Aftabedel Print Banner
چهارشنبه 7 اسفند 1392 / 10:29|کد خبر : 343|گروه : اخــبــار زنــان

تب و تاب نوروزی در یک ماه مانده به پایان سال در کردستان+ عکس

تب و تاب نوروزی در یک ماه مانده به پایان سال در کردستان+ عکس

صدای قدم های نوروز در شهر سنندج این روزها شور ، هیجان و هیاهوی پرشور مردم برای خرید شب عید ودیدن شنای ماهی های گلی در تنگ های شیشه ای مغازه ها در بازار شهر سنندج حال و هوایی دیگر دارد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، باوجود اینکه هنوزیک ماه به فرارسیدن سال نو و آغاز نوروز باقی مانده است مردم کردستان امسال زودتر از سال های گذشته به استقبال سال نو و نوروزآمده اند.

 

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس


يکي از نگاه هايي که مي توان به بهار داشت، نگاه آيه اي به بهار است. به اين معنا که بهار را نشانه قدرت وبازتاب جمال پروردگار بدانيم وچون به آن مي نگريم؛ زيبايي، قدرت، لطف وحکمت خدا را در او جلوه گر بينيم. بهار از اين ديدگاه بسي دلپذيرتر وزيباتر خواهد بود؛ چراکه در چنين ديدگاهي، افزون برزيبايي هاي طبيعت، جلوه اي از زيبايي پروردگار نيز نمايان است.
نوروز سنت ماندگاری محسوب می شود که با آداب و رسوم خود توانست امید، شادمانی، صلح، سرزندگی و دوستی را برای مردمان این کره خاکی به ارمغان آورد. نوروز گنج غنی سرزمین پارس است که مهر تاییدی بر تاریخ پربار این مرز و بوم زد.این جشن دارای اهمیت فراوانی است که علاوه بر ایرانیان، بسیاری از مردم منطقه های مختلف فلات ایران نیز آن را جشن می گیرند.

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکسافزایش دمای هوا طی چند روز گذشته و بارش پراکنده باران هوای زمستانی را از سیمای شهر سنندج ربوده و به جای آن لطافت و نرمی هوای بهاری بر  آن حاکم شده است. در امتداد حال و هوای بهاری ، مردم این شهر نیز زودتر از سال های گذشته از سرمای کم سابقه زمستان امسال خداحافظی کرده و خود را برای استقبال از سال نو و بهار 1393 آماده می کنند.

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس


در معابر و میادین اصلی شهر سنندج محل هایی برای فروش ماهی و وسایل سفره هفت سین دایر شده و شور و شوق پایان یک زمستان سرد و طولانی در چهره پیر و چوان اشنویه ای هویدا گشته است.


گویا امسال جوانان زودتر از سالهای گذشته شروع به خریدن وسایل آتش بازی کرده اند، صدای ترقه در کوچه و خیابانها بلند شده و انگار چهارشنبه سوری و نوروز در همین نزدیکی هاست.

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس


اسفنده ماه که در کردی به آن " ره شه ممه " می گویند ماهی است که به تدریج سفیدی و سرما از طبیعت رخت برمی بندد و حال و هوای بهاری احساس می شود، امسال نیز هوا زودتر از سال های گذشته تغییر کرده و مردم نیز به تبع  تغییر وضعیت جوی بهار را لمس کرده اند.

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس


ایرانیان از دیرباز شادی را مهم ترین بخش زندگی خویش می دانستند و اگر نگاهی به تاریخ داشته باشیم به روشنی خواهیم دید که ایرانیان باستان همواره روزهایی را به عنوان جشن ، چه مذهبی و چه ملی ، به شادی و سرور می پرداخته اند .

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس

 

چیزی که نوروز را از دیگر جشنهای ایران باستان جدا می سازد فلسفه وجودی نوروز است که پیوند انسان با طبیعت است و این به روشنی پیداست چرا که فلسفه نوروز با نو شدن و تازه شدن طبیعت همگن است و با پایان یافتن زمستان و رفتن سرما و جایگزین شدن بهار انسان نیز زنگار های کهنه را از فکر و اندیشه بر می کند.

تب و تاب نوروزی در یک مانده به پایان سال در کردستان+ عکس

انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel