Aftabedel Print Banner
سه شنبه 6 اسفند 1392 / 10:29|کد خبر : 342|گروه : اخــبــار زنــان

گروگیری کارنامه در قبال دریافت پول از والدین

گروگیری کارنامه در قبال دریافت پول از والدین

اخذ وجوه نقدی به عنوان کمک های داوطلبانه والدین هر چند غیر قانونی عنوان می شود اما در بسیاری از مدارس شهر سنندج کارنامه ی دانش آموزان در گرو دریافت پول از والدین پس داده می شود و چنین درخواستی جنبه اجبار داشته و اختیار در آن معنایی ندارد.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، اخذ وجوه نقدی به عنوان کمک های داوطلبانه والدین هر چند غیر قانونی عنوان می شود اما گویا این سخن تنها در چهار دیواری وزیر سندیت دارد و گوش مسئولان بسیاری از سازمان های آموزش و پرورش استان ها از جمله کردستان بدهکار این جملات نیست و در پی آن هم حجت بر مدیران مدارس تمام می شود تا هر گونه مصلحت آنان ایجاب می کند و با هر عنوانی اقدام به اخذ کمک های اولیاء دانش آموزان به اجبار نمایند.


 داستان "دریافت شهریه اجباری از والدین" گویا تمامی ندارد، ماجرای قدیمی که مدیران مدارس آن را تکرار می‌کنند و مسئولان آموزش و پرورش تکذیب. اما در نهایت این والدین هستند که باید دست به جیب شوند. در این میان مدیران هم دلایل متعددی دارند که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.


" دريافت کمک هاي مردمي، اجباري و الزامي نيست بلکه بارها گفته شد که اختياري است چرا که در بخشنامه ابلاغي مدارس و مناطق اعلام شد که دريافت هر گونه وجه نقد به صورت اجباري از مردم در قالب کمک هاي مردمي و به هر منظوري اعم از برگزاري کلاس هاي فوق برنامه، تعمير و تجهیزات مدارس و غيره ممنوع و تخلف است. "


گاهي اوقات سكوت علامت رضايت نيست بلكه تنها نشانه اي از ناچاري است؛در طي اين سالها معضل دريافت كمك هزينه تحصيل از والدين دانش آموزان همواره بحث برانگيز بوده است. دريافت شهريه اجباري اگرچه مورد رضايت بسياري از خانواده‌ها نيست اما ناچارند آن را بپردازند.


 سالیان درازی است که موضوع دریافت شهریه یا هزینه های اجباری با عناوین مختلف از والدین دانش آموزان در مدارس وجود دارد، اقدامی که حتی با تاکید مقامات عالی آموزش و پرورش در هر سال تحصیلی همچنان از سوی برخی از مدیران مدارس دولتی تکرار می شود و گویا بخش نامه ها و جریمه ها و عزل ها هم برای این مدیران کارساز نیست.


اگرچه در طول سالیان گذشته مدیران مدارس با تاکید بخشنامه وزارت آموزش و پرورش در ابتدای سال تحصیلی وجه ای را با عنوان مشارکتهای مردمی از والدین دانش آموزان دریافت نمی کنند، اما در اواسط سال یا پس از امتحانات هر ترم، این درخواست غیرقانونی را از والدین دانش آموزان و  از راههای مختلف می کنند، درخواستی که جنبه اجبار داشته و اختیار در آن معنایی ندارد.


یک جستجو در سایت های اینترنتی در این باره نشان می دهد که از شخص وزیر آموزش و پرورش تا مدیرکلان استانی، مسئولان رسیدگی به شکایات مردمی و ...بارها و بارها و طی بخشنامه های مختلف تاکید کرده اند که " مدیران مدارس غیر دولتی حق دریافت یک ریال وجه اجباری از والدین ندارند و تنها می توانند مشارکتهای داوطلبانه آنها را دریافت کنند
مادر یکی از دانش آموزان در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت: چند روز گذشته برای دریافت کارنامه فرزند خود به مدرسه مراجعه کردم که معاون مدرسه گفت باید در ازای دریافت کارنامه 25 هزار تومان بپردازید.


