کسانی که با منفجر کردن ترقه و پراکندن آتش سلامتی مردم را هدف می گیرند ، با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی ، آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده اند. 


با این که هنوز چند هفته ای به چهارشنبه سوری باقی مانده بود ، در گوشه کنار بازار همچنان خرید و فروش این مواد خطرناک به چشم می خورد امیدواریم مردم فهیم ایران از خطرات این مولد آگاه و خودداری نموده چرا که با دوری از این مواد آتش زا ، سلامت روحی و جسمی خانواده هایشان  را حفظ می کنند .  


خانواده ها باید مانع استفاده فرزندان از مواد محترقه خطرآفرین شوند
بهنام نظری مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان به در آستانه مراسم آتش بازی چهارشنبه سوری پایان سال گفت: خانواده ها و والدین باید با نظارت بیشتر بر اعمال و رفتار نوجوانان و جوانان به ویژه در مراسم آتش بازی چهارشنبه سوری مانع از تهیه و بکارگیری مواد محترقه خطرآفرین و غیر استاندارد شوند تا از بروز برخی حوادث ناگوار جلوگیری کنند.
وی افزود: این مواد محترقه که عموما غیر قانونی و به صورت قاچاق وارد استان و کشور می شوند ممکن است صدمات جبران ناپذیری را برای خانواده ها و فرزندان آنها در پی داشته باشد.


نظری بر لزوم برخورد قاطع نیروهای امنیتی و انتظامی استان با عوامل تهیه وتوزیع مواد محترقه خطرآفرین در ایام پایانی سال تاکید کرد و ادامه داد: تلاش برای ایجاد شادی مردم در کنار حضور مقتدرانه پلیس مجال فرصت طلبی و سوء استفاده را از ساختارشکنان خواهد گرفت.


وی با تاکید بر اینکه مردم با فرهنگ کردستان با همکاری نیروی انتظامی و سایرارگان های ذیربط فضای شاد و نشاط انگیزی را فراهم خواهند کرد به گونه ای سعی می شود  که روزهای پایان سال برای همه روزهایی خاطره انگیز همراه شور و شعف باشد.


نظری خاطر نشان کرد: به هیچ وجه منکر و مخالف شور و نشاط مردم نبوده و نیستیم، چرا که معتقدیم مردم استان با فرهنگ مثال زدنی در جویی آرام منتظر لحظه سال تحویل خواهند بود که البته وظیفه ما به عنوان حاکمیت این است که فضا را برای این امر مهیا کنیم.


وی در پایان به ساختارشکنان و کسانی که قصد دارند شادی مردم را مختل کرده و با اقدامات غیر متعارف موجبات مشقت و اعتراض شهروندان را فراهم می کنند، هشدار داد که دراین راستا برای تامین امنیت شهروندان با هیچ کس مماشات نخواهیم کرد چرا که تامین امنیت وآسایش هم استانی ها و مسافران نوروزی را در اولویت برنامه های خود می دانیم.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel