Aftabedel Print Banner
جمعه 25 بهمن 1392 / 10:25|کد خبر : 339|گروه : اخــبــار زنــان

از غلام ریگا تا یوسف سیاستمدار فکور و دلسوز !

از غلام ریگا تا یوسف سیاستمدار فکور و دلسوز !

یوسف اسدي يا همان غلام با كارهايش در گروه "خه‌م ره‌وين" خيلي تاثيرگذارتر و مثمر ثمرتر بود و كم كم داشت در عرصه سينما و تئاتر به چهره‌اي محبوب، دوست داشتني وتاثير گذار تبديل مي‌شد، ولي با رفتن به عرصه سياست هر چند هنوز هم فعاليت هنري دارد ليكن اين كجا و ‌آن كجا.

به گزارش خبرنگار آفتاب دل، ریگا، نام برنامه ای  آشنا برای اکثر مردم کردستان است که با هدف به تصویر کشیدن رسومات خوب مردم، معرفی روستاها و مناطق مختلف استان با توجه به مسیر، اشاعه ی فرهنگ کار و تلاش، شناسایی و معرفی مناطق بکر و دیدنی استان، به تصویر کشیدن زحمات قشر روستایی و کشاورز استان، توجه ویژه به جامعه زنان روستایی و تلاشگری آنها دوشادوش مردان، به تصویر کشیدن بازیهای محلی و عذاهای محلی در حین سفرها، به تصویر کشیدن خدمات نظام به روستاهای استان از شبکه استانی سیمای مرکز کردستان در حال پخش می باشد.


برنامه‌ ی پرطرفدار تلويزيوني از شبكه كرد  که تحت عنوان " ریگا" به مجري گري " يوسف اسدي" یا همان غلام معروف گروه "خه م ره وین"  سه شنبه ها و جمعه ها بر روي آنتن مي‌رود.


این برنامه به جای انتخاب روستاها به صورت جداگانه با توجه به مسیر مشترک، منطقه ای از روی نقشه انتخاب می شود و سپس سفر با حرکت در جاده آغاز می شود و در طی سفر از ابتدا تا انتهای مسیر روستا به روستا تصویر و گزارش تهیه شده و برای هر مسیر در قالب چند برنامه یک مجموعه مستند شامل دیدار با روستائیان و معرفی مناطق دیدنی روستاها و رسم و رسومات و... تهیه می شود.


در طول سفر با رسیدن به هر روستایی آن روستا را با آداب و رسوم و جاذبه هایش معرفی می شود و سپس ادامه پیدا می کند تا به انتها برسد.


یوسف اسدي يا همان غلام با  كارهايش در گروه  "خه‌م ره‌وين" خيلي تاثيرگذارتر و مثمر ثمرتر بود و كم كم داشت در عرصه سينما و تئاتر به چهره‌اي محبوب، دوست داشتني وتاثير گذار تبديل مي‌شد، ولي با رفتن به عرصه سياست هر  چند هنوز هم فعاليت هنري دارد ليكن اين كجا و ‌آن كجا.


غلام يكي از ستون‌هاي گروه خه‌م ره‌وين بود و مكملي همچون لورل كنار هاردي. اگر در آن دوران يكي از آنها به سمت سياست و يا فعاليت اجتماعي مي‌رفت آيا تا الان كه نزديك يك قرن مي‌گذرد اين دو چنين جايگاهي داشتند؟ نه تنها در دنيا.  آيا در ايالت خودشان هم نامي از آنان برده مي‌شد.


مردم با راي به وی ثابت كردند هنرمند هركجا مي‌رود قدر بيند و در صدر نشيند و آراي بالا، نه تنها پاسخ به زحمات چند ساله هنري وی بود بلكه نشان از فهم و شعور مردم سنندج دارد كه براي هنر و هنرمند ارزش ويژه‌اي قائلند.


چندی پیش در هفته نامه سیروان انتقادی بر برنامه ی ریگا با نام " ریگا به بهارستان نمی رسد" نوشته شده بود که  درمتن آن چنین آمده بود؛ مدتي است كه برنامه‌ايي پرطمطراق تلويزيوني از شبكه كرد تحت عنوان " ریگا" به مجري گري "يوسف اسدي" پديده انتخابات چهارمين دوره شوراي اسلامي شهر تاريخي سنندج بر روي آنتن مي‌رود. در اين برنامه افزون بر ژانر و درونمايه، آنچه پيش از هر چيز سمع و بصر بصير مخاطبان را مي‌آزارد نحوه ديالوگ مجري برنامه در مقام مصاحبه كننده با مصاحبه شونده است.


يوسف اسدي با لحن و بياني كميك به طرح سئوالاتي از روستا نشينان صادق و دلسوز مي‌پردازد كه اگر جامعه شناسان مردم شناسي پاي اين برنامه در جعبه جادويي بنشينند بي شك از آداب گفتگوي حرفه‌اي اين چهره مجري گري شبكه كرد بسان"فريد زكريا" بهره خواهند برد!


تحليل وآسيب شناسي برنامه ریگا را بهتر است به كارشناسان جامعه شناس به ويژه رشته مردم شناسي سپرد كه با زنمايي كليشه‌اي سبك زندگي روستاييان موثر در چرخ اقتصاد، فرهنگ و اجتماع از اين نوع زاويه دوربين و با اين روايت حرفه‌اي است يا آذوقه تنور سرد بي دانش برنامه پركن رسانه سرد به تعبير مك لوهاني است.


حال يوسف در رداي »غلام« مردم كه فغان غم زدايي از چهره غمناك شهر در همه پرسي پارلمان محلي سرداد و راي حدود 40 هزار مشتاق سيماي بازيگري‌اش را در سر صندوق‌هاي راي بنام غلام و به كام يوسف در سبد انداخت ، امروز خيال گذر از راهي پرپيچ و خم براي تكيه بر صندلي‌بهارستان دارد تو گويي كه يوسف گم گشته به بهارستان باز آيد؟ يا در پارلمان محلي صداي نارساي غلامي‌اش در چاه تنهايي پژواك مي‌شود؟!


يوسف ستاره اسد آسمان مشورت، چشمك سياره خيالي صندلي سبز چرمين بهارستان و پوشيدن قباي مديرمسئولي ژيار»تمدن« بر سفينه مغرور سوارت نكند؛ اي قاصدك هنرمند تو محبوبي اما نه در شورا بلكه در چمن زار مرغزار هنر كه نسيم تبسمت شبنم خيس غم‌هاي خشك است مفتخرانه به كنعان بازگرد كه رخسارت دلار دلار خريدار دارد.


اما یوسف اسدی در جواب این انتقاد چنین بیان کرده است "با اعتقاد به  اينكه بهترين سياست صداقت است و با  علم به اينكه در سياست متاسفانه صداقت لگدمال مي‌شود بنده اعتقاد دارم  نوشتن اين مطلب در اين دوره كه تمام فكر و ذكرم كمك به شهري است كه مشكلات فراوان و عديده‌اي دارد گمراه كردن افكار عمومي مردم و نسبت ناروا دادن به اينجانب است تا توان و انرژي اينجانب را صرف مسايل حاشيه‌اي كه هيچ سودي براي مردم شهر ندارد بنمايند، به شهادت زمان  و تاريخ ثابت خواهم كرد كه هيچ پست و مقامي براي اينجانب بالاتر از خنده رضايت همشهريانم نيست.


وجه بارز روستانشينان ‌همانا گرم و صميمي بودن آنها مي‌باشد و تفكر انساني و مهربان بودن هيچ ربطي به جغرافيا يا مكاني خاص ندارد و اي كاش مي دانستم كجاي اين كره خاكي همدلي و يكرنگي با مردم گناه است كه من به جرم آن بايد مورد لطف دوستان قرار گيرم. با ايمان به اينكه رسانه ها ركن چهارم دموكراسي مي‌باشند، حقير اين نقد شما را براي خود نوعي انتقاد دلسوزانه معني نموده، وسعي در رفع نواقص خواهم نمود اگر چه در  درستي آن به واسطه عدم ارائه مصاديق روشن شك دارم.


انشاالله هم نسبت به هم منتقدي بي غرض بوده و سعي كنيم هر چه مي‌گوييم وهر عملي انجام مي‌دهيم براي اغراض سياسي ونگراني از به هم خوردن لايه‌هاي قدرت و اقتصادمان نباشد وديگران را با ابزار قلم بر چسب نزنيم و با مردم صادق باشيم چرا كه مردم تمام كارها، نوشته‌ها جهت‌گيريها حتي قولها  واغراض ما را به دقت بررسي مي‌كنند و خودتصميم مي‌گيرند. لطفا از زبان مردم دايه دلسوزتر از مادر نشويم و خود را پشت كلمات و اشارات پنهان نكنيم.
غلام  همت آنم كه زير چرخ كبود/زهر چه رنگ تعلق گيرد آزاد است


انتهای پیام/برچسب ها :


نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
 
جدیدترین ها / پربازدیدترین ها
Aftabedel Telegram Channel