وی ادامه داد: من پولی همراه نداشتم و به همین دلیل کارنامه فرزندم را نتوانستم بگیرم؛ از سویی نتوانستم به معاون مدرسه بگویم که مگر مسئولان آموزش و پرورش دائم در روزنامه ها و تلویزیون نمی گویند که دریافت وجه نقد از والدین تخلف است؛ چرا که فکر کردم فرزندم در این مدرسه است و اگر بخواهم مخالفت خود را علنی کنم ممکن است مسئولان مدارس با او بد شوند و بخواهند در طول سال تحصیلی اذیتش کنند.


همچنین پدر یکی از دانش آموزان خاطر نشان کرد که " چند روز پیش فرزندم برگه ای به خانه آورد و گفت که باید این پول را تا پایان هفته به مدرسه ببرم؛ حداقل مبلغی که در برگه عنوان شده بود 20 هزار تومان بود که بنده هنوز پرداخت نکردم؛ سئوال من این است که مگر قرار نبود مدارس دولتی رایگان باشند و مدیران اجباری از ما شهریه دریافت نکنند؟


اما مدیران مدارس هم برای این اقدام خود دلایلی دارند؛ یکی از مدیران مدارس در این باره می گوید: قطعا مدیران مدارس این کمک ها را برای خودشان نمی خواهند، حتما مشکلاتی در مدرسه وجود دارد که  مجبور می شوند از والدین کمک مالی بخواهد.


این مدیر باسابقه 15 سال در آموزش و پرورش می گوید: به طور مثال در حال حاضر  شرکت آب و گاز قبض های دور جدید را برای ما ارسال کردند که رقم قبض گاز نجومی و بیش از یک میلیون تومان است، اولا که شرکت گاز بخشنامه آموزش و پرورش را برای پرداخت نیمی از مبلغ قبض قبول نمی کند پس ما باید کل مبلغ را بپردازیم از سویی دیگر اداره کل سرانه ها را دیر واریز می کند و ما مجبور می شویم از والدین کمک بگیریم.


وی ادامه داد: هزینه های مدارس به این یک یا دو مورد ختم نمی شود، مدرسه نیاز به تعمیر و بازسازی دارد، کلاس ها پرده می خواهند، برخی از وسایل برای آموزش معلمان نیاز است و سرانه ای که برای ما واریز می شود کفاف همه این موضوعات را نمی دهد.


این مدیر مدرسه گفت: ببینید الان ما دانش آموزانی داریم که حداقل روزی 2 هزار تومان از بوفه مدرسه خرید می کنند، یا دانش آموزانی داریم که کلاس موسیقی و اسکیت و ...می روند که صدها هزار تومان هزینه آن می شود ولی وقتی نامه می زنیم که 10 هزار تومان به مدرسه کمک کنید، فریاد نداریم نداریم از سوی پدر و یا مادر همان دانش آموز بلند می شود، یعنی ارزش کمک به مدرسه کمتر از تنقلات یا کلاس اسکیت و موسیقی فرزندشان است، آیا فکر نمی کنند که اگر به مدرسه کمک شود در تحصیل فرزندشان موثر خواهد بود.


موضوع دریافت وجه نقد از والدین دانش آموزان مسئله ای است که به عقیده کارشناسان آموزشی با تدبیر مدیران آموزش و پرورش بین والدین دانش آموزان و مدیران مدارس حل خواهد شد و نیازی به راه حل هایی همچون توبیخ و ... نیست.


اما سخن آخر اینکه اگر مسئولان آموزش و پرورش واقعاً داعیه دار دفاع از حقوق دانش آموزان و اولیای آنها هستند و هدفشان خدمت گزاری و تربیت نسل آینده است و دریافت شهریه هم غیر قانونی است پس چرا اهرم فشاری برای جلوگیری از بروز این مشکل در مدارس توسط آنها به کار گرفته نمی شود ؟


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel