Aftabedel Print Banner
جمعه 9 اسفند 1392 / 10:30|کد خبر : 344|گروه : اخــبــار زنــان

زیر آسمان آبی و بر زمین خدا عریضه می نویسم از قلبهای کبود

زیر آسمان آبی و بر زمین خدا عریضه می نویسم از قلبهای کبود

دادگستری مرکزی شهر سنندج هر روز شاهد مردمي است که براي بيان دردها و مشکلاتشان و براي حل آنها به اين خيابان مي آيند و از عریضه نویسان می خواهند تا مرهم دردشان را بر روی تکه ای کاغذ بیان کنند .

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، ساعت 7 صبح است سرما در مغز و استخوان نفوذ می کنند تنها کسانی در بیرون از خانه هستند که دقایقی بعد به محل کار ، مدرسه یا دانشگاه می روند اما  نزدیک دادگستری شهر سنندج بسیاری از افراد را می بینیم که از همان اوایل صبح روبروی درب دادگاه منتظرند و آن طرف تر خیابان هم عریضه نویسان جوان و پیری را می بینیم که شاید آرزویشان مشکلی باشد و بتوانند آن را بر روی ماشین های نامه نویسشان تایپ کنند تا بلکم روزی آنها هم بدست آید .


مراجعه کنندگان نگران اين هستند که چگونه همه مشکلاتشان را با هم حل کنند که يک باره فردي که کنار خيابان ايستاده و چند برگ کاغذ و يک خودکار به دست دارد، همان عریضه نویس است که او را صدا می زند که حلال مشکلاتت اینجاست و او هم راه را به آنطرف خیابان کج می کند .


اينان به قول خودشان دنبال لقمه‌اي نان حلال هستند و منتظرند مشکل داری پيدا شود و بنشیند و از مشکلاتش بگوید تا بلکم هم درد و دلی کرده باشد و هم گره ای از مشکلش باز شود و برای عریضه نویس هم شايد روزي يك روز خانواده تامين شود. وقتي به ميانشان مي‌رويم تا از علت حضورشان بپرسيم یکی از راه مي‌رسد، همه باز از دور صدایش می زنند و با او مذاكره می كنند و بالاخره راه را به سمت یکی از آنها کج می کند .


آری این شاید داستان تکراری باشد که هر روز صبح وقتی از خیابان های دادگستری سنندج عبور می کنیم با آن مواجه شویم شاید برای ما تکراری باشد اما آنان همچنان منتظرند تا بلکم کار دنبالشان بیاید.


جلو می رویم و خود را معرفی می کنیم و دنبال عریضه نویسی برای مصاحبه را می گیرم. رو به روی دادگاه یکی در میان بساط عریضه نویس‌ها کاک خلیل را معرفی می کند به سراغش می رویم ، حتی سرش را بلند نکرد تا صورتمان را ببیند، هر چه می‌گفتیم عریضه‌نویس دو خط از ماجلوتر بود، انگار از زندگی ما خبر داشت؛ برگه را ازش گرفتم و خودم را معرفی کردم  و او هم از پستی و بلندی های شغل خود گفت.

 


خواسته ی ما فقط یک سرپناه کوچک است نه یک سرپناه تجاری
خلیل مرادیان عریضه نویس که 54 سال سن دارد و دارای 3 فرزند است از سال 64 مشغول به عریضه نویسی است و می گوید : با توجه به علاقه ی فراوانی که به مسائل قضایی داشتم و برای تأمین معیشت و با هدف خدمت به هموطنان خویش مشغول به این کار شدم .


وی افزود: در مکاتباتی که با ریاست محترم دادگستری کل استان برابر خواسته ی عریضه نویسان صورت گرفت با دستورات شایسته ی آن مرجع قضایی ، رسیدگی به این امور به مقام زیربط داده شد که متأسفانه در این خصوص کم لطفی شده است چون این درخواست یک پروژه ی عظیم و احداثی نیست که نیاز به صرف هزینه های زیادی داشته باشد ما به داشتن حتی یک کانکس ساده هم راضی هستیم .


این عریضه نویس اظهار کرد: خواسته ی ما فقط یک سرپناه کوچک است نه یک سرپناه تجاری، ما می خواهیم از گزند مریضی های ناشی از آلودگی های محیطی و نزولات آسمانی و سرما و گرمتا در امان بمانیم و مراجعه کنندگان بتوانند مشکلات محرمانه ی خود را به راحتی مطرح نمایند در حالی که در جای دیگر می بینیم برای بازار تاناکورا شهرداری سنندج 200 میلیون تومان هزینه می کند .


مرادیان گفت: ساختمان دادگستری با این عظمت و با این همه بودجه و امکانات آیا برایش امکان ندارد که به ساماندهی وضعیت عریضه نویسان بپردازد .


وی در پایان گفت: در حین خدمت اداره ی دادگستری از ما آزمونی گرفت که بیشتر جنبه ی تفتیش عقاید داشت تا تعیین لیاقت و شایستگی کاری، لذا اگر برای عریضه نویسان یک قانون و ملاکی تعریف شود تا هرکسی وارد این عرصه نشود بلکه آن کسی که واقعاً این فن و حرفه را به صورت حرفه ای می اند بتواند وارد شود .


از دور به عريضه نويسان و مردمي که براي انجام کارهاي نشدني و حل مشکلاتشان به دادگاه مرکزی سنندج مراجعه کرده اند نگاه مي کنيم. به نظر مي رسد میدان بسیج سنندج و روبه روی دادگاه محلي است تا عده اي مراجعه کنند. اينکه کارشان حل بشود يا نشود، با خداست. اما محل کاري براي عريضه نويسان شده است.


عریضه نویس هایی که ماشین نوشتن خود را با هیچ چیزی در دنیا عوض نمی کند و با او انس گرفته اند.


این افراد ضمن در اختیار داشتن فرم های مختلف ادارات گوناگون، کار نوشتن نامه ها و شکایات مراجعه کننده ها را هم انجام می دهند.


این نامه نویس ها که به علت نداشتن جای مشخصی هر روز در گوشه ای از یک پیاده رو بساط خود را برپا می کنند گاه به خاطر ازدحام مراجعه کننده ها باعث مسدود شدن کامل پیاده روها شده به طوریکه عابران مجبورند از داخل خیابان عبور کنند و این امر مشکلاتی را برای رهگذران به وجود آورده است.


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